• sepet
 • (0212) 230 89 09


  Telefonumuz C.tesi ve Pazar da açıktır.

  İngilizce Türkçe Çeviri


  Sitemizin bu bölümünde, çeşitli İngilizce Türkçe çeviri çalışmaları yer almaktadır.
   
  Sitemizdeki bu çeviri çalışmaları hem genel kültür arttırıcı hem de İngilizce öğretici, güncel, sanatsal ve bilimsel gibi çok çeşitli konulardan seçilmektedir. 
   
  Sayfamızın amacı, İngilizce öğrenimini eğlenceli hale getirirken, bir yandan İngilizce çeviri çalışması yapmak, diğer yandan da genel kültür sağlamaktır.

  Çeviri Çalışması, İngilizce Öğrenmenize Ne Kadar Faydalı Olur?

  İngilizce öğrenmeye çalışırken, İngilizce ile ilgili yapılan her türlü çalışma yararlıdır. Çeviri çalışması yapmak, hem kelime bilginizi arttırır hem de İngilizce deki sık kullanılan kalıp cümlelere karşı siz de alışkanlık yaratır. Böylece bu çalışmalar çok fayda sağlar.

  Faydalı olabilecek diğer bazı konu başlıklarımız

  İngilizceye Giriş sayfamız için tıklayınız.
  İngilizce Türkçe Sözlük sayfamız için tıklayınız.
  Present Perfect Tense sayfamız için tıklayınız.

  İngilizceden Türkçeye Çeviri Yaparken Dikkat Edilecek Noktalar

  Sitemizin bölümünde kullanılan haber ve metinlerin, Türkçeleri verilirken çeviriler, aynen yapılmamış olup, Türkçe düzgün cümleler haline getirilmiştir. Bu durum çeviri çalışması yaparken sizi yanıltmasın. Çünkü bir dilden diğerine çeviri yapılırken, cümleler aynen çevrilemez. Her dilde değişik durumların kendine göre söyleniş alışkanlıkları ve cümle kalıpları vardır. Örneğin İngilizce Türkçe çeviri yaparken, bu cümleleri Türkçedeki söyleniş biçimine çevirerek söylemek gerekir. Yoksa cümleler kulağa hoş gelmeyen biçimlerde oluşur.

  İyi İngilizce konuşabilmek için de, Türkçe düşünüp, onu İngilizceye çeviri yapmak yerine, söylemeyi düşündüğümüz cümlenin, İngilizce olarak kullanılış biçimini kalıp olarak bilmek gereklidir. O zaman konuşma daha güzel hale gelir. 

  Aşağıda bir adet çeviri çalışması uygulaması görmektesiniz. Diğer çeviri çalışmaları için soldaki linkleri tıklayabilirsiniz. 

  Çeviri Tarihi:27.12.2016

  Romeo and Juliet
   
  Romeo and Juliet fall in love at a party. But they come from families which hate each other. They are sure they will not be allowed to marry. Nevertheless, helped by Friar Laurence, they marry in secret instead. Unfortunately, before their wedding night Romeo kills Juliet\’s cousin in a duel, and in the morning he is forced to leave her. If he ever returns to the city, he will be put to death.

  Juliet\’s parents told her she must marry Paris. Her parents do not know she is already married. She refuses in the beginning, but later agrees because she plans to fake her death and escape to be with Romeo forever; again with the help of Friar Laurence.

  Frair Laurence designs the plan. He gives Juliet a sleeping potion. She appears to be dead and was put in a tomb. However, Romeo does not know about the plan, visits her grave, thinks she is dead, and kills himself. When Juliet finally wakes up, she discovers that Romeo is dead and then kills herself.
  Romeo ve Juliet

  Romeo ve Juliet bir partide birbirlerine aşık oldular. Fakat birbirlerinden nefret eden ailelerden gelmekteydiler. Tabii ki evlenmelerine izin verilmedi. Nevar ki Friar Laurence’ın yardımıyla gizlice evlendiler. Ne yazik ki evlendikleri geceden bir gün önce Romeo, Juliet’in bir düelloda kuzenini öldürdü ve ertesi sabah onu terk etmek zorunda kaldı. Eğer şehre geri dönerse idam edilecekti.

  Juliet’in ailesi, Paris ile evlenmesi gerektiğini söyledi. Ailesi onun evlenmiş olduğunu bilmiyordu. O, önce reddeder, fakat sonra kabul eder. Çünkü, yine Friar Laurence’ın yardımıyla, ölü taklidi yaparak, ölünceye kadar yanında kalmak üzere Romeo’ya kaçmaya karar verir.
   
  Friar Laurence planını hazırlar, Juliet’e uyku hapı verir, o, ölü gibi gözükür ve bir katafalka konur. Ne varki, Romeo planı bilmez, onun katafalkını ziyaret eder, öldüğünü düşünür (zanneder) ve kendini öldürür (intihar eder). Sonunda Juliet uyanır, Romeo’nun ölüsünü bulur ve o da kendisini öldürür.
   Birkaç yararlı çeviri daha hatırlatalım

  İngilizce Türkçe Çeviri bölümümüzün William Shakespeare adlı konusu için tıklayınız.
  İngilizce Türkçe Çeviri bölümümüzün Seven Wonders Of The World adlı konusu için tıklayınız.
  İngilizce Türkçe Çeviri bölümümüzün The Titanic adlı konusu için tıklayınız.

  Çeviri bölümümüzün diğer başlıklarına ve İngilizce bölümümüzün diğer tüm  konularına yukarıda sol baştaki faydalı bilgiler butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.


   
  Yorum yazabilirsiniz.

  Ad / Soyad:
  Şehir:
  E mail :

  Yorumunuz:

  Değerlendirme  (0212) 230 89 09


  Telefonumuz C.tesi ve Pazar da açıktır.
  Kampanyalarımızdan
  haberdar olun!

  Limasollu Naci Öğretim Yayınları®

  Sitemizde, İngilizce, Almanca, Rusça ve İspanyolca dilleri alanında çeşitli ücretsiz hizmetler vermek ve eğitim setlerimizin, neden Türkiye'de en çok tercih edilen eğitim setleri olduğunu açıklamak için titizlikle hazırlanmıştır.
  İngilizce eğitim seti, Almanca eğitim seti, Rusça eğitim seti ve İspanyolca eğitim seti linklerimizi tıklayarak setlerimizi inceleyebilir ve sipariş yapabilirsiniz.  

   

   

  çözüm ortaklarıÇözüm Ortakları-1 Çözüm Ortakları-1 Çözüm Ortakları-1
   

  Pangaltı, Ergenekon Cad. No:18 Şişli 34380 İstanbul
  Tel: (0212) 230 89 09           Faks: (0212) 230 18 49
  E-posta : info@limasollunaci.com
  İrtibat büromuzun çalışma saatleri: Pazartesi - Cuma: 09:00 - 17:00
  (Cumartesi ve Pazar kapalıdır.)

  Creation by Medialine Works