• sepet
 • (0212) 230 89 09


  Telefonumuz C.tesi ve Pazar da açıktır.

  İngilizce Türkçe Çeviri

  Ayrıca Profesyonel İngilizce Çeviri
  hizmeti için tıklayabilirsiniz

  Sitemizin bu bölümünde, çeşitli İngilizce Türkçe çeviri çalışmaları yer almaktadır.
   
  Sitemizdeki bu çeviri çalışmaları hem genel kültür arttırıcı hem de İngilizce öğretici, güncel, sanatsal ve bilimsel gibi çok çeşitli konulardan seçilmektedir. 
   
  Sayfamızın amacı, İngilizce öğrenimini eğlenceli hale getirirken, bir yandan İngilizce çeviri çalışması yapmak, diğer yandan da genel kültür sağlamaktır.

  Çeviri Çalışması, İngilizce Öğrenmenize Ne Kadar Faydalı Olur?

  İngilizce öğrenmeye çalışırken, İngilizce ile ilgili yapılan her türlü çalışma yararlıdır. Çeviri çalışması yapmak, hem kelime bilginizi arttırır hem de İngilizce’deki sık kullanılan kalıp cümlelere karşı siz de alışkanlık yaratır. Böylece bu çalışmalar çok fayda sağlar.

  Faydalı olabilecek diğer bazı konu başlıklarımız

  İngilizceye Giriş sayfamız için tıklayınız.
  İngilizce Türkçe Sözlük sayfamız için tıklayınız.
  Present Perfect Tense sayfamız için tıklayınız.

  İngilizceden Türkçeye Çeviri Yaparken Dikkat Edilecek Noktalar

  Sitemizin bölümünde kullanılan haber ve metinlerin, Türkçeleri verilirken çeviriler, aynen yapılmamış olup, Türkçe düzgün cümleler haline getirilmiştir. Bu durum çeviri çalışması yaparken sizi yanıltmasın. Çünkü bir dilden diğerine çeviri yapılırken, cümleler aynen çevrilemez. Her dilde değişik durumların kendine göre söyleniş alışkanlıkları ve cümle kalıpları vardır. Örneğin İngilizce Türkçe çeviri yaparken, bu cümleleri Türkçedeki söyleniş biçimine çevirerek söylemek gerekir. Yoksa cümleler kulağa hoş gelmeyen biçimlerde oluşur.

  İyi İngilizce konuşabilmek için de, Türkçe düşünüp, onu İngilizceye çeviri yapmak yerine, söylemeyi düşündüğümüz cümlenin, İngilizce olarak kullanılış biçimini kalıp olarak bilmek gereklidir. O zaman konuşma daha güzel hale gelir. 

  Aşağıda bir adet çeviri çalışması uygulaması görmektesiniz. Diğer çeviri çalışmaları için soldaki linkleri tıklayabilirsiniz. 

  Çeviri Tarihi:28.07.2017


  Oxford University’s reputation catches up with Cambridge for first time due to ’positive image’ created by appointing first female Vice Chancellor

  Oxford University
  Oxford University

  Oxford University’s reputation has caught up with Cambridge for the first time, after a positive image was created by appointing its first female Vice Chancellor. Ever since the Times Higher Education (THE) World Reputation Rankings began seven years ago, Cambridge has always been ahead of its rival, but this year the two leading British institutions were ranked at joint fourth place.

  Phil Baty, the editorial director for global rankings at THE, said that Oxford University’s move to appoint its first female Vice Chancellor sent a “symbolic” wave around the world which created a positive image for the institution among academics.

  “This was a historical moment - these big symbolic things can make a difference for being front of people’s minds and being noticed,” Mr Baty said. “Having a woman at the helm means there is a sense of change, momentum and difference”.

  Louise Richardson took up her post as Vice Chancellor of Oxford University in January 2016, but Mr Baty said that her effect on the institution’s reputation has been a “slow burner”.
  Cambridge University

  Cambridge University

  He added that Oxford University has won a series of prestigious research grants in recent months, and came top of the THE world university rankings for the first time this year - both of which may contributed to raising its reputation.

  American institutions – Harvard University, Massachusetts Institute of Technology and Stanford University - occupied the top three places in the rankings for the second year running.

  Other British institutions in the top 20 include University College London, Imperial College London and London School of Economics and Political Science. The rankings were compiled following a three month survey of over 10,000 academics from 137 countries.


   

  Oxford Üniversitesi’nin şöhreti, ilk kadın Rektör Yardımcısını atamakla yaratılan “pozitif imaj” nedeniyle ilk kez Cambridge’e yetişti.

  Oxford Üniversitesi’nin şöhreti, ilk kadın Rektör Yardımcısını atamakla yaratılan “pozitif imaj” nedeniyle ilk kez Cambridge’e yetişti. Yedi yıl önce Times’ın Yüksek Öğretim (THE) Dünya Şöhret Sıralamaları başladığından beri, Cambridge her zaman rakibinden önde gelmişti, ama bu yıl, iki önde gelen İngiliz kurumu dördüncü sırayı birlikte paylaştılar.

  Louise Richardson Oxford Üniversitesi rektör yardımcısı
  Louise Richardson Oxford Üniversitesi rektör yardımcısı


  THE’nın uluslararası sıralamalar editör direktörü Phil Baty’ye göre Oxford Üniversitesi’nin ilk kadın Rektör Yardımcısını atama hamlesi dünyaya akademisyenler arasında pozitif bir imaj yaratan “sembolik” bir dalga gönderdi.

  “Bu tarihi bir andı – bu büyük sembolik şeyler insanların zihninde önde gelmek ve dikkati çekmek için bir fark yaratabilir,” dedi Bay Baty. “Yönetime bir kadını getirmek bir değişiklik, ivme ve fark duygusu anlamına gelir.”.

  Louise Richardson Oxford Üniversitesi’nin Rektör yardımcılığı görevini Ocak 2016’da devraldı, ama Bay Baty onun kurumun şöhreti üzerindeki etkisinin “kendisini daha yavaş gösterdiğini” söyledi.

  Ayrıca Oxford Üniversitesi’nin son aylarda birkaç prestijli araştırma bağışı kazandığını ve THE dünya üniversiteler sıralamasında ilk kez birinci geldiğini - ki bunların ikisi de şöhretinin artmasına katkıda bulunmuş olabileceğini ekledi.

  Amerikan kurumları – Harvard Üniversitesi, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ve Stanford Üniversitesi – iki yıldır sıralamalarda en üstteki üç sırayı işgal etmekteydiler.
  Stanford Universitesi
  Stanford Universitesi

  İlk 20’deki diğer İngiliz kurumları ise Londra Koleji, Emperyal Londra Koleji ve Londra Ekonomi Ve Politik Bilimler Okuludur. Sıralamalar 137 ülkedeki 10.000’in üzerinde eğitim kurumunda yapılan üç aylık araştırmayı takiben derlenmiştir.

  http://www.telegraph.co.uk/education/2017/06/15/oxford-universitys-reputation-catches-cambridge-first-time-due/


  Birkaç yararlı çeviri daha hatırlatalım


  Çeviri bölümümüzün diğer başlıklarına ve İngilizce bölümümüzün diğer tüm  konularına yukarıda sol baştaki faydalı bilgiler butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.


   

  (0212) 230 89 09


  Telefonumuz C.tesi ve Pazar da açıktır.
  Kampanyalarımızdan
  haberdar olun!

  Limasollu Naci Öğretim Yayınları®

  Sitemizde, İngilizce, Almanca, Rusça ve İspanyolca dilleri alanında çeşitli ücretsiz hizmetler vermek ve eğitim setlerimizin, neden Türkiye'de en çok tercih edilen eğitim setleri olduğunu açıklamak için titizlikle hazırlanmıştır.
  İngilizce eğitim seti, Almanca eğitim seti, Rusça eğitim seti ve İspanyolca eğitim seti linklerimizi tıklayarak setlerimizi inceleyebilir ve sipariş yapabilirsiniz.  

   

   

  çözüm ortaklarıÇözüm Ortakları-1 Çözüm Ortakları-1 Çözüm Ortakları-1
   

  Pangaltı, Ergenekon Cad. No:18 Şişli 34380 İstanbul
  Tel: (0212) 230 89 09           Faks: (0212) 230 18 49
  E-posta : info@limasollunaci.com
  İrtibat büromuzun çalışma saatleri: Pazartesi - Cuma: 09:00 - 17:00
  (Cumartesi ve Pazar kapalıdır.)

  Creation by Medialine Works