NE ARAMIŞTINIZ?

İçerikler

İngilizce Türkçe çeviri bölümümüzde, Shakespeare’in Romeo and Juliet isimli eserinin özeti olan bir İngilizce çeviri çalışmasını inceleyebilirsiniz.

Çeviri Tarihi:27.12.2016

Romeo and Juliet Summary


Romeo and Juliet fall in love at a party. But they come from families which hate each other. They are sure they will not be allowed to marry. Nevertheless, helped by Friar Laurence, they marry in secret instead. Unfortunately, before their wedding night Romeo kills Juliet\’s cousin in a duel, and in the morning he is forced to leave her. If he ever returns to the city, he will be put to death.

Juliet\’s parents told her she must marry Paris. Her parents do not know she is already married. She refuses in the beginning, but later agrees because she plans to fake her death and escape to be with Romeo forever; again with the help of Friar Laurence.

Frair Laurence designs the plan. He gives Juliet a sleeping potion. She appears to be dead and was put in a tomb. However, Romeo does not know about the plan, visits her grave, thinks she is dead, and kills himself. When Juliet finally wakes up, she discovers that Romeo is dead and then kills herself.

Romeo ve Juliet Özeti


Romeo ve Juliet bir partide birbirlerine aşık oldular. Fakat birbirlerinden nefret eden ailelerden gelmekteydiler. Tabii ki evlenmelerine izin verilmedi. Nevar ki Friar Laurence’ın yardımıyla gizlice evlendiler. Ne yazik ki evlendikleri geceden bir gün önce Romeo, Juliet’in bir düelloda kuzenini öldürdü ve ertesi sabah onu terk etmek zorunda kaldı. Eğer şehre geri dönerse idam edilecekti.

Juliet’in ailesi, Paris ile evlenmesi gerektiğini söyledi. Ailesi onun evlenmiş olduğunu bilmiyordu. O, önce reddeder, fakat sonra kabul eder. Çünkü, yine Friar Laurence’ın yardımıyla, ölü taklidi yaparak, ölünceye kadar yanında kalmak üzere Romeo’ya kaçmaya karar verir.
 
Friar Laurence planını hazırlar, Juliet’e uyku hapı verir, o, ölü gibi gözükür ve bir katafalka konur. Ne varki, Romeo planı bilmez, onun katafalkını ziyaret eder, öldüğünü düşünür (zanneder) ve kendini öldürür (intihar eder). Sonunda Juliet uyanır, Romeo’nun ölüsünü bulur ve o da kendisini öldürür.

Bu konunun diğer linklerini listede görebilirsiniz. 

İngilizce Türkçe çeviri konusunun ilk sayfasına dönmek için tıklayabilirsiniz

İngilizce Türkçe çeviri

 

 

Faydalı olabilecek diğer bazı konu başlıklarımız

İngilizce Alfabe

İngilizce Sayılar

İngilizce Renkler

İngilizce Öğrenirken Bilmeniz Gereken 5 Önemli Nokta

Yorumlar

Öğrencilerimizden gelen binlerce yorum ve teşekkür mesajlarının birkaçını aşağıda görebilirsiniz.

Ayşe Kawa / Alanya

güzel olmuş teşekkürler

Bilal Fırat / Antalya

çok ama çok güzel bir ingilizce hikaye

Yorum Yazabilirsiniz

Lütfen değerlendirmenizi yapınız!

Alışveriş Sepetiniz

Sepetiniz henüz boş
ALIŞVERİŞE DEVAM ET

HESABINIZA GİRİŞ YAPIN

Parolanızı mı unuttunuz?
ÜYE DEĞİLSENÜYE OL