NE ARAMIŞTINIZ?

Limasollu Naci İngilizce Eğitim Setleri ve Online İngilizce Kursu Bir Arada

İnsanın bir nesneye duyduğu öfke, onu istemesine neden oluyor

İngilizce Türkçe çeviri bölümümüzde, İnsanın Bir Nesneye Duyduğu Öfke Onu İstemesine Neden Oluyor - Anger Makes People Want Things More isimli bir İngilizce çeviri çalışmasını görebilirsiniz.

Anger Makes People Want Things More

Anger is an interesting emotion for psychologists. On the one hand, it’s negative, but then it also has some of the features of positive emotions. For a study published in Psychological Science, researchers find that associating an object with anger actually makes people want the object -- a kind of motivation that’s normally associated with positive emotions.

People usually think of anger as a negative emotion. You’re not supposed to get angry. But anger also has some positive features. For example, it activates an area on the left side of the brain that is associated with many positive emotions. And, like positive emotions, it can motivate people to go after something. "People are motivated to do something or obtain a certain object in the world because it’s rewarding for them. Usually this means that the object is positive and makes you happy," says Henk Aarts of Utrecht University in the Netherlands, first author of the new study. He and his colleagues wanted to examine whether this also applies to the link between anger as a negative emotion and the desire to get your hands on something.

For the study, each participant watched a computer screen while images of common objects, like a mug or a pen, appeared on the screen. What they didn’t realize was that immediately before each object appeared, the screen flashed either a neutral face, an angry face, or a fearful face. This subliminal image tied an emotion to each object. At the end of the experiment, the participants were asked how much they wanted each object. In a second version of the experiment, they had the person squeeze a handgrip to get the desired object -- those who squeezed harder were more likely to win it.

"The aggression is important to survive too, if not, we may starve and lose the battle," Aarts says.
Interestingly, the participants in this study had no idea that their desire for the objects had to do with anger. It  is a proof for our unconscious emotions and motivations, that when you ask people why they work harder to get it, they say they just I like it

İnsanın bir nesneye duyduğu öfke, onu istemesine neden oluyor

Öfke psikologlar için ilginç bir duygudur. Bir yönüyle olumsuzdur, fakat ilginç bir şekilde öfke, olumlu duygular üzerinde de rol oynuyor. Psikolojik Bilim Dergisi’nde yayımlanan bir makalede araştırmacılar, bir nesneye öfkeyle bağlanmanın, insanlarda o nesneye karşı bir isteğe neden olduğunu belirtiyorlar. Böylece öfke, bir çeşit motivasyon aracı olarak pozitif duyguları da barındırıyor. 

Öfkeyi negatif bir duygu olarak düşünürüz, haliyle bizden öfkelenmememiz beklenir. Fakat öfkenin bazı olumlu yönleri de var. Öfke beynin sol tarafında birçok pozitif duyguyla beraber yönetiliyor ve tüm bu diğer pozitif duygular gibi belki de bizi, istediğimiz şeye ulaşmak için çaba göstermemizi yönünde motive ediyor. Hollandalı bilimadamı Henk Aarts’a göre “Tüm insanlar, bazı şeyleri yapmak veya elde etmek için harekete geçerler, çünkü elde edecekleri şeyi isterler. Genellikle elde edilen şey olumludur ve insanları mutlu eder.” Aarts ve arkadaşları, yaptıkları çalışmalarda bu durumun negatif duygularla bağlantısını incelemişler.

Çalışmalarında  katılımcılara bilgisayar ekranından bardak, kalem gibi bilindik nesneler gösterilmiş. Her nesneye de, sadece bilinçaltı tarafından algılanabilecek ifadesiz, mutlu veya öfkeli yüz ifadeleri eşlik etmiş. Katılımcılara nesneleri ne kadar istedikleri sorulduğunda ise, öfkeli yüz ifadeleriyle sunulan nesneler başı çekmiş. Başka bir çalışmada ise katılımcılara, elde tutulan kahve fincanları gösterilmiş. Yine en çok istenen nesne, diğerlerine nazaran fincanın daha sıkı tutulduğu resimdeymiş. 

Aarts şunu da ekliyor: “Öfke hayatta kalabilmek için de önemli. Aksi taktirde aç kalır ve yaşam savaşını kaybederdik”
Çalışmaların ilginç bir yönü de, katılımcıların istedikleri nesnelerle öfke arasında bilinçli bir bağ kuramıyor olmaları. Seçimlerinin sebebi olarak öfke ve hayatta kalma dürtüsü yerine, sadece beğenilerinden bahsetmeleri ise, bizi motive eden ve farkında olmadığımız duygularımızın da bir kanıtı.

https://www.psychologicalscience.org/index.php/news/releases/anger-makes-people-want-things-more.html

 

Tüm çeviri konularımızı  İngilizce Türkçe çeviri   sayfamızın en altındaki listemizde görebilirsiniz.

 

 

Faydalı olabilecek diğer bazı konu başlıklarımız

İngilizce Alfabe

Simple Past Tense

İngilizce Gramer

 

 

Tüm diğer konularımızı  İngilizce Konu Listesi  sayfamızda bulabilirsiniz

Yorum Yazabilirsiniz

Lütfen değerlendirmenizi yapınız!

Alışveriş Sepetiniz

Sepetiniz henüz boş

Taksit seçeneklerini ödeme sayfamızda görebilirsiniz.

ALIŞVERİŞE DEVAM ET

HESABINIZA GİRİŞ YAPIN

Parolanızı mı unuttunuz?
ÜYE DEĞİLSENÜYE OL