NE ARAMIŞTINIZ?

Limasollu Naci İngilizce Eğitim Setleri ve Online İngilizce Kursu Bir Arada

Sigarayı Bırakmak Için Yeni Bir Neden

İngilizce Türkçe çeviri bölümümüzde, Sigarayı Bırakmak Için Yeni Bir Neden - Here’s A New Reason For Quitting Smoking isimli bir İngilizce çeviri çalışmasını görebilirsiniz.

Çeviri Tarihi:24.08.2016

Sigarayı bırakmak için yeni bir neden

Here’s a new reason for quitting smoking

Quitting Reduces Depression, Scientists Find

Cigarette smokers frequently argue that the reason they don’t stop smoking is that quitting would make life more depressing. But new research indicates the opposite is true. Persons who quit in a clinical trial actually showed lower signs of depression for weeks and months after giving up the weed. Smokers who quit were happiest during periods of abstention, and if they began smoking again their moods turned darker, according to psychologist Christopher Kahler of Brown University, lead author of a study in the journal Nicotine & Tobacco Research. Participants in the study who never quit smoking were the most depressed of all. Those who quit entirely were the least depressed at the beginning of the months-long study and they remained the happiest throughout the project.

"We’re still puzzling about why that’s the case," Kahler said in a telephone interview. "A sense of personal triumph makes a lot of sense. The people in this study were really motivated to succeed. And when you succeed at something that’s important to you, you naturally feel better."
But he concedes that many ex-smokers complain that "they felt miserable for weeks" after quitting, and many say they resumed smoking because they felt depressed or anxious or irritated about something in their lives. Yet in this study, the less people smoked, the less they suffered from depression.

Sigarayı bırakmak için yeni bir neden

Bilim Adamları, Sigarayı Bırakmanın Depresyonu Azalttığını Tespit Etti.

Sigara içenler sürekli sigarayı bırakamamalarının nedeni olarak sigarayı bırakmalarının hayatı daha depresif bir hale getirdiği düşüncesini savunurlar. Fakat yeni yapılan araştırmalar bunun tam tersinin doğru olduğunu gösteriyor.Klinik denemelerde sigarayı bırakanların bu zararlı alışkanlığı bıraktıktan haftalar ya da aylar sonra  daha az depresyon belirtisi göstermiştir. Brown Üniversitesi Nikotin ve Tütün gazetesindeki bir çalışmanın baş yetkili psikoloğu Christopher Kahler’a göre, sigarayı bırakanlar sigaradan kaçındıkları dönemde daha mutlu olmuşlar ve tekrar sigaraya başlamaları durumunda ruh halleri daha kötüye gitmiştir. Çalışmaya katılanlardan sigarayı hiç bırakamayanlar hepsinden depresif davranmışlardır. Sigarayı tamamen bırakan kişiler aylarca süren çalışmanın başında en az depresif davranış gösterenler olmuşlardır ve projenin geri kalan kısmı boyunca da en mutlu kişiler olarak kalmışlardır.

Kahler telefonla yaptığı bir röportajda “Bunun neden bu şekilde olması hala hayret verici bir durumdur” şeklinde belirtmiştir. “ Kişisel galip gelme duygusu çok fazla başarma duygusu yaratır. Bu çalışmadaki kişiler başarmaya gerçekten motive olmuşlardı. Ve sizin için önemli olan bir konuda başarılı olunca, doğal olarak kendinizi daha iyi hissedersiniz.”

Fakat Kahler,  eskiden sigara içenlerin sigarayı bıraktıktan sonra “haftalarca kendilerini kötü hissettiklerinden” şikayetçi ettiklerini, ve bir çoğunun kendilerini depresif ya da gergin hissettikleri ya da hayatlarındaki herhangi bir şeyden rahatsız oldukları için sigara içmeye devam ettiklerini kabul etmektedir. Yine de bu çalışmada, insanlar daha az sigara içtikçe, depresyondan o kadar daha az şikayetçi olmuşlardır.

https://www.freetobacco.info/quit-smoking-2/heres-a-new-reason-for-quitting-smoking/

 

Tüm çeviri konularımızı  İngilizce Türkçe çeviri   sayfamızın en altındaki listemizde görebilirsiniz.

 

 

 

Faydalı olabilecek diğer bazı konu başlıklarımız

İngilizce Türkçe Sözlük

Simple Present Tense

İngilizce Zamanlar

 

 

Tüm diğer konularımızı  İngilizce Konu Listesi  sayfamızda bulabilirsiniz

Yorum Yazabilirsiniz

Lütfen değerlendirmenizi yapınız!

Alışveriş Sepetiniz

Sepetiniz henüz boş

Taksit seçeneklerini ödeme sayfamızda görebilirsiniz.

ALIŞVERİŞE DEVAM ET

HESABINIZA GİRİŞ YAPIN

Parolanızı mı unuttunuz?
ÜYE DEĞİLSENÜYE OL