NE ARAMIŞTINIZ?

Limasollu Naci İngilizce Eğitim Setleri ve Online İngilizce Kursu Bir Arada

İngilizce Türkçe çeviri bölümümüzde, Tiyatro - Theatre isimli bir İngilizce çeviri çalışmasını görebilirsiniz.

Theatre

A theatre is a place where people go and see all kinds of performances. Most people think of a theatre as a place to see a play, where a story that is acted out in front of an audience. But there are other kinds of performances that take place in a theatre too: musicals, ballets and operas.
 

The theatre building

Most theatres have three parts: the stage, the auditorium and the backstage area. The stage is the most important part of a theater. It is the place where actors and actresses perform a play. Most plays are performed on a proscenium or picture-frame stage. The audience can watch the play only from the front. The action takes place under a large arch. A curtain opens and closes at the beginning and end of each scene.
 

A picture-fra​me stage

Sometimes the audience can sit on three sides of a stage. Some theatres have a round stage in the middle of the auditorium with spectators sitting around it. Actors get on and leave the stage through the audience.

The auditorium is where the audience sits. Modern theatres also have lobbies, rest rooms, cafes and bars to offer people more comfort before and after the performance, as well as between scenes.
The backstage area is the place where the scenes are prepared and actors and actresses get dressed. There are also storage and office rooms for the staff and theatre workers. There are rooms in which technicians control lighting and sound.
 

People in a theatre

Many people work together in a theatre. Every production begins with a producer – sometimes a man or a woman, sometimes a whole group of people or a company. Producers have a lot of things to do. They have to collect money for the play, get a story and a usable script. They must be able to work with a good team.
The director decides how the play should be performed. He interprets the script, works together with the people who make the scenery and costumes. The director oversees rehearsals and tells actors how to play their part. In modern plays a playwright writes the script.
Designers create the scenery that shows the time and place of the story. Lighting experts have the job of moving actors or pieces of the stage into the spotlight. Lighting effects help to create the atmosphere of a play.
A casting director takes over the job of selecting actors and actresses for the play. They must choose a person with a suitable voice and character for every role. Make-up artists and costume designers help make the actors look good. Choreographers plan dance steps and other movements.
Actors and actresses are the main people in the play. They must study a character’s appearance, speech, body movements and gestures. Practicing this is not always easy. In order to play a role well the actor must know a lot about emotions and the feelings that someone can have. They must concentrate on their role and keep out everything that may distract them.
 

Scene design

Designers build the scenery on a stage. Sometimes they don’t have to change it during the play. At other times sets have to be changed quickly during performances. Modern theaters have stages that can revolve or stages that can be raised or lowered.

 

Tiyatro

Bir tiyatro insanların gidip her türden performansları izledikleri bir yerdir. Pek çok insan tiyatroyu, seyircinin önünde bir hikâyenin canlandırıldığı bir oyunu seyredebilecekleri bir yer olarak düşünür. Ama tiyatroda yer alan başka performanslar da vardır: müzikaller, baleler ve operalar.

 

Tiyatro Binası

Pek çok tiyatronun üç bölümü vardır: sahne, dinleme salonu ve sahne arkası. Sahne tiyatronun en önemli kısmıdır. Burası aktör ve aktrislerin oyunu sergilediği yerdir. Oyunların çoğu bir perde önü sahnede ya da resim çerçevesi şeklindeki sahnede sergilenir. İzleyici oyunu sadece önden görebilir. Olaylar büyük bir kubbenin altında yer alır. Her sahnenin başlangıcında ve sonunda bir perde açılır ve kapanır.
 

Resim Çerçevesi Sahne

Bazen izleyici sahnenin üç tarafında da oturabilir. Bazı tiyatroların seyircilerin oturup izlediği dinleme salonunun ortasında yuvarlak bir sahnesi vardır. Oyuncular izleyicilerin arasından sahneye çıkar ve sahneyi terk ederler.

Dinleme salonu izleyicilerin oturduğu yerdir. Modern tiyatrolarda insanlara gösteriden önce ve sonra olduğu gibi perde aralarında da insanlara daha fazla rahat sunan lobiler, dinlenme salonları, kafeler ve barlar da vardır.
Sahne arkası perdelerin hazırlandığı, aktör ve aktrislerin giyindiği yerdir. Ayrıca personel ve tiyatro çalışanları için depolar ve ofis odaları da vardır. Teknisyenlerin ışığı ve sesi kontrol ettiği odalar vardır.
 

Tiyatrodaki insanlar

Pek çok insan tiyatroda birlikte çalışır. Her yapım bir yapımcı ile başlar – bu bazen, bir adam yada kadın bazen de tüm bir grup insan ya da şirket olur. Yapımcıların yapacak çok şeyi vardır. Oyun için para toparlamak, bir hikâye ve kullanılabilir bir senaryo bulmak zorundadırlar. İyi bir ekiple çalışmalıdırlar.

Yönetmen oyunun nasıl sahnelenmesi gerektiğine karar verir. Senaryoyu yorumlar, sahneleri ve kostümleri yapan insanlarla beraber çalışır. Yönetmen provaları izler ve aktörlere kendi bölümlerini nasıl oynayacaklarını söyler. Modern oyunlarda senaryoyu bir oyun yazarı yazar.
Tasarımcılar hikâyenin yer ve zamanını gösteren sahneyi yaratırlar. Işıklandırma uzmanları oyuncuları ya da sahnenin bölümlerini ışığa taşıma işiyle meşguldürler. Işıklandırma efektleri oyunun atmosferini yaratmaya yardımcı olur.
Casting direktörünün işi oyun iyin aktör ve aktrisleri seçmektir. Her rol için sesi ve karakteri uygun birini seçmek zorundadırlar. Makyaj sanatçıları ve kostüm tasarımcıları oyuncuların iyi görünmesine yardım ederler. Koreograflar dans adımlarını ve diğer hareketleri planlarlar.
Aktör ve aktrisler oyundaki asıl kişilerdir. Bir karakterin görünüşünü, konuşmasını, beden ve yüz hareketlerini çalışmalıdırlar. Bunun alıştırmasını yapmak her zaman kolay değildir. Bir rolü iyi oynamak için, oyuncu bir kişinin sahip olabileceği duyguları iyi bilmelidir. Rollerine konsantre olmalı ve dikkatlerini dağıtacak her şeyden uzak durmalıdırlar.

 

Sahne tasarımı

Tasarımcılar sahnedeki görüntüyü yaparlar. Bazen oyun boyunca değiştirmelerine gerek kalmaz. Diğer zamanlarda gösteriler sırasında set hızla değiştirilmek zorunda kalınabilir. Modern tiyatroların dönen ya da alçaltılıp yükseltilebilen sahneleri vardır. 

https://www.english-online.at/entertainment/theatre/theatre.htm

 

Tüm çeviri konularımızı  İngilizce Türkçe çeviri   sayfamızın en altındaki listemizde görebilirsiniz.

 

 

Faydalı olabilecek diğer bazı konu başlıklarımız

İngilizce Alfabe

Future Tense

İngilizce Sıfatlar

 

 

Tüm diğer konularımızı  İngilizce Konu Listesi  sayfamızda bulabilirsiniz

Yorum Yazabilirsiniz

Lütfen değerlendirmenizi yapınız!

Alışveriş Sepetiniz

Sepetiniz henüz boş

Taksit seçeneklerini ödeme sayfamızda görebilirsiniz.

ALIŞVERİŞE DEVAM ET

HESABINIZA GİRİŞ YAPIN

Parolanızı mı unuttunuz?
ÜYE DEĞİLSENÜYE OL