NE ARAMIŞTINIZ?

Limasollu Naci İngilizce Eğitim Setleri ve Online İngilizce Kursu Bir Arada

Dünyanın 7 (Yedi) Harikası İngilizce Tanıtımı ve Özeti

İngilizce Türkçe çeviri bölümümüzde, Dünyanın yedi harikası - Seven wonders of the world isimli bir İngilizce çeviri çalışmasını görebilirsiniz.

 

Seven wonders of the world

1- Cheops Pyramid

2- Hanging Gardens of Babylon

3- Temple of  Artemis

4- Statue of Zeus

5- Colossus of Rhodes

6- The Pharos Lighthouse of Alexandria

7-  The Mausoleum of Halicarnassus

 

Cheops Pyramid


Dünyanın yedi harikası Keops Piramidi

Seven wonders were constructed by humankind and these antic constructions were stil being explored by archeologists.  For the first time, the concept of seven wonders was dealed by Heredot who was a famous historian of the century 5 of  B.C,  as we tried to search the history of seven wonders, the unique wonder still surviving is Cheops Pyramid located in Egypt, Giza City .  Cheops Pyramid was constructed on behalf of pharaoh Khufu as memorial tomb  which is the oldest and the biggest one of pyramids in Egypt.

 

Hanging Gardens of Babylon

What is the meaning of the Hanging Gardens of Babylon? Are they really hanging or no? Regarded as one of  the seven wonders of the world , on the B.C 7th century Nabukadnezar, the king of Babylon  built it for his wife Semiramis on the dessert of Mesopotamia just like a paradise in which there had been many kind of flowers , fruits, egzotic animals, waterfalls designed exceeding from the floors of the construction.  There is no trace definite coming to current time except from archaeological remains.

 

 

The Temple of Artemis –Diana Temple


Dünyanın yedi harikası Artemis-Diana Tapınağı
In Greek – ‘’Artemission’’  in Latin ‘’Artemisium’’, the temple was located in Selcuk Ephesus in b.c 500, built of marble fort he honor of Artemis which is greek goddes of  hunting and nature as believed.

 

 

From the point of view archaelogical and architectural, the temple was constructed with three stages by also the contributions of famous sculptors , Polyclitus, Pheidias, Cresilas, Phradmon. The Temple of Artemis  was also a market and a religious institute. During centuries this temple had been visited by many merchants, kings, artists, tourists. Herostratus immortalized the name of temple by burning.

 

Statue of Zeus in Olympia

Statue of Zeus was built in Olympia in B.C 450 .Zeus was the king of gods of greeks .The Statue was made of gold and ivory metal pieces placed on wooden frame, holding goddess of victory, Nike with his right hand and a monarch scepter on which there was an eagle with his left hand. Olympic Games were being organized on behalf of Zeus in that period and this was the biggest festival of Greeks for Zeus. The Statue was destroyed and disappeared with a big fire. A few pieces of the statue are being exhibited in Louvre Museum.

 

 

Colossus of Rhodes


Dünyanın yedi harikası Rodos Heykeli
The construction of  Colossus took 12 years and completed in B.C 282. With 32 meters height, was made of bronze supported by iron and stone on behalf of the God of Sun by Rhodesians.  It was regarded  as symbol of unity on the island as well as a huge statue. This statue had a role of indicating the land for sailers, finally destroyed by an earthquake.

 

 

The Pharos Lighthouse of Alexandria

The lighthouse was built on the island of Pharos in the city of Alexandria in Egypt in B.C 285 along the dangerous coast in order to direct the sailors. It was regarded as the highest lighthouse.
 

The Mausoleum of Halicarnassus


Dünyanın yedi harikası Kral Mausollos’un Mezarı  (Halikarnas Mozolesi)
The Mausoleum at Halicarnassus was built by Artemisia after her husband Mausolus died. Mausolus and Artemisia had ruled over Halicarnassus and the region surrounding it for 24 years. When Mausolus died in 353 BC, Artemisia was reported to have been so broken-hearted she hired the most talented artists to create the most magnificent tomb in the world. The finished tomb was 147 feet tall and sat on a hill overlooking Halicarnassus.

The city of Halicarnassus where Mausolus and Artemisia ruled is now known as Bodrum, Turkey.

The word mausoleum originates from the name Mausolus. The term mausoleum became the name used for tombs built above ground from that time on.

 

Dünyanın yedi harikası

1-Keops Piramiti

2 -  Babil’in Asma Bahçeleri

3-  Artemis Tapınağı

4-  Zeus Heykeli

5-  Rodos Heykeli

6-  İskenderiye Feneri

7-  Kral Mausollos’un Mezarı  (Halikarnas Mozolesi)
 

Keops Piramidi


Yedi Harika insanlık tarafından inşa edilmiş olup, bu antik yapılar birçok arkeologist tarafından hala keşfedilmektedir. İlk olarak, yedi harika kavramı M.Ö 5 yy.’ın ünlü tarihçisi Heredot tarafından ele alınmıştır. Yedi harikanın tarihçesini araştırmaya başladığımızda hala ayakta kalan tek harika , Mısır’ın Giza Şehri’nde yer alan Keops Piramidi’dir.  Mısır’daki piramitlerin en eskisi ve en büyüğü olan Keops Piramidi firavun Khufu adına anıt mezar olarak yapılmıştır.
 

 

Babil’in Asma Bahçeleri


Dünyanın yedi harikası Babil’in Asma Bahçeleri
Babil’in Asma Bahçeleri’nin anlamı nedir? Gerçekten asılı ya da değil mi? M.Ö. 7. yüzyılda Dünyanın yedi harikasından biri olarak sayılan Babil’in Asma Bahceleri , Babil Kralı Nabukadnezar tarafından  Mezapotamya Çölü üzerinde eşi Semiramis için, yapının katlarını aşmış bi şekilde tasarlanmış birçok çeşit çiçeğin, meyvenin, egzotik hayvanların, şelalerin yer aldığı  tıpkı bir cennet gibi yapılmıştır. Arkeolojik kalıntılar dışında şu ana kadar gelen gelen hiçbir iz yoktur.

 

 

Artemis-Diana Tapınağı

Artemis – Diana Tapınağı Yunanca’da Artemission , Latince’de Artemisium olarak adlandırılıp M.Ö 500 tarihinde Selçuk Efes’te kurulmuştur. Mermerden inşa edilen kale avcılık ve doğa tanrıçası olduğuna inanılan Artemis onuruna yapılmıştır.
 

 

Arkeolojik ve mimari açıdan bakıldığında tapınak, Polyclitus, Pheidias, Cresilas , Phradmon gibi ünlü heykeltıraşların katkıları ile üç evrede inşa edilmiştir. Artemis Tapınağı aynı zamanda bir pazar ve dini enstitüdür. Yüzyıllar boyunca bu tapınak birçok tüccar, kral, artist, turist tarafından ziyaret edilmiştir. Herostratus tapınağın adını yakarak ölümsüzleştirdi.
 

Olympia Zeus Heykeli


Dünyanın yedi harikası Olympia Zeus Heykeli
Zeus Heykeli  M.Ö 450 tarihinde Olympia’da yapılmıştır. Zeus, Yunan tanrılarının kralıdır. Heykel, sol elinde üzerinde kartal bulunan hükümdar asası ve sağ elinde zafer tanrıçası Nike’ı tutan sağ eli ile ahşap çerçeve üzerine yerleştirilmiş altın ve fildişi metal parçalarından yapılmıştır. Olimpiyat Oyunları o dönemde Zeus adına organize ediliyordu ve bu Zeus için organize edilmiş en büyük festivaldi. Heykel büyük bir yangın ile tahrip oldu ve kayboldu. Heykelin birkaç parçası Louvre Müzesi’nde sergilenmektedir.


 

 

Rodos Heykeli

Colossus inşaatı 12 yıl sürdü ve M.Ö. 282 yılında tamamlandı.  32 metre yüksekliği ile Rodezyanlar tarafından Güneş Tanrısı adına taş ve demirle desteklenen bronzdan yapılmıştır. Bu, adada devasa heykel  olduğu kadar aynı zamanda birliğin sembolü olarak varsayılıyordu.  Heykel, denizcilere karayı işaret eden bir rol üstlenmişti. En sonunda heykel, bir deprem ile yıkılmıştır.

 

 

İskenderiye Pharos Feneri


Dünyanın yedi harikası İskenderiye Pharos Feneri
Fener M.Ö 285 tarihinde, denizcileri yönlendirmek için tehlikeli sahil boyunca Mısır’ın İskenderiye şehrinde Pharos Adası’nda inşa edilmiştir.


 

 

Kral Mausollos’un Mezarı  (Halikarnas Mozolesi)

Halikarnas Mozolesi Kral Mausollos’un karısı Kraliçe Artemisia tarafından kocasının ölümünün ardından yaptırıldı. Mausollos ve Artemisia Halikarnas çevresini 24 yıl yönettiler. M.Ö. 353 yılında Mausollos ölünce, büyük üzüntü içine giren Kral’ın karısı Artemisia dünyanın en güzel anıt mezarını yaratmak için en yetenekli sanatçıları kiraladı. Mozole147 feet yüksekliğinde ve Halikarnas’ı gören en yüksek tepeye inşaa edildi. 

Mausollos ve Artemisia’ın hüküm sürdüğü şehir Halikarnas bugün Türkiye’de Bodrum olarak bilinen şehirdir.

O zamandan sonra yerden yüksek inşaa edilen anıt mezarlar için kullanılan mozele kelimesi aslında Kral Mausollos’dan gelmektedir.

 

Diğer en çok aranan İngilizce Türkçe çeviri konularımız

Titanik filmi İngilizce konusu, hikayesi, özeti

Romeo ve Juliet özeti, konusu

William Shakespeare Özet

Dünyanın yeni 7 (yedi) harikası

Modern Dünyanın 7 (yedi) Harikası

Doğal Dünyanın 7 (yedi) Harikası

Eiffel Kulesi

Pisa kulesi

Çin İngilizce öğreniyor

 

Tüm çeviri konularımızı  İngilizce Türkçe çeviri  sayfamızın en altındaki listemizde görebilirsiniz.

 

 

Faydalı olabilecek diğer bazı konu başlıklarımız

İngilizce Alfabe

İngilizce Sayılar

Past Perfect Tense

 

 

Tüm diğer konularımızı  İngilizce Konu Listesi  sayfamızda bulabilirsiniz

Yorumlar

Öğrencilerimizden gelen binlerce yorum ve teşekkür mesajlarının birkaçını aşağıda görebilirsiniz.

layla / Bağlar

çok iyi

Yorum Yazabilirsiniz

Lütfen değerlendirmenizi yapınız!

Alışveriş Sepetiniz

Sepetiniz henüz boş

Taksit seçeneklerini ödeme sayfamızda görebilirsiniz.

ALIŞVERİŞE DEVAM ET

HESABINIZA GİRİŞ YAPIN

Parolanızı mı unuttunuz?
ÜYE DEĞİLSENÜYE OL