NE ARAMIŞTINIZ?

Limasollu Naci İngilizce Eğitim Setleri ve Online İngilizce Kursu Bir Arada

İngilizce Doğal Dünyanın 7 (yedi) Harikası

İngilizce Türkçe çeviri bölümümüzde, Doğal Dünyanın Yedi Harikası - Seven Wonders of the Natural World isimli bir İngilizce çeviri çalışmasını görebilirsiniz.

Çeviri Tarihi:29.06.2017

Seven Wonders of the Natural World


The Seven Wonders of the Ancient World have been around for over a millennium so there is little dispute among people today about what the list should include. The list of the Seven Wonders of the Natural World, however, is a modern list. Who is to decide of all the marvels of nature which are the top seven? Should there even be a top seven or perhaps a top ten makes more sense?

In 1997 the Cable News Network (CNN) put together a list of what their editors thought were the most amazing creations of nature. While some people might dispute certain items on the list, there is no doubt that all of them are astounding examples of ecological wonders. Other organizations have made up lists of the marvels of Mother Nature, but here we present for you the original list put together by CNN.


Mount Everest
 Mount Everest

On May 29th, 1953, two men reached the highest peak in the world. A feat that had eluded realization even after the South and North Poles had been conquired.


The Grand Canyon
Despite being more than a mile to the bottom the Grand Canyon isn’t the deepest gorge in the world, but it certainly is the most spectacular.

The Northern Lights
The Northern Lights

In Norse mythology the Valkyries would come galloping across the night sky upon their horses equipped with helmets, spears and armor that would glow and shimmer in the darkness. These lights, colored red, blue, violet and green, would spread in curtains from horizon to horizon, amazing the mortals below


The Harbor at Rio de Janeiro
On January 1st, 1502, Portuguese explorer Gonçalo Coelho ship reached a break in the South American seaside that seemed to be the entrance to an enormous river. The bay they found was spectacularly surrounded by huge, oddly shaped mountains that astounded the European explorers. Taking a cue from the date on which they’d found this amazing harbor, they named it the "January River" or Rio de Janeiro.

The Great Barrier Reef
The Great Barrier Reef

Just before 11 pm on June 11th, 1770, the HMS Endeavour, captained by Lieutenant James Cook, ran aground. Though Cook didn’t realize it at the time, the coral reef he had run onto was part of a vast system of 3,800 coral banks and islands that ran along the coast of Australia. Known as the Great Barrier Reef, it is the largest structure in the world created by living organisms.


Paricutin
The Volcano in a Cornfield - On February 20, 1943, Dionisio Pulido was working in his cornfield just outside the Tarascan Indian village of Paricutin, Mexico, when suddenly a volcano appeared.

Victoria Falls
Victoria Falls

On November 17th of 1855 David Livingstone became the first European to see the mighty cataract. Afterward he wrote: "No one can imagine the beauty of the view from anything witnessed in England. It had never been seen before by European eyes; but scenes so lovely must have been gazed upon by angels in their flight."

Doğal Dünyanın Yedi Harikası


Eski Dünyanın Yedi Harikası bir yüzyıldan daha fazla süreden beri ortalardadır. Bu nedenle insanlar arasında listenin neyi içermesi gerektiğine dair tartışmalar var. Ama Doğal Dünyanın Yedi Harikası listesi modern bir liste. Dünyanın tüm harikalarından hangisinin ilk yedide yer alacağına kim karar verecek? Hatta ilk yedi mi olmalı yoksa ilk on daha mı anlamlı?

1997’de Cable News Network (CNN) editörlerinin doğanın en inanılmaz eserleri olduğunu düşündüğü şeylerin bir listesini bir araya getirdi. Bazı kişilerin listedeki bazı maddelere karşı çıkacak olmasına karşın, hepsinin ekolojik harikaların şaşırtıcı örnekleri olduğuna şüphe yok. Diğer organizasyonlar da Tabiat Ananın harikalarının listelerini yaptılar ama biz size burada CNN tarafından bir araya getirilen listeyi sunuyoruz.


Everest Dağı
29 Mayıs 1953’te, iki adam dünyanın zirvesine ulaştı. Kuzey ve Güney Kutupları fethedildikten sonra bile tam olarak kavranamayan üstün bir başarı.

Büyük Kanyon
Büyük Kanyon

Dibe olan uzaklığı bir milden fazla olmasına rağmen Büyük Kanyon dünyadaki en derin vadi değildir, ama kesinlikle en görülmeye değer olanıdır.


Kuzey Işıkları
İskandinav mitolojisinde, Valkyrie’ler (savaşçı bakireler) geceleyin gökyüzünden karanlıkta alev alev yanan ve ışıldayan miğfer, mızrak ve zırhlarını kuşanmış, atlarının üzerinde dörtnala gelirlerdi. Bu kırmızı, mavi, mor ve yeşil renkli ışıklar perdeler halinde ölümlüleri hayrete düşürerek ufuktan ufuğa yayılırdı.

Rio de Janeiro Limanı
Rio de Janeiro Limanı

1 Ocak 1502’de Portekizli kâşif Gonçalo Coelho’nun gemisi Günay Amerika’da kocaman bir ırmağın girişi gibi görünen bir deniz kıyısına vardı. Buldukları koy, Avrupalı kâşifleri şaşırtan devasa, tuhaf şekilli dağlarla göz alıcı bir biçimde çevrelenmişti. Bu inanılmaz limanı buldukları tarihten de ipucu alarak, limanı “January (Ocak) Irmağı” ya da Rio de Janeiro diye adlandırdılar.


Büyük Set Resifi
11 Haziran 1770’de, gece saat 11’den hemen önce Teğmen James Cook kaptanlığındaki HMS Endeavour gemisi karaya oturdu. Cook’un o zaman farkına varmamasına rağmen, çarptıkları mercan kayalığı Avustralya sahili boyunca uzanan 3,800 mercan resifinden ve adadan oluşan devasa bir sistemin parçası idi. Büyük Set Resifi diye bilinen bu sistem, dünyada canlı organizmalar tarafından yaratılmış en büyük yapıdır.

Paricutin
Paricutin

Mısır tarlasındaki volkan – 20 Şubat 1943’te, birdenbire bir volkan ortaya çıktığında, Dionisio Pulido Meksika’da Tarascan yerli köyünün hemen dışındaki mısır tarlasında çalışıyordu.


Victoria Şelaleleri
17 Kasım 1855’te David Livingstone bu güçlü çağlayanı gören ilk kişi oldu. Sonra şöyle yazacaktı: "Hiç kimse bu güzelliği İngiltere’de şahit olduğu herhangi bir şeye (dayanarak) hayal edemez. Daha önce hiç bir Avrupalı göz tarafından görülmedi; ama böyle güzel manzaralar uçmakta olan melekler tarafından görülmüş olmalı."
 

https://www.unmuseum.org/7wonders/natural_wonders.htm

 

Diğer en çok aranan İngilizce Türkçe çeviri konularımız

Titanik filmi İngilizce konusu, hikayesi, özeti

Romeo ve Juliet özeti, konusu

William Shakespeare Özet

Dünyanın 7 (yedi) harikası

Dünyanın yeni 7 (yedi) harikası

Modern Dünyanın 7 (yedi) Harikası

Eiffel Kulesi

Pisa kulesi

Çin İngilizce öğreniyor

 

Tüm çeviri konularımızı  İngilizce Türkçe çeviri  sayfamızın en altındaki listemizde görebilirsiniz.

 

 

Faydalı olabilecek diğer bazı konu başlıklarımız

Present Continuous Tense

Future Tense

İngilizce Deyimler

 

 

Tüm diğer konularımızı  İngilizce Konu Listesi   sayfamızda bulabilirsiniz

Yorum Yazabilirsiniz

Lütfen değerlendirmenizi yapınız!

Alışveriş Sepetiniz

Sepetiniz henüz boş

Taksit seçeneklerini ödeme sayfamızda görebilirsiniz.

ALIŞVERİŞE DEVAM ET

HESABINIZA GİRİŞ YAPIN

Parolanızı mı unuttunuz?
ÜYE DEĞİLSENÜYE OL