NE ARAMIŞTINIZ?

Limasollu Naci İngilizce Eğitim Setleri ve Online İngilizce Kursu Bir Arada

Eyfel kulesi İngilizce tanıtımı ve özeti

İngilizce Türkçe çeviri bölümümüzde, Eyfel Kulesi - Eiffel Tower isimli bir İngilizce çeviri çalışmasını görebilirsiniz.

Çeviri Tarihi:09.05.2017

Eiffel Tower

Once the tallest structure in the world, the Eiffel Tower is probably Europe’s best known landmark and Paris’s most famous symbol.

You couldn’t possibly visit Paris without seeing the Eiffel Tower. Even if you do not want to visit this world famous structure, you will see its top from all over Paris. The tower rises 300 meters tall (984 ft); when it was completed at the end of the nineteenth century it was twice as high as the Washington Monument, at the time the tallest structure in the world.

Eiffel Tower
Eiffel Tower

 

1889 World Exhibition

The Eiffel Tower was built for the World Exhibition in 1889, held in celebration of the French Revolution in 1789.

The construction was only meant to last for the duration of the Exposition, but it still stands today, despite all protests from contemporary artists who feared the construction would be the advent of structures without ’inpiduality’ and despite the many people who feared that this huge ’object’ would not fit into the architecture of Paris.

Today, there is no such aversion anymore among the Parisians, and one could not imagine Paris without the Eiffel Tower, in fact it has become the symbol of the City of Light.

Gustave Eiffel

The man behind the Eiffel Tower was Gustave Eiffel, known from his revolutionary bridge building techniques, as employed in the great viaduct at Garabit in 1884. These techniques would form the basis for the construction of the Eiffel Tower. He was also known for the construction of the Statue of Liberty’s iron framework.

The structure took more than two years to complete. Each one of the about 12,000 iron pieces were designed separately to give them exactly the shape needed. All pieces were prefabricated and fit together using approx. seven million nails.

The Tallest

Inaugurated March 31, 1889, the Eiffel Tower would be the tallest structure in the world until the completion of the Chrysler Building in 1930.

Eyfel Kulesi

Bir zamanlar dünyanın en uzun binası olan, Eyfel Kulesi muhtemelen Avrupa’nın en tanınmış abidesi ve Paris’in de en ünlü sembolüdür.

Eyfel Kulesi’ni görmeden Paris’i ziyaret etmeniz mümkün değildir. Bu dünyanın en ünlü yapısını ziyaret etmek istemeseniz bile, Paris’in her yerinden tepesini göreceksiniz. Kule 300 metre (984 fit) uzunluğundadır; on dokuzuncu yüzyılın sonunda tamamlandığında, zamanın en uzun binası olan Washington Anıtı’nın iki katı uzunluğundaydı.

1889 Dünya Sergisi

Eyfel Kulesi 1789’daki Fransız Devrimi’ni kutlamak için yapılan 1889’daki Dünya Sergisi için inşa edilmişti.

Yapının sadece sergi süresince kalması planlanmıştı, ama bu yapının “bireyselliği” olmayan yapıların ilerleyişi olmasından korkan modern sanatçıların tüm protestolarına ve bu devasa “nesnenin” Paris’in mimarisine yakışmayacağından korkan pek çok insana rağmen bugün hala ayakta durmaktadır

Bugün artık Parisliler arasında o kadar hoşnutsuzluk yoktur ve kimse Paris’i Eyfel Kulesi olmadan hayal edemez, aslına bakarsanız, bina Işıklar Şehrinin sembolü haline gelmiştir.

Gustave Eiffel

Eyfel Kulesi’nin arkasındaki adam, 1884’te Garabit’teki büyük viyadükte kullanılan devrimsel köprü inşası teknikleriyle tanınan Gustave Eiffel'dir. Bu teknikler Eyfel Kulesi’nin yapımının temelini oluşturmuştur. Aynı zamanda Özgürlük Heykeli’nin demir çerçevesinin yapımıyla da tanınır.

Yapının tamamlanması iki yıldan fazla sürmüştür. 12,000 demir parçadan her biri tam olarak ihtiyaç duyulan şeklin verilebilmesi için ayrı ayrı tasarlanmıştır. Tüm parçalar önceden imal edilerek yaklaşık yedi milyon çivi kullanılarak birbirine monte edilmiştir.


Gustave Eiffel
Gustave Eiffel

En Uzun

31 Mart 1889’da törenle açılan Eyfel Kulesi 1930’da Chrysler Binası’nın tamamlanmasına kadar dünyadaki en uzun bina olmuştur.

https://www.aviewoncities.com/paris/eiffeltower.htm

 

Diğer en çok aranan İngilizce Türkçe çeviri konularımız

Titanik filmi İngilizce konusu, hikayesi, özeti

Romeo ve Juliet özeti, konusu

William Shakespeare Özet

Dünyanın 7 (yedi) harikası

Dünyanın yeni 7 (yedi) harikası

Modern Dünyanın 7 (yedi) Harikası

Doğal Dünyanın 7 (yedi) Harikası

Pisa kulesi

Çin İngilizce öğreniyor

 

Tüm çeviri konularımızı  İngilizce Türkçe çeviri  sayfamızın en altındaki listemizde görebilirsiniz.

 

 

Faydalı olabilecek diğer bazı konu başlıklarımız

Simple Past Tense

İngilizce Alfabe

İngilizce Zamanlar

 

 

Tüm diğer konularımızı  İngilizce Konu Listesi  sayfamızda bulabilirsiniz

Yorum Yazabilirsiniz

Lütfen değerlendirmenizi yapınız!

Alışveriş Sepetiniz

Sepetiniz henüz boş

Taksit seçeneklerini ödeme sayfamızda görebilirsiniz.

ALIŞVERİŞE DEVAM ET

HESABINIZA GİRİŞ YAPIN

Parolanızı mı unuttunuz?
ÜYE DEĞİLSENÜYE OL