NE ARAMIŞTINIZ?

Limasollu Naci İngilizce Eğitim Setleri ve Online İngilizce Kursu Bir Arada

Dönme Dolaplar- Yukarıya Gökyüzüne

İngilizce Türkçe çeviri bölümümüzde, Dönme dolaplar- yukarıya gökyüzüne - Ferris wheels- up into the sky   isimli bir İngilizce çeviri çalışmasını görebilirsiniz.

Ferris Wheels - Up Into the Sky

A Ferris wheel is a big structure made of steel that stands straight into the sky. Passenger cabins are connected to a moving wheel. The Ferris wheel is also called observation wheel because it takes passengers high up into the sky where they have a great view of the world around them. 

The first such observation wheel was built by George Ferris, an American bridge builder. He designed and constructed a big wheel for the Chicago Exposition in1893. His name was used for all the big wheels that were built later. 

Ferris’ first wheel was able to carry more than 2000 passengers. It was over 80 meters high and powered by two steam engines. The 37 cabins were able to carry 60 passengers each. 

Today, Ferris wheels are big attractions in major cities around the world. Smaller wheels can be found at local fairs, carnivals or theme parks. The world’s biggest Ferris wheel is currently the Singapore Flyer. The wheel reaches 165 meters into the sky and started rotating in 2008. An even bigger Ferris wheel is being built in Beijing, China. It is planned to reach a height of 208 meters and will start operation some time in 2009. 

The biggest observation wheel of the western world is the London Eye. It opened on December 31, 1999 – the last day of the millennium. The wheel takes visitors 135 meters up and gives them a fascinating view of the British capital. 

Ferris wheels have played a role in many books and films. Vienna’s Riesenrad may be the star among popular Ferris wheels. The final scene of Graham Greene’s “Third Man” plays there. 

Dönme Dolaplar- Yukarıya Gökyüzüne

Dönme dolap dosdoğru gökyüzünde duran, çelikten yapılma büyük bir yapıdır. Yolcu kabinleri hareket etmekte olan bir tekerleğe bağlıdır. Dönme dolap aynı zamanda gözlem tekerleği diye de adlandırılır çünkü yolcuları gökyüzüne, etraflarındaki dünyanın harika bir manzarasını görecek kadar yükseğe kaldırır.
 
Bu şekilde ilk gözlem tekerleği George Ferris adlı bir Amerikalı köprü inşaatçısı tarafından yapılmıştı. 1893te Chicago Sergisi için büyük bir tekerlek tasarladı ve inşa etti. İsmi daha sonra yapılan tüm büyük tekerlekler için kullanıldı.
 
Ferris’in ilk dönme dolabı 2000den fazla yolcu taşıyabiliyordu. Yüksekliği 80 metreden fazlaydı ve iki buharlı motorla güç sağlanıyordu. 37 kabininin her biri 60 kişi taşıyabiliyordu.
 
Bugün, dönme dolaplar tüm dünyadaki büyük şehirlerde önemli eğlence unsurlarıdır.  Daha küçük dönme dolaplar yerel fuarlarda, karnavallarda ya da konulu parklarda bulunabiliyor. Şu anda dünyanın en büyük dönme dolabı Singapore Flyer’dır. Dönme dolap gökyüzünde 165 metreye ulaşıyor ve 2008de dönmeye başladı.  Pekin, Çin’de daha da büyük bir dönme dolap yapılıyor. 208 metre uzunluğuna ulaşması planlanıyor ve 2009da faaliyete geçecek.
 
Batı dünyasının en büyük gözlem tekerleği London Eye’dır. 31 Aralık 1999’da – milenyumun son günü açıldı. Dönme dolap ziyaretçileri 135 metre yükseğe çıkarır ve onlara Britanya’nın başkentinin büyüleyici bir manzarasını sunar.
 
Dönme dolaplar pek çok kitap ve filmde rol oynamaktadır. Viyana’nın Riesenrad’ı popüler dönme dolapların starı olabilir. Graham Greene’in “Üçüncü Adam”ının son sahnesi burada geçer.

https://www.english-online.at/entertainment/ferris-wheel/observation-wheels.htm

 

Tüm çeviri konularımızı  İngilizce Türkçe çeviri   sayfamızın en altındaki listemizde görebilirsiniz.

 

 

 

Faydalı olabilecek diğer bazı konu başlıklarımız

İngilizce Türkçe Sözlük

Simple Present Tense

İngilizce Meyveler

 

 

Tüm diğer konularımızı  İngilizce Konu Listesi  sayfamızda bulabilirsiniz

Yorum Yazabilirsiniz

Lütfen değerlendirmenizi yapınız!

Alışveriş Sepetiniz

Sepetiniz henüz boş

Taksit seçeneklerini ödeme sayfamızda görebilirsiniz.

ALIŞVERİŞE DEVAM ET

HESABINIZA GİRİŞ YAPIN

Parolanızı mı unuttunuz?
ÜYE DEĞİLSENÜYE OL