NE ARAMIŞTINIZ?

Limasollu Naci İngilizce Eğitim Setleri ve Online İngilizce Kursu Bir Arada

İtalyan mutfağının sembolü pizza

 İngilizce Türkçe çeviri bölümümüzde, İtalyan Mutfağının Sembolü Pizza - Pizza Symbol Of Italian Cuisine isimli bir İngilizce çeviri çalışmasını görebilirsiniz.

Pizza symbol of Italian cuisine

Pizza symbol of  Italian cuisine

Everyone has already been convinced that Pizza is an old and traditional dish of Napoli Cuisine. In reality, this is not the truth which everyone knows up to now.

 

Muffin was a food intended as a splayed and cooked  bread dough, emerged at the same time with a cultivation of wheat and  a development of agriculture. At the beginning of century of 16 th. this was called as ‘’Pizza’’ in the area of Napoli. ‘’Pita’’ derived from Arabic meant a fine bread . The Cook Bolognese Bartolomeo Scappi released a recipe in 1570.  
 

In ‘’The Art of Cooking’’ published in Venice Pizza which  Neapolitans called was a kind of cake which was made with various ingredients. No one knows when Neapolitans called muffins splayed and round baked as pizza.
 

The Pizza  was born by the meeting with tomato, biologically not a vegetable, categorized as fruit, with bread dough. In the century following, it was started to be sold by baking with various vegetables.  The Pizza grew up from Piemonte to Sicily in the century of 19th. The Pizza of this period is a kind of which we are eating today. The Pizza was popular only around Naples until the last world war.

İtalyan mutfağının sembolü pizza

Herkes pizzanın Napoli’nin eski ve geleneksel yemeği olduğuna ikna olmuş durumda. Ama aslında bugün, herkesin bildiği gerçek böyle değil.
 

Çörek, buğdayın işlendiği ve tarımın gelişmesi ile aynı zamanda ortaya çıkan pişmiş ve yayvan ekmek hamuru olarak tasarlanmış bir yiyecekti. 16. yüzyılın başlarında Napoli Bölgesi’nde "Pizza" diye adlandırılırdı. Arapça’dan gelen "Pita", ince ekmek anlamına geliyordu. Bolonyalı aşçı, Bartolomeo Scappi, 1570’de ortaya bir tarif çıkarttı. 
 

Venedik’te yayınlanan ‘’Pişirme Sanatı’’nda Napolilerin Pizza diye adlandırdıkları bir tür incir, badem, hurma ve çeşitli malzemeler ile yapılan kek idi. Napolilerin fırında pişmiş,  yuvarlak yassı çöreği pizza diye adlandırdıkları zamanı bilmiyoruz. 
 

Biyolojik olarak sebze olmayan meyve diye kategorilenen domatesin büyük ekmek hamuru ile buluşması ile pizza doğmuştur. Daha sonraki yüzyılda diğer sebzeler ile de pişirilerek satılmaya başlanmıştır. 19. yüzyılda, İtalya’da Piemonte’den, Sicilya’ya kadar büyümüştür. Bu dönemdeki pizza bugün bizim yediğimiz pizzadır. Son dünya savaşına kadar pizza tüm İtalya’da değil sadece Napoli çevresinde popülerdi.


İtalyan mutfağının sembolü pizza

Tüm çeviri konularımızı  İngilizce Türkçe çeviri   sayfamızın en altındaki listemizde görebilirsiniz.

 

 

Faydalı olabilecek diğer bazı konu başlıklarımız

Simple Past Tense

İngilizce Alfabe

İngilizce Zamanlar

 

 

Tüm diğer konularımızı  İngilizce Konu Listesi  sayfamızda bulabilirsiniz

 

Yorum Yazabilirsiniz

Lütfen değerlendirmenizi yapınız!

Alışveriş Sepetiniz

Sepetiniz henüz boş

Taksit seçeneklerini ödeme sayfamızda görebilirsiniz.

ALIŞVERİŞE DEVAM ET

HESABINIZA GİRİŞ YAPIN

Parolanızı mı unuttunuz?
ÜYE DEĞİLSENÜYE OL