NE ARAMIŞTINIZ?

Limasollu Naci İngilizce Eğitim Setleri ve Online İngilizce Kursu Bir Arada

13 yaşındaki programcı

İngilizce Türkçe çeviri bölümümüzde, Bu 13 yaşındaki programcı 100.000 hevesli yazılımcıyı eğitme görevinde - This 13-year-old programmer is on a mission to educate 100,000 aspiring coders isimli bir İngilizce çeviri çalışmasını görebilirsiniz.

Çeviri Tarihi:14.07.2017

This 13-year-old programmer is on a mission to educate 100,000 aspiring coders

When most of us were making our way through first grade, Tanmay Bakshi was a programming prodigy.
His love affair with computer programming started out as fun and games at the tender age of five. “Computers just fascinated me with how they could do anything. They were like magic,” Bakshi told Quartz in an interview. “Just seeing my name on the screen or just seeing the color of the screen change, it was really fascinating. I wanted to know what went behind it and how it actually worked.”
“At five, everything was like a toy for me. I didn’t know that people did programming as a job, that people were paid to do this,” he said. “My dad [also a programmer by profession] was able to see that curiosity and was able to help me nurture that passion,” Bakshi said. His initial rendezvous with programming included experimenting with simple languages like FoxPro, Bash, and VB (Visual Basic).
After Bakshi forayed into the world of programming, there was no stopping him. He designed his first major application when he was eight. By age nine, when most of us were still learning basic arithmetic, he had released his first iOS app, called ‘tTables,’ that helped kids learn multiplication tables. At 12, Bakshi became IBM Watson’s youngest programmer, even detecting a bug in the system. (Since then, IBM has invited Bakshi to conduct a main-stage session at its annual conference, and he continues to work under mentors at the company.)
Now, the 13-year-old is also an author and a teacher.
In 2011, Bakshi launched YouTube videos—Tanmay Teaches—designed to teach budding coders the tricks of the trade. “I started it with a goal, which was to help and reach out to 100,000 aspiring coders and beginners to help them along their journey of learning programming,” said Bakshi. “I’ve reached around the 3,900 mark there.” He has also authored a book titled “Hello Swift,” a beginners’ guide for iOS app developers.
With his packed schedule, the one thing the Ontario, Canada, resident doesn’t have time for is going to a traditional school. For the past two and a half years, Bakshi has been homeschooled. When he’s not coding, creating YouTube tutorials, or serving as a keynote speaker for the likes of Apple, Walmart, IBM—and soon, India’s IT industry association NASSCOM—he enjoys biking and playing table tennis.
These days, Bakshi is working on a project, “The Cognitive Story,” that is trying to help a quadriplegic woman communicate. “When she was seven, she could communicate properly. Now she’s twenty-nine and she cannot communicate at all,” Bakshi said about “Boo,” who is named after the only sound she can make. “Now we’re really trying to see how we can use the cognitive tech to augment her ability to communicate with the outside world.” Bakshi’s role in the project is to use cognitive computing, deep neural networks, and artificial intelligence technology to decipher EEG brain waves in order to try and understand what she’s saying.
Below are a few more glimpses into Bakshi’s life from his conversation with Quartz.

Who is your role model?

Steve Jobs, because of how he was so passionate about everything he would do, and how he had this perseverance to stay dedicated no matter what.

What advice would you give to aspiring young programmers with big ambitions?

There are three things I’d like to say here: Start small, start easy, and start playing. First of all, you have to be passionate about programming before you can program. You have to not be afraid of errors and you have to just keep trying. Every time you find a solution to an error, you’re never going to face it again. Every time, you do that, you’re just getting better and better at programming. And, of course, every problem has a solution.

If you were not a programmer, what would you be?

I definitely think a teacher. I absolutely love to share my knowledge. Whatever I learnt here, everybody does not need to spend their time and their energy to learn what I’ve already learnt, that I can show them. And really, why reinvent the wheel of knowledge when you already have someone who can share it with you?

What’s one thing on your wish list that you haven’t done yet?

One of the things I always wanted to do is get my book signed by Amitabh Bachchan.

Bu 13 yaşındaki programcı 100.000 hevesli yazılımcıyı eğitme görevinde

Çoğumuz birinci sınıfı bitirmeye çalışırken, Tanmay Bakshi bir programlama dehasıydı.
Bilgisayar programcılığıyla olan aşk ilişkisi, daha beş yaşındayken eğlence ve oyun olarak başladı. Bakshi bir söyleşisinde Quartz’a “Bilgisayarlar her şeyi yapabilmeleriyle beni büyülediler. Büyü gibiydiler,” demişti. “Sadece adımı ekranda görmek ya da ekran renginin değiştiğini görmek, büyüleyiciydi. Bunun gerisinde ne olduğunu ve aslında nasıl çalıştığını öğrenmek istedim.”
“Beş yaşındayken, her şey benim için oyuncak gibiydi. İnsanların programcılığı iş olarak yapmakta olduğunu, bunu yapmak için para aldıklarını bilmiyordum,” dedi. “ Babam ( onun da işi programcılıktır) bu merakımı görmeyi başarmış ve bu tutkuyu beslememe yardımcı olabilmişti,” dedi Bakshi. Programcılıkla ilk randevusu FoxPro, Bash, and VB (Visual Basic) gibi basit dillerle deneyim kazanmayı içermişti.
Bakshi programcılık dünyasına daldıktan sonra, onu durdurmanın bir yolu yoktu. İlk büyük uygulamasını sekiz yaşındayken tasarladı. Dokuz yaşında, çoğumuz henüz temel aritmetiği öğrenirken, çocukların çarpım tablosunu öğrenmelerine yardımcı olan ‘tTables’ adlı ilk iOS uygulamasını çıkardı. 12 yaşında, Bakshi IBM Watson’un en genç programcısı oldu, hatta sistemde bir de yazılım hatası buldu. (O zamandan beri, IBM Bakshi’yi yıllık konferansında bir esas kademe oturumu yapmak için davet ediyor ve Bakshi şirkette de danışmanlarla çalışmaya devam ediyor.)
Şimdi, 13 yaşındaki çocuk aynı zamanda bir yazar ve öğretmen.
2011de, Bakshi yeni yetme yazılımcılara mesleğin püf noktalarını öğretmek için tasarladığı—Tanmay Öğretiyor— adlı YouTube videoları yükledi.
 “100.000 hevesli yazılımcıya ve yeni başlayanlara ulaşmak ve programcılığı öğrenme serüveninde onlara yardımcı olmak hedefiyle yola çıktım,” dedi Bakshi. “Burada 3.900 civarında kişiye ulaştım.” Ayrıca “Hello Swift,” adlı iOS uygulama geliştiricileri için bir başlangıç kılavuzu da yazdı.
Bu hıncahınç dolu programıyla, Ontario, Kanada’da oturan çocuğun vakit bulamadığı tek şey geleneksel anlamda bir okula gitmek. Son iki buçuk yıl içerisinde, Bakshi evde eğitim görmekte. Program yazmadığı,  YouTube eğitim videoları hazırlamadığı ya da Apple, Walmart, IBM ve benzerleri— ve yakında da Hindistan’s Bilgi Teknolojileri endüstrisi birliği NASSCOM— için açılış konuşmacısı olarak hizmet vermediği zamanlarda, bisiklete binmeyi ve masa tenisi oynamayı seviyor.
Bu günlerde, Bakshi bir proje üzerinde çalışıyor, tamamen felçli olan bir kadının işetişim kurmasına yardımcı olmaya çalışan “Bilişsel Hikaye”. “Yedi yaşındayken, düzgünce iletişim kurabiliyormuş. Şimdi yirmi dokuzunda ve hiç iletişim kuramıyor,” diyor Bakshi kendisine çıkarabildiği tek ses olan “Boo,” ismi takılan kadın hakkında. “Şimdi onun dış dünyayla iletişim kurma becerisini artırmak için bilişsel teknolojiyi nasıl kullanabileceğimizi görmeye çalışıyoruz.” Bakshi’nin bu projedeki rolü bilişşel bilgisayarcılığı, derin nöral ağları ve yapay zekâ teknolojisini, EEG beyin dalgalarını deşifre ederek ne söylediğini anlayabilmek için kullanmak.
Aşağıda Quartz’ a verdiği röportajdan Bakshi’nin hayatından birkaç kesit

Rol modeliniz kim?

Yaptığı her şey hakkında çok tutkulu olduğundan ve ne olursa olsun adanmış kalmasını sağlayan azminden dolayı Steve Jobs.

Büyük hırsları olan hevesli genç programcılara ne tavsiye edersin?

Burada söylemek istediğim üç şey var: Küçükle başlayın, kolayla başlayın, ve oynayarak başlayın. İlk olarak, program yazmadan önce programcılık konusunda tutkulu olmalısınız. Hatalardan korkmamalı ve denemeye devam etmelisiniz. Her hataya bir çözüm bulduğunuzda, tekrar onunla karşılaşmayacaksınız. Bunu her
yaptığınızda, programcılıkta gittikçe daha iyi olacaksınız. Ve şüphesiz, her problemin bir çözümü vardır.

Eğer programcı olmasaydınız, ne olurdunuz?

Kesinlikle öğretmen olacağımı düşünüyorum. Bilgimi paylaşmayı seviyorum. Burada her ne öğrendimse, benim zaten öğrendiğim ve onlara gösterebileceğim şeyi öğrenmek için insanlar zaman ve enerjilerini harcamak zorunda değiller. Ve gerçekten, onu zaten sizinle paylaşabilecek birisi varken, tekerleği yeniden icat etmek neden?

İstek listenizdeki henüz yapmadığınız şeylerden biri nedir? 

Her zaman yapmak istediğim şeylerden biri kitabımı Amitabh Bachchan’a imzalatmaktır.

https://qz.com/996934/this-13-year-old-programmer-is-on-a-mission-to-educate-100000-aspiring-coders/

 

 

Tüm çeviri konularımızı  İngilizce Türkçe çeviri   sayfamızın en altındaki listemizde görebilirsiniz.

 

 

Faydalı olabilecek diğer bazı konu başlıklarımız

Future Tense

Simple Past Tense

Past Continuous Tense

 

 

Tüm diğer konularımızı  İngilizce Konu Listesi   sayfamızda bulabilirsiniz

Yorum Yazabilirsiniz

Lütfen değerlendirmenizi yapınız!

Alışveriş Sepetiniz

Sepetiniz henüz boş

Taksit seçeneklerini ödeme sayfamızda görebilirsiniz.

ALIŞVERİŞE DEVAM ET

HESABINIZA GİRİŞ YAPIN

Parolanızı mı unuttunuz?
ÜYE DEĞİLSENÜYE OL