NE ARAMIŞTINIZ?

Limasollu Naci İngilizce Eğitim Setleri ve Online İngilizce Kursu Bir Arada

Çift dilli olmak beyninizi geliştirir

İngilizce Türkçe çeviri bölümümüzde, Çift dilli olmak (iki dil bilmek) beyninizi geliştirir. Bakın nasıl! Being bilingual alters your brain. Here’s how!  isimli bir İngilizce çeviri çalışmasını görebilirsiniz.


Çeviri Tarihi: 20.04.2018

Judith F. Kroll
is a Distinguished Professor of Psychology, Linguistics, and Women’s Studies at University of California

 

 

 

 

Being bilingual alters your brain. Here’s how!

It’s well known that being bilingual has cognitive benefits: switching between two languages has been compared to mental gymnastics. But now, research suggests that mastering two languages can fundamentally alter the structure of your brain, rewiring it to work differently than the brains of those who only speak one language.


“Bilinguals are a really a model of cognitive control,” Pennsylvania State University cognitive scientist Judith F. Kroll told, citing bilinguals’ ability to both hold two languages in their head and expertly switch between them at the right times.

Kroll presented her work at the American Association for the Advancement of Science meeting held in Washington, DC. If you speak two languages and have ever found this task to be difficult choosing the right tongue based on the context you’re in it’s because both languages are always on in the brains of bilinguals, as Kroll and other cognitive scientists have seen. In other words, the brain is continually processing information in both languages.

The mental struggle of selecting and switching between two languages actually helps reshape the brain’s networks, according to Judith F. Kroll. One study looked at four-month old, eight-month old, and one-year old infants 60 of whom were bilingual and 60 monolingual and found that, as they grew older, infants who were exposed to both Spanish and Catalan started looking at speakers’ mouths instead of their eyes when listening to someone talk. The monolingual infants, however, only looked at mouths more than eyes when they were listening to someone speak their native tongue.

Judith F. Kroll told this study is a great example of how being bilingual can improve speakers’ cognitive abilities. “Babies who are listening to two languages growing up become attuned to those two languages right away”. “It’s not confusing them or messing them up developmentally the opposite is true.”

This rewiring doesn’t happen the same way in every bilingual brain it’s different for each person, just as each person has their own language experience. But Kroll’s research demonstrates that no matter how effortlessly other bilinguals may seem to switch between their two tongues, there’s a lot going on under the hood. That should come as a small relief for anyone attempting to pick up a new language.

Çift dilli olmak (iki dil bilmek) beyninizi geliştirir. Bakın nasıl!

Çift dilli olmanın bilişsel faydaları olduğu iyi bilinir: iki dil arasında geçiş yapmak zihin jimnastiği ile kıyaslanmaktadır. Buna ilaveten şimdi araştırmalar, iki dili birden iyi bilmenin beynin yapısını temel olarak değiştirdiğini, bağlantıları düzenleyerek yalnızca bir dil konuşanlardan daha değişik çalıştırdığını da ortaya çıkarıyor.

Pennsylvania Devlet Üniversitesi’nden bilişsel bilimci Judith F. Kroll, çift dillilerin iki dili de akıllarında tutup, birinden diğerine doğru zamanda ustaca geçiş yapmalarından bahsederek “Çift dilliler gerçekten bir bilişsel kontrol modelidirler,” diyor. Judith F. Kroll çalışmasını, Washington, DC’de yapılan Bilimde İlerleme İçin Amerikan Birliği toplantısında sundu.

Kroll ve diğer bilim insanlarına göre eğer iki dil konuşuyorsanız içinde bulunduğunuz ortama bağlı olarak doğru dil seçmekte zorlanıyorsanız, bu her iki dilin de çift dillilerin beyninde açık olması nedeniyledir. Diğer bir deyişle, beyin her iki dilde de sürekli olarak bilgiyi işlemektedir.

İki dil arasında seçim ve geçiş yapma zihinsel mücadelesi, Judith F. Kroll’a göre, aslında beynin ağlarının yeniden şekillenmesine yardımcı olur. Bir çalışma 60’ı çift dilli, 60’ı tek dilli dört aylık, sekiz aylık ve bir yaşında bebekleri inceledi ve büyüdükçe hem İspanyolca hem de Katalanca’ya maruz kalan çocukların, konuşan birini dinlerken gözlerine bakmak yerine, konuşanın ağzına bakmaya başladığını tespit etti. Ama tek dilli bebekler ana dillerini konuşan birini dinlerken gözlerden çok sadece ağızlarına baktılar.

Judith F. Kroll bu çalışmanın, çift dilli olmanın, bilişsel yetenekleri nasıl artırdığına dair harika bir örnek olduğunu belirtti. “Büyürken iki dili dinleyen bebekler, her iki dile de hemen alışıyorlar. Bu onların gelişimsel olarak kafalarını karıştırmıyor ve dilleri karıştırmıyorlar. Yani gerçek tam tersi” dedi.

Bu bağlantıların değişmesi her çift dilli beyinde aynı şekilde olmaz (aynen her bir kişinin kendi dil deneyimine sahip olması gibi, her bir kişi için değişiktir). Ancak Kroll’un araştırması diğer çift dillilerin, kendi iki dilleri arasında nasıl çaba göstermeksizin geçiş yapıyormuş gibi görünseler de aslında altta pek çok şeyin dönmekte olduğunu göstermektedir. Bu yeni bir dili öğrenmeye çabalayan herkes için küçük bir rahatlama sağlamalıdır.

Source: https://cls.psu.edu/people/jfk7

 

Tüm çeviri konularımızı  İngilizce Türkçe çeviri  sayfamızın en altındaki listemizde görebilirsiniz.

 

Faydalı olabilecek diğer bazı konu başlıklarımız

İngilizce Diyaloglar

İngilizce Konuşma Kalıpları

İngilizce Mektup

 

 

 

Tüm diğer konularımızı  İngilizce Konu Listesi   sayfamızda bulabilirsiniz

Yorum Yazabilirsiniz

Lütfen değerlendirmenizi yapınız!

Alışveriş Sepetiniz

Sepetiniz henüz boş

Taksit seçeneklerini ödeme sayfamızda görebilirsiniz.

ALIŞVERİŞE DEVAM ET

HESABINIZA GİRİŞ YAPIN

Parolanızı mı unuttunuz?
ÜYE DEĞİLSENÜYE OL