NE ARAMIŞTINIZ?

Limasollu Naci İngilizce Eğitim Setleri ve Online İngilizce Kursu Bir Arada

İngilizce Türkçe çeviri bölümümüzde, Kuyumculuk bir sanattır - Jewelry making is an art isimli bir İngilizce çeviri çalışmasını görebilirsiniz.

Jewelry making is an art

Jewelry making is a very important type of art during the history of mankind. The earliest objects known to have been intended as personal ornaments were made of stone, bone or shell and date back to the stone age. Needles and fibulae served useful purposes in fastening clothing, whereas beads and pendants were intended for adornment or as charms , to protect the wearer from mysterious powers; in later times the material as well as the form of amulets was often considered efficacious. Thus ,the joy of personal embellishment , superstition and practical considerations were closely linked in the making of jewelry.

Among the first gold objects worn as ornaments are those from the Tigris and Euphrates valley, made about 2500 B.C and found in Sumerian tombs of Ur. They reveal a variety of skillfully applied techniques , including casting , engraving, repousse’ filigree and granulation. Mesapotamian cylinder seals made of semiprecious stones or glazed pottery from about 3200 B.C , on , are of particular interest , since they are the ancestors of classical Greek and Roman engraved gems, which had an almost uninterrupted continuance to modern days. Bronze ornaments with animal motifs ,forming pins, bracelets,useful implements were made during the first century of B.C. often inlaid with lapis lazuli and turquoises.

By far the most complete record of jewelry survives from ancient Egypt because of the dry climate and elaborate burial customs of the earliest Egyptians. Beads and amulets made of shell, faience, ivory,lapis lazuli or coloured glass existed from earliest times .

The Island of Crete , having had contact with Egypt as well as with the Near East, was first in developing a civilization in Europe with encouraged the fashion for elaborate gold jewelry and engraved seals. The designs were commonly drawn from the animal world , in naturalistic or heraldic style. After the destruction of the Mycenaean cities by invading Dorians in the 12 th century B.C, the Greek mainland led in the formation of the Geometric period, when bronze fibulae and other jewels were in use. Yet early Greek taste seems to have been slow in adopting the fashion for much jewelry , whereas in Italy at this period , from the end of 8th B.C century on , the Etruscans produced goldwork of almost unsurpassed splendor and technical perfection , distinctive by the excellence of its filigree and granulated work. The term granulation refers to the minute gold pellets attached to the flat or curving surface of the jewel , in an arrangement which forms the basic design of the decoration.

Kuyumculuk bir sanattır

Kuyumculuk, insanlık tarihi boyunca çok önemli bir sanat türüdür. Kişisel süs eşyası olarak tasarlanmış olduğu bilinen en eski nesneler olarak taş, kemik veya kabuk yapılmış ve bu taş devrine kadar uzanmıştır. İğneler ve fibulalar oysaki; süsleme ya da takı olarak amaçlanan boncuk ve kolyeler gibi takanı gizemli güçlerden korumak için kıyafeti tutturmada faydalı amaçlara hizmet ederdi, sonraki zamanlarda muska şeklinde malzemenin yanı sıra, sık sık etkin olarak kabul edildi. Öyle ki, kişisel süsleme, batıl inanç ve pratik hususlar mücevher yapımında yakın şekli ile birbiri ile ilişkilidir.

Süs eşyası olarak takılan ilk altın objeler arasında, takriben M.Ö. 2500 yıllarında yapılmış ve Dicle ve Fırat vadisindenkilerdir. Dökme, oyma, filigran repousse ve granülasyon ustalıkla uygulanan çeşitli teknikleri ortaya koymaktadır. Aşağı yukarı M.Ö 3200 ‘den sırlı seramik ya da yarı değerli taşlardan yapılmış, Mezapotamya’nın silindir mühürleri, modern günlere kadar aralıksız devam eden Klasik Yunan ve Roma oymalı mücevherlerinin ataları olduklarından beri özel ilgili alanı olmuşlardır. Hayvan motifli bronz süsler, pinleri şekillendiren bilezikler, faydalı uygulamalar genelde lacivert taş ile kakılmış ve turkuvaz M.Ö ilk yüzyılda yapılmıştır.

Bu zamana kadar, kuru iklim koşullarından ve seçkin gömme geleneklerinden dolayı en eksiksiz mücevher kaydı eski Mısır’dan kalmadır.Kabuk, fayans, fildişi , lacivert taşı ve renkli camdan yapılmış boncuk ve tılsımlar en eski zamanlardan beri varlığını sürdürmüştür.

Yakın Doğu ile olduğu kadar Mısır ile de ilişki kurmuş olan Girit Adası, kazınmış mühürler ve seçkin altın mücevher için teşvik edilmiş moda ile Avrupa’da medeniyetin gelişmesinde ilktir. Tasarımlar, yaygın olarak hayvan dünyasından natürelist ya da heraldik tarzda çizilmiştir. Dorların M.Ö 12. yy’da istilası ile Miken şehirleri’nin zarar görmesinden sonra bronz fibulaların ve altın mücevherlerin kullanıldığı zaman, Yunan Anakarası’nın geometrik şekillenmeye yöneldiği dönemdir. Eski Yunan zevki tam tersi aynı dönem İtalya’da ( M.Ö 8 yy’ın sonundan itibaren) çok daha fazla mücevher modasını benimsemede yavaş gibi görünüyordu. Etrüskler neredeyse eşsiz mükemmel ve telkari ve granüllü çalışmanı mükemmelliği sayesinde ayırt edici teknik mükemmellik ile altın işleri üretmiştir.

Tüm çeviri konularımızı  İngilizce Türkçe çeviri   sayfamızın en altındaki listemizde görebilirsiniz.

 

 

Faydalı olabilecek diğer bazı konu başlıklarımız

Present Continuous Tense

Future Tense

İngilizce Deyimler

 

 

Tüm diğer konularımızı  İngilizce Konu Listesi  sayfamızda bulabilirsiniz

Yorum Yazabilirsiniz

Lütfen değerlendirmenizi yapınız!

Alışveriş Sepetiniz

Sepetiniz henüz boş

Taksit seçeneklerini ödeme sayfamızda görebilirsiniz.

ALIŞVERİŞE DEVAM ET

HESABINIZA GİRİŞ YAPIN

Parolanızı mı unuttunuz?
ÜYE DEĞİLSENÜYE OL