NE ARAMIŞTINIZ?

Limasollu Naci İngilizce Eğitim Setleri ve Online İngilizce Kursu Bir Arada

 

İngilizce Türkçe çeviri bölümümüzde, İletişimin 10 emri - The 10 commandments of communication isimli bir İngilizce çeviri çalışmasını görebilirsiniz.

 

 

The 10 commandments of communication

How to speak like a leader

By Michael Landrum,
 

Listen generously

Emerson said: “First seek to understand, then to be understood.” How do you listen to an audience? Do your research. Find out who they are, what they need and want, and what they expect from you. When you step to the lectern, pause and listen. Are they ready to hear you? During your speech, keep listening. Pay attention to them. Are they leaning forward, backward or on each other? Be willing to depart from your prepared remarks to recover your rapport with them. Ask questions. Even something as simple as “Is that clear?” can reestablish contact.
 

Say what you mean and mean what you say

Aren’t these two phrases the same? No indeed: “Say what you mean” is about telling the truth, “Mean what you say” is about making a commitment, keeping your promise, honoring your word. Have something meaningful to say. Step to the lectern with the intention of making a difference to your audience.
 

Use the fewest words with the fewest syllables

I run afoul of this one all the time. It’s the main reason I rewrite so often, looking for big, two-dollar words I can swap for a single 10-cent syllable. Delete therefore, insert so. That’s real economy in writing. Remember that the basic unit of communication is not the word but the idea.
 

Align with your audience

We may consider it our task to speak to the audience, but it is sometimes more important to speak for them. Express those thoughts and feelings that you share with them. Even if you think they are wrong and you are the advocate of sweeping change, you must first understand and articulate their feelings. Great leaders know that leadership begins with the pronoun we.
 

Be specific

Use stories, anecdotes, parables and examples rather than generalities and abstractions. This is a tough one for some people. They love to wander through a topic in the abstract, scattering generalities as they go. The great teachers and speakers pepper their talks with vivid, detailed examples. “He seemed upset as he left” is general. “He blew his nose, kicked the dog and slammed the door” is specific.
 

Suit the action to the word, the word to the action

Don’t say “I’m glad to be here” while looking at your wristwatch. Be aware of your non-verbal communication. Your gestures, posture, facial expressions, energy, tone of voice, and a thousand other tiny, unuttered elements actually carry the true and specific meaning of your communication. We can understand the words “I love you” well enough. But their true importance, their actual meaning, is all wrapped up in how they are spoken, and by whom.
 

Structure your speech

One valuable way to make your talk memorable is to speak to a structure and make your listeners aware of it. Share with them the form of your thoughts as well as the content and they will be able to follow more complex ideas. It will be easier for you to remember, too. People appreciate the scenery more with a glance at the road map every now and then.
 

Speak to be understood

Have the courtesy to develop your voice so that all may hear you. You groom your appearance, so why not cultivate your voice? With a little effort it can be strong, crisp, clear and various in texture, color and range. It’s sad when speakers expend their energy to create a vivid, well-constructed talk and then whisper, mutter or mumble.
 

Speak for the benefit of others

Serve your audience well by keeping their interests foremost in your mind. This is the golden rule of speaking. As an audience member you can easily tell when a speaker is self-serving. Nothing communicates more clearly than intention.
 

Speak from your highest self

The highest self is where hope resides. To lead effectively requires a courageous, positive, optimistic view. As any astronaut will tell you, if you get high enough you will be in perpetual sunshine. There must be a caveat attached to this rule, however: Beware of elevating yourself with a high horse. Be humble. Having an opinion is a meager accomplishment. On most occasions a modest demeanor improves communication.
 

 

İletişimin 10 emri

Bir Lider gibi konuşmanın yolları
Yazan Michael Landrum

 

Cömertçe Dinleyin

 Emerson şöyle der: “Önce anlamaya çalışın, daha sonra anlaşılmaya.” Dinleyicileri nasıl dinliyorsunuz? Kim oldukları, neye ihtiyaç duydukları, ne istedikleri ve sizden neler bekledikleri konusunda araştırma yapıyor musunuz? Kürsüye çıktığınızda durup dinleyin. İzleyenler sizi duymaya hazırlar mı? Konuşmanız sırasında da dinlemeye devam edin. Onlara  kulak verin. Oturdukları yerde öne doğru mu eğiliyorlar, arkalarına mı yaslanıyorlar yoksa birbirlerine mi yaslanıyorlar? Sizi dinleyenlerle aranızdaki ilişkiyi düzeltmek için kendi hazırlamış olduğunuz konulardan uzaklaşmaya hazırlıklı olun. Sorular sorun. “Sorunuz var mı? Herşey anlasıldı mı?” kadar basit sorular bile yeniden iletişimi kurmaya yeter. 
 

Söylemek istediğinizi söyleyin ve dürüst olun

Bu iki cümle aynı anlama gelmiyor mu? Tabii ki hayır: “Söylemek istediğinizi söyleyin” doğruları söyleyin anlamına geliyor, “Dürüst olun” demek ise söylediklerinize sadık olun, sözünüzü tutun, sözlerinizi onurlandırın anlamına geliyor. Söyleyecek anlamlı birşeyleriniz olsun. Kürsüye çıkarken hedefiniz dinleyenler gözunde fark yaratmak olsun.
 

Az heceli kelimeler kullanın

Bu konuda kendim de sıklıkla zorlanıyorum. Bu yüzden sürekli yazdıklarımı yeniden yazıyorum, devamlı iki liralık kelimeleri 10 kuruşluk kelimelerle değiştirmeye uğraşıyorum. Dolayısıyla kelimesini silip yerine yani yazın. İşte bu yazarken gerçekten ekonomi yapmaktır. İletişim kurmanın asıl biriminin kelimeler değil fikirler olduğunu hatırlayın.
 

Seyircinizle uyum sağlayın

Kendimizi genellikle izleyiciye konuşma yapmaya göre ayarlarız fakat bazen onlar için konuşmak çok daha önemlidir. Onlarla paylaştığınız düşünceleri ve duyguları ifade edin. Her ne kadar onların yanlış düşündüğünü ve kendinizi köklü değişikliklerin savunucusu olarak görseniz de önce onların duygularını açık bir şekilde ifade etmelisiniz. Büyük liderler, liderliğin biz zamiri ile başladığını bilirler.

Net olun

Konuşmanızda hikayeler, anekdotlar, alegoriler ve örnekler kullanın. Genellemeler ve soyut çıkarımlar kullanmayın. Bunu yapmak bazıları için daha zordur. Onlar bir konu hakkında konuşurken soyutluklar arasında dolaşıp genellemeler yapmaya bayılırlar. En iyi öğretmenler ve konuşmacılar sohbetlerini canlı ve detaylı örneklerle tatlandırırlar. “Ayrılırken üzgün görünüyordu” cümlesi bir genellemedir. “Burnunu çekti, köpeğe bir tekme attı ve kapıyı çekip çıktı” cümlesi ise nettir. 
 

Kelimeyi davranışınıza, davranışınızı da kelimelere uydurun

“Burada olmaktan memnunum” derken kolunuzdaki saate bakmayın. Sözsüz iletişiminize dikkat edin. Hareketleriniz, duruşunuz, yüz ifadeleriniz, enerjiniz, ses tonunuz ve diğer binlerce söylenmeyen davranışların tümü iletişiminizin gerçek anlamını içerirler. “Seni seviyorum” denince bunun ne demek olduğunu gayet iyi anlayabiliyoruz fakat bu cümlenin asıl önemi kim tarafından nasıl söylendiği ile ortaya çıkıyor.
 

Konuşmanızı düzenleyin

Konuşmanızı hatırlanır kılmak için yapmanız gereken düzenli bir konuşma yapmak ve bunu da dinleyenlere hissettirmektir. Düşüncelerinizin şeklini ve içeriğini onlarla paylaşın, böylece dinleyenler de daha karmaşık fikirleri daha rahat takip edebileceklerdir. Bu şekilde hazırlanmış bir konuşmayı hatıramak sizin için de daha kolay olacaktır. İnsanlar arada bir yol haritasına bakarak o yolda ilerlemekten ve manzarayı seyretmekten daha çok keyif alırlar.
 

Anlaşılmak için konuşun

Sesinizi herkes tarafından duyulabilecek şekilde ayarlama inceliğini gösterin. Dış görünüşünüze özen gösteriryorsunuz, sesinize neden aynı özeni göstermeyesiniz? Sesiniz, az bir çabayla bile güçlü, canlı, net ve farklı dokularda, renklerde ve çeşitlilikte olabilir. Konuşmacılar canlı, güzelce düzenlenmiş bir konuşma hazırlayıp sonra fısıldayarak ve geveleyerek konuştuklarında bu oldukça üzücü bir durum oluyor.
 

Diğerlerinin faydalanması için konuşun

Her zaman dinleyicilerin ilgisini birinci sıraya koyarak izleyicilerinize hizmet edin. Bu konuşmanın altın kuralıdır. Dinleyici koltuğunda otururken, bir konuşmacının yalnızca kendine faydası olduğunu kolayca anlayabilirsiniz. Hiç bir şey niyetten daha açık olamaz.
  

En yüksek noktanızdan konuşun

Yüksek noktanız umudun olduğu yerdir. Etkili bir şekilde liderlik etmek cesur, olumlu ve iyimser bir bakış açısına sahip olmayı gerektirir. Her astronotun size söyleyebileceği gibi, eğer yeterince yükseklere çıkarsanız, sonsuz güneş ışığını görürsünüz. Bu konuya bir de uyarı eklemek zorundayım. Kendinizi fazla yükseklerde görmekten kaçının. Mütevazi olun. Bir fikre sahip olmak zaten kendi içinde yeterince önemli bir başarıdır. Çoğunlukla, alçakgönüllü bir tutum iletişimi güçlendirir.

 

https://www.informa.com.au/training/tips-whitepapers/leadership-management-communication/the-10-commandments-of-communication

 

Tüm çeviri konularımızı  İngilizce Türkçe çeviri   sayfamızın en altındaki listemizde görebilirsiniz.

 

Faydalı olabilecek diğer bazı konu başlıklarımız

Simple Past Tense

İngilizce Alfabe

İngilizce Metin

 

 

Tüm diğer konularımızı  İngilizce Konu Listesi  sayfamızda bulabilirsiniz

Yorum Yazabilirsiniz

Lütfen değerlendirmenizi yapınız!

Alışveriş Sepetiniz

Sepetiniz henüz boş

Taksit seçeneklerini ödeme sayfamızda görebilirsiniz.

ALIŞVERİŞE DEVAM ET

HESABINIZA GİRİŞ YAPIN

Parolanızı mı unuttunuz?
ÜYE DEĞİLSENÜYE OL