NE ARAMIŞTINIZ?

Limasollu Naci İngilizce Eğitim Setleri ve Online İngilizce Kursu Bir Arada

Londra’nın sanat galerileri

İngilizce Türkçe çeviri bölümümüzde, Londra’nın sanat galerileri-Tate modern müzesi - London art galleries-Tate modern  isimli bir İngilizce çeviri çalışmasını görebilirsiniz.  

Londra’nın sanat galerileri- Tate modern müzesi

London art galleries- Tate modern

Tate Modern is the world’s largest modern art gallery housed in former power station. Its industrial scale design allows it to show enormous works of art.Tate Modern came into being as part of the celebration of the new Millenium in 2000. It is housed in the former Bankside Power Station which closed down in 1982. The building’s artistic life began with the transfer of the modern art collection from Tate Britain which is now the home of British art from 1500 to the present day.

The Birth of Tate Modern

As a place for the display of art the sheer size of the building was unprecedented. The nearest comparison would be a religious structure. Tate Modern faces St. Paul’s Cathedral so, although they could not be more different in appearance, in size they balance each other very well, with the new Millenium Bridge linking them across the River Thames.

Although not beautiful in the classical sense, it is a striking, distinguished building. And it is enormous! It contains a huge turbine hall, thirty-five metres high and 152 metres long, and this became the main entrance to Tate Modern. Here are displayed works of art that, because of their large size, would normally have to be shown out of doors. When Tate Modern opened, the first work of art to appear in the Turbine Hall was the magnificent 9-metre-high steel and marble spider by the French-born American sculptor Louise Bourgeois.
The most dramatic way to enter the building is to ignore the side doors and walk alongside a small avenue of silver birch trees to the ramp at the western end, The ramp leads you directly into the vast former turbine hall. Upon first entering Tate Modern one art critic wrote that he felt he had died and gone to art heaven - so spacious, so grand, so light was the impression that the newly adapted building gave. Even if you are not interested in art you must see this building.

The Collection

The collection of international modern art now housed in Tate Modern runs from 1900 to the present day and includes major works by Bacon, Dalí, Picasso, Matisse, Rothko and Warhol as well as recent works by many contemporary artists. There is also an extensive range of special exhibitions and a programme of events throughout the year. Entrance to the permanent collection is free but there is a charge for special exhibitions.

Other things on offer

Tate Modern does not limit itself to the traditional arts of sculpture and painting. There are special exhibitions of photography, street art, film, as well as music and performance. Something for everyone here.

It is a great place for lunch, dinner or drinks with cafés and a restaurant and bar, all overlooking the River Thames, St Paul’s and the City of London.
Take the ‘Tate to Tate’ boat ride along the Thames to Tate Britain for an interesting trip along the river and, if you are not complete ‘cultured out’, take a look at a completely different collection in a completely different building.
Entrance to all publicly owned art galleries and museums in London is free except for special exhibitions.

Londra’nın sanat galerileri- Tate modern müzesi

Tate Modern müzesi eski bir elektrik santralinde bulunan dünyanın en büyük modern sanat müzesidir. Yapının endüstriyel büyüklüğü sayesinde müzede inanılmaz büyüklükteki sanat eserleri sergilenebilmektedir.
Tate Modern müzesi 2000 yılında, milenyum kutlamaları sırasında ortaya çıktı. Müze 1982 yılında kapatılan eski Bankside Elektrik santralinin binasında bulunuyor. Binanın sanatsal yaşamı, artık 1500’lerden itibaren süregelmiş İngiliz sanat eserlerine ev sahipliği yapmakta olan Tate Britain müzesinde bulunan modern sanat eserlerinin bu binaya getirilmesiyle başladı.

 

Tate Modern’in Doğuşu

Sanat eserlerinin sergilenmesi için bir alan olarak binanın büyüklüğü eşi benzeri görülmemiş niteliktedir. Bu büyüklüğe en yakın gelebilecek yapı bir dini yapıdır. Tate Modern St. Paul’s Katedraline bakıyor, her ne kadar görünüş olarak birbirlerinden oldukça farklı olsalar da, aralarında yapıları birbirine bağlamakta olan  Thames nehri üzerindeki Yeni Millenium Köprüsü sayesinde,  büyüklük olarak birbirlerini çok güzel dengelemekteler.

Her ne kadar klasik anlamda güzel olmasa da , bina oldukça çarpıcı ve dikkat çekici bir yapıya sahip. Ve tabii inanılmaz büyük!  İçerisinde 35 metre yüksekliğinde ve 152 metre uzunluğunda çok büyük bir türbin salon bulunmakta, bu salon Tate Modern müzesinin ana girişi durumunda. Bu salonda normalde büyüklükleri nedeniyle dış alanlarda sergilenmek zorunda kalınacak sanat eserleri sergileniyor. Tate Modern ilk açıldığında, burada sergilenen ilk sanat eseri Fransa doğumlu Amerikan heykeltraş Luise Bourgeois tarafından yapılmış olan 9 metle uzunluğundaki çelik ve mermer örümcek olmuştur.
Binaya giriş yapmanın en dramatik yolu yan kapıları geçerek huş ağaçlarının bulunduğu küçük bir bulvardan geçip batı ucundaki rampaya doğru ilerlemektir. Bu rampa sizi doğrudan büyük türbin salonuna götürecektir. Tate Modern’e ilk girişinin ardından sanat eleştirmeni kendini cennette zannettiğini yazmıştır- bu salon o kadar geniş, o kadar büyüleyici  ve binanın yeni adaptasyonu sayesinde o kadar hafiftir ki. Sanata meraklı olmasanız da bu binayı mutlaka görmelisiniz.

Kolleksiyon

Tate Modern müzesinde bulunan Uluslararası modern sanat eserleri 1900’lerden başlayarak günümüze kadar gelen eserlerden oluşmaktadır.  Önemli eserleri sergilenen sanatçılar arasında Bacon, Dali, Picasso, Matisse, Rothko ve Warhol’un yanı sıra günümüz sanatçılarına ait de birçok eser bulunmaktadır. Ayrıca yıl boyunca geniş kapsamlı özel sergiler ve etkinlikler de müzede yer almaktadır. Sürekli sergiye giriş ücretsiz olmakla birlikte, özel sergilere giriş paralıdır.

Sunulan Diğer İmkanlar

Tate Modern müzesi kendini geleneksel heykel ve resim sanatları ile kısıtlamamaktadır. Müzede ayrıca özel fotoğraf sergileri, sokak sanatları ve filmin yanı sıra müzik ve performans sanatları da ziyaretçilere sunulmaktadır.

Burası aynı zamanda Thames nehri, St. Paul Katedrali ve Londra şehrine bakan kafe ve restorantlarıyla da öğlen yemekleri, içki ve akşam yemekleri için muhteşem bir mekandır.
Thames nehri üzerinde işleyen ’Tate’den Tate’e’ isimli tekne seferleriyle Tate Britain müzesine de giderek hem nehirde ilginç bir yolculuk yapmış hem de tamamen farklı bir binada tamamen farklı bir kolleksiyonu görme şansına sahip olabilirsiniz.
Londra’da kamuya ait tüm sanat galerilerine ve müzelere giriş özel sergiler haricinde ücretsizdir. 

 

Tüm çeviri konularımızı  İngilizce Türkçe çeviri   sayfamızın en altındaki listemizde görebilirsiniz.

 

 

Faydalı olabilecek diğer bazı konu başlıklarımız

İngilizce Türkçe Sözlük

Simple Present Tense

İngilizce Deyimler

 

 

Tüm diğer konularımızı  İngilizce Konu Listesi  sayfamızda bulabilirsiniz

Yorum Yazabilirsiniz

Lütfen değerlendirmenizi yapınız!

Alışveriş Sepetiniz

Sepetiniz henüz boş

Taksit seçeneklerini ödeme sayfamızda görebilirsiniz.

ALIŞVERİŞE DEVAM ET

HESABINIZA GİRİŞ YAPIN

Parolanızı mı unuttunuz?
ÜYE DEĞİLSENÜYE OL