NE ARAMIŞTINIZ?

Limasollu Naci İngilizce Eğitim Setleri ve Online İngilizce Kursu Bir Arada

İspanya’nın flamenkosu kültür mirası ilan edildi

İngilizce Türkçe çeviri bölümümüzde, İspanya’nın flamenkosu kültür mirası ilan edildi - Spain’s flamenco declared a cultural treasure isimli bir İngilizce çeviri çalışmasını görebilirsiniz.

Çeviri Tarihi:06.06.2017
İspanya’nın flamenkosu kültür mirası ilan edildi

Spain’s flamenco declared a cultural treasure

Spain’s flamenco world is stomping its heels with joy now that UNESCO has declared the quintessential Spanish genre of music and dance an art form the world should treasure.
 

Performers of the booming style of song and guitar-strumming accompanied by rapid-fire clapping and heel-clicking called the honour long overdue. Flamenco got the nod as an intangible piece of cultural heritage at a UNESCO meeting Tuesday in Nairobi, Kenya.
 

"The news was welcomed with an explosion of joy here," said flamenco singer Chiquetete — whose full name is Antonio Jose Cortes Pantoja — speaking from Seville, capital of the southern Andalusia region where flamenco is more deeply entrenched than in any other part of Spain.
 

Flamenco historians say, with roots in centuries of Moorish presence in Spain, first emerged in the 18th century as an outlet for poor people to express everything from sorrow to happiness to faith in God.
 

They would perform at home or while doing menial labour, and it was not until the late 19th and early 20th century that it became a commercial form of entertainment. Spain’s Gypsy community has done the most to make it popular.

Over the years it has developed myriad variations, spreading into pop, rock and jazz, and is also wildly popular abroad — as far away as Japan and the United States. Spain first nominated flamenco for the UNESCO honour in 2005 but lost out. In Spain, a flamenco singer named Miguel Poveda won Spain’s equivalent of the Grammy for best album last year.

"I think we deserved it and finally we made it. Long live flamenco," said Jose Merce, one of Spain’s best-known flamenco singers.
 

Sara Baras, a flamenco dancer, said the genre has gone through periods when some in Spain looked down on it as entertainment for the lower classes.
 

Flamenco’s candidacy in Nairobi was supported by the Spanish government and regional administrations in Andalusia and Extremadura, both of which provide a small amount of subsidy money each year for flamenco schools, cultural associations and traveling flamenco troupes.
 

Jose Manuel Gamboa, a flamenco expert who has written some 20 books on the subject, said that while flamenco is most often associated with Gypsy culture, it draws its flavour from all of Spain. "The grandeur of flamenco is that it is an art that has managed to bring in influence from every corner of our culture and recreate it with a language that is more powerful and newer," said Gamboa.

 

Victor R. Caivano/Associated Press
 

İspanya’nın flamenkosu kültür mirası ilan edildi

İspanya Flamenko camiası, topuklarını şimdi neşeyle yere vuruyor. Unesco, İspanya flamenko müziği ve dansınını dünya mirası olarak ilan etti.
 

Kenya’nın Nairobi şehrinde düzenlenen Unesco toplantısı sonrasında flamenko, kültürel mirasın manevi bir parçası olarak kabul edildi. Ateşli alkışlar ve parmak şıklatmalar eşliğindeki bu ritimli müzik stilinin performansçıları, Unesco’nun açıklamasını geç gelmiş bir gurur olarak adlandırıyor.

Flamenkonun daha derin etkiler bıraktığı İspanya’nın güney Andalusia bölgesinin en önemli şehri olan Sevilla’da konuşan flamenko şarkıcısı Chiquette-- tam ismi Antonio Jose Cortes Pantoja "bu haber bizde büyük bir mutluluk patlamasıyla karşılandı" dedi.
 

Yüzyıllar boyunca İspanya’da hüküm süren Fas kültürünü araştıran flamenko tarihçileri, bu türün 18. yüzyılda flamenkonun yoksul insanların acılarını, mutluluklarını, inançlarını, kısacası kendilerini ifade edebilmeleri için bir çıkış yolu olarak ortaya çıktığını belirtiyorlar.
 

Evde ya da el emeği gereken işlerde çalışırken yapılan flamenko, 19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarında gösteri dünyasında ticari bir form haline gelmişti. İspanya çingeneleri ise popüler hale gelmesinde en büyük rolü oynamıştı.

Yıllar boyunca sayısız çeşitlemeleri yapılan bu müzik türü; pop, caz ve rock türlerine etkilerde bulunmuş; Japonya’dan Amerika’ya kadar birçok ülkede dünya çapında üne kavuşmuştu. İspanya’nın ödüllü şarkıcısı Miguel Poveda’nın açıklamasına göre, İspanya 2005 yılında flamenkoyu aday göstermiş ancak adaylık UNESCO tarafından o yıl kabul edilmemişti.
 

Dansçı Sarah Baras ise şunları ekledi: “Bu müzik türü İspanya’da alt sınıfların eğlencesi olarak hor görülerek aşağılandığı dönemleri geride bırakmıştır.”
 

Flamenkonun Nairobi’deki toplantıdaki adaylığı, flamenko okullarına, kültürel topluluklara ve gezici flamenko topluluklarına her yıl mali destek sağlayan yerel yönetimler ve İspanya hükümeti tarafından desteklenmişti.
 

Konuyla ilgili 20’nin üzerinde kitabın yazarı olan flamenko uzmanı Jose Manuel Gamboa, her ne kadar çingenelerle özdeşleştirilmiş bir tür olsa da, flamenkonun tüm İspanya’ya ait tatları içerdiğini ifade ediyor: “Flamenko, kültürümüzün her köşesinden etkiler taşımak için üretilir ve bu kültürü yepyeni ve daha güçlü bir dille yeniden yaratır.”

https://www.cbc.ca/news/arts/spain-s-flamenco-declared-a-cultural-treasure-1.959165
 

 

Tüm çeviri konularımızı  İngilizce Türkçe çeviri   sayfamızın en altındaki listemizde görebilirsiniz.

 

 

Faydalı olabilecek diğer bazı konu başlıklarımız

Present Continuous Tense

Future Tense

İngilizce Meyveler

 

 

Tüm diğer konularımızı  İngilizce Konu Listesi  sayfamızda bulabilirsiniz

Yorum Yazabilirsiniz

Lütfen değerlendirmenizi yapınız!

Alışveriş Sepetiniz

Sepetiniz henüz boş

Taksit seçeneklerini ödeme sayfamızda görebilirsiniz.

ALIŞVERİŞE DEVAM ET

HESABINIZA GİRİŞ YAPIN

Parolanızı mı unuttunuz?
ÜYE DEĞİLSENÜYE OL