NE ARAMIŞTINIZ?

Limasollu Naci İngilizce Eğitim Setleri ve Online İngilizce Kursu Bir Arada

Hafıza Bilginizi Geliştirmeyi Öğrenmek

İngilizce Türkçe çeviri bölümümüzde, Hafıza bilginizi geliştirmeyi öğrenmek - Learning to improve your memory information  isimli bir İngilizce çeviri çalışmasını görebilirsiniz.

Learning To Improve Your Memory Information

Have you experienced the embarrassment of forgetting a family member’s birthday or an important assignment? Are you in school and are finding it toilsome to study successfully for exams and tests? It’s not just you! Thousands and thousands of inpiduals out there have the same challenge, and it doesn’t just affect senior citizens. In school, they never teach you improve your memory information, or the time-tested strategies for successful memorization. 
 
Your brain is a very able piece of machinery. The organ collects data and thoughts, and then categorizes and stores them. For the information in the brain to be used beneficially, it must be available for quick retrieval. One such case of quick recall would be answering a question like, "how old are you," or "what is your address?" How many of you have searched high and low for a pair of eyeglasses, and found them right on your head? Maybe you have forgotten something more important like a project at work, or a homework assignment. The good news is that you don’t have to keep worrying about your memory. Regardless of age or ability, there are lots of things you can do to exercise, and improve the performance of your memory.  
 
Sometimes the best "improve your memory information" can be found by asking someone who’s got a lot of experience under her belt. My grandmother used to tell me about an old trick to help remind myself of something I had to remember. The technique is to tie a piece of yarn on your finger, or put some tape on your hand to serve as a reminder that you had to remember to do something. Since the string or tape is out of the ordinary, it will help you remember what you were supposed to do. You could tie a string on your thumb, wear your watch upside down, or even set an alarm on your mobile phone. The secret is to mix up your normal environment just enough to tune you in to the fact that something is wrong and you have something to remember.  

You can also try creating a picture to help improve the effectiveness of your memory. The easiest way to accomplish this is to create a scene in your mind of what you are trying to remember. In my language learning hobby, I have found this technique very effective in learning new vocabulary. This is how it works. "Potato," in the German language, is pronounced cart-awfol, which is in no way like to the word potato in English. Try to form the following image in your mind. You’re shopping for groceries at a store in Berlin and see a gigantic cart of rotten potatoes. Your buddy exclaims, "That is a cart of awful potatoes!" Implant the image in your mind and think about how bad that smells. I’ll bet that you’ll remember the German word!

If your image is wild and imaginative, even a little dirty, you are much more likely to remember your vocabulary word. It works, believe it! This is a system I have employed over many hundreds of words in several languages. Try it! You can use this helpful trick to remember far more things than German vocabulary! These are just a few ways you can supercharge your brain. The improve your memory information that I’ve shown you here is easy enough that you can start practicing right away! In no time, your memory will be much improved, thanks to the new techniques you’ve learned and practiced.

Hafıza Bilginizi Geliştirmeyi Öğrenmek

Bir aile üyesinin doğum gününü veya önemli bir görevi unutmanın utancını yaşadınız mı? Okulda mısınız, sınavlara ve testlere başarıyla çalışmayı meşakkatli mi buluyorsunuz? Sadece siz değilsiniz! Dışarıda binlerce ama binlerce bireyin aynı sorunu var ve sadece yaşlı kişileri etkilemiyor. Okulda hiçbir zaman bellek bilginizi geliştirmeyi veya başarılı anımsama için zaman içinde kendini kanıtlanmış stratejiler öğretmezler.
 
Beyniniz mekanizmanın çok yetenekli bir parçasıdır. Organ veri ve düşünceleri toplar ve daha sonra onları sınıflandırıp muhafaza eder. Beyinde yararlı bir şekilde kullanılacak bilgi, hızlı bir şekilde bulup getirme için kullanıma hazır olmak zorundadır. Hızlı anımsamaya dair örnek bir durum. "kaç yaşındasınız" veya "Adresiniz nedir?" gibi bir soruyu cevaplamak olurdu. Kaç taneniz bir çift gözlüğü her yerde aradıktan sonra tam kafasının üzerinde bulmuştur? Belki de iş yerinde bir proje veya ev ödevi görevi gibi daha önemli bir şey unuttunuz. İyi olan haber hafızanızla ilgili endişe edip durmanıza gerek olmadığıdır. Yaş ve yeterliğe bakılmaksızın, hafızanızın performansını alıştırmak ve geliştirmek için yapabileceğiniz pek çok şey vardır.
 
Bazen en iyi "hafıza bilgisini geliştirme" görmüş geçirmiş birine sorarak bulunabilir. Büyükannem hatırlamak zorunda olduğum bir şeyi hatırlamama yardımcı olabilecek eski bir numaradan bahsederdi. Teknik, bir şey yapmayı hatırlamak zorunda olduğunuzu anımsatıcı görevi gören parmağınıza bir parça iplik bağlamak veya elinizin üzerine bir kaç bant takmaktır. İp veya bant alışılmışın dışında olduğundan yapmanız gereken şeyi hatırlamanıza yardımcı olacaktır. Başparmağınıza bir ip bağlayabilir, saatinizi ters takabilir veya cep telefonunuzdaki alarmı kurabilirsiniz. İşin sırrı bir şeyin yanlış olduğu ve hatırlamanız gereken bir şey olduğu gerçeğini fark ettirecek kadar normal ortamınızın düzenini karıştırmanızdır.
Hafızanızın etkinliğini geliştirmeye yardım edecek bir resim de oluşturabilirsiniz. Bunu başarmanın en iyi yolu hatırlamaya çalıştığınız şeye dair zihninizde bir sahne oluşturmaktır. Yabancı dil öğrenim hobimde yeni kelimeleri öğrenirken bu tekniği çok etkili buldum. Şu şekilde işliyor: Alman dilinde “patates” İngilizcedeki patates kelimesine hiçbir şekilde benzemeyen cart-awfol şeklinde telaffuz ediliyor. Aşağıdaki görüntüyü zihninizde oluşturmaya çalışın. Berlin’de bir markette yiyecek için alışveriş yapıyorsunuz ve çürümüş patateslerin olduğu dev bir sebze arabası görüyorsunuz. Arkadaşınız “ Şu bir araba berbat patates!” diye bağırıyor. Görüntüyü zihninize yerleştirin ve ne kadar kötü koktuğunu düşünün. Bahse girerim ki Almanca kelimeyi hatırlayacaksınız!
 
Eğer görüntünüz acayip ve yaratıcı ise, hatta biraz iğrençse, yabancı kelimenizi hatırlamanız  çok daha muhtemeldir. İşe yarıyor, inanın! Bu benim pek çok yabancı  dildeki yüzlerce kelime için benimsediğim bir sistem. Deneyin! Almanca kelimelerden çok daha fazlasını hatırlamak için bu faydalı numarayı kullanabilirsiniz! Bunlar zihninizi güçlendirecek yöntemlerden sadece birkaçıdır. Size burada gösterdiğim hafızanızı geliştirin bilgisi hemen uygulamaya başlanabilecek kadar kolay! Vakit kaybetmeden öğrenmiş olduğunuz ve uyguladığınız yeni teknikler sayesinde hafızanız epeyce gelişecek. 

https://www.articlecity.com/articles/self_improvement_and_motivation/article_9355.shtml

 

Tüm çeviri konularımızı  İngilizce Türkçe çeviri   sayfamızın en altındaki listemizde görebilirsiniz.

 

 

 

Faydalı olabilecek diğer bazı konu başlıklarımız

İngilizce Türkçe Sözlük

Simple Present Tense

İngilizce Deyimler

 

 

Tüm diğer konularımızı  İngilizce Konu Listesi  sayfamızda bulabilirsiniz

Yorum Yazabilirsiniz

Lütfen değerlendirmenizi yapınız!

Alışveriş Sepetiniz

Sepetiniz henüz boş

Taksit seçeneklerini ödeme sayfamızda görebilirsiniz.

ALIŞVERİŞE DEVAM ET

HESABINIZA GİRİŞ YAPIN

Parolanızı mı unuttunuz?
ÜYE DEĞİLSENÜYE OL