NE ARAMIŞTINIZ?

Limasollu Naci İngilizce Eğitim Setleri ve Online İngilizce Kursu Bir Arada

İngilizce Modern Dünyanın 7 (yedi) Harikası

 

İngilizce Türkçe çeviri bölümümüzde, Modern Dünyanın Yedi Harikası - The Seven Wonders of the Modern World isimli bir İngilizce çeviri çalışmasını görebilirsiniz.

 

Çeviri Tarihi:30.05.2017

 

The Seven Wonders of the Modern World

People have put together many lists of the seven ancient wonders of the world. But this “seven wonders” list celebrates monumental engineering and construction feats of the 20th century. It was chosen by the American Society of Civil Engineers.
 

Empire State Building

Empire State Binası
Finished in 1931, it towers 1,250 ft over New York City. Until the first tower of the World Trade Center was finished in 1972, it was the world’s tallest building.

 

Itaipu Dam

Built by Brazil and Paraguay on the Paraná River, the dam is the world’s largest hydroelectric power plant. Completed in 1991, it took 16 years to build this series of dams whose length totals 7,744 m. It used 15 times more concrete than the Channel Tunnel.
 

CN Tower

CN Kulesi
In 1976, the tower became the world’s tallest freestanding structure. It looms about one-third of a mile high (1,815 ft) above Toronto, Canada. A glass floor on the observation deck lets you look 342 m down to the ground.

 

Panama Canal

It took 34 years to create this 50-mile-long canal across the Isthmus of Panama. The amount of digging required and the size of its locks helped make it the most expensive project in American history at that time—and the most deadly: About 80,000 people died during construction (most from disease).
 

Channel Tunnel

Manş Tüneli
Known as the Chunnel, it links France and England. It is 31 mi long, and 23 of those miles are 150 ft beneath the seabed of the English Channel. High-speed trains whiz through its side-by-side tubes.

 

Netherlands North Sea Protection Works

Because the Netherlands is below sea level, a series of dams, floodgates, and surge barriers have been built to keep the sea from flooding the country during storms. The biggest part of the project was a two-mile-long moveable surge barrier across an estuary finished in 1986. It is made of 65 concrete piers each weighing 18,000 tons. It has been said that the project is nearly equal in scale to the Great Wall of China.
 

Golden Gate Bridge

Golden Gate Köprüsü
Connecting San Francisco and Marin County in 1937, for many years this was the longest suspension bridge in world. Experts thought that winds, ocean currents, and fog would make it impossible to build. It took about four years to complete the beautiful 1.2-mile-long bridge. It is held by 80,000 mi worth of steel wire, and the cables that link the two towers are 36.5 inches in diameter.

Modern Dünyanın Yedi Harikası

İnsanlar dünyanın eski yedi harikasını bir araya getiren pek çok listeler yaptılar. Ama bu “yedi harika” listesi 20. Yüzyılın anıtsal mühendislik ve yapı harikalarını kutlamaktadır. Listedekiler Amerikan İnşaat Mühendisleri Topluluğu tarafından seçilmiştir.
 

Empire State Binası

1931de bitmiştir. New York şehrinin 1,250 ft. üzerinde yükselir. 1972 de Dünya Ticaret Merkezi’nin ilk kulesi bitene kadar dünyanın en yüksek binası olmuştur.  
 

Itaipu Barajı


Paraná Nehri üzerinde Brezilya ve Paraguay tarafından inşa edilmiştir. Baraj dünyanın en büyük hidroelektrik enerji santralidir. 1991 de tamamlanmıştır. Uzunluklarının toplamı 7,744 m olan bu barajlar serisini tamamlamak 16 yıl sürmüştür.   Manş Tüneli’nden 15 kat daha fazla beton kullanılmıştır.

 

CN Kulesi

1976 da kule dünyanın en uzun desteksiz yapısı olmuştur. Kanada’da Toronto’nun yaklaşık bir mil üzerinde (1,815 ft.) belli belirsiz görülür.  Seyir terasının üzerindeki camdan zemini sizin 342 m. aşağıya yere bakmanıza olanak sağlar.
 

Panama Kanalı

Panama Kanalı
Bu 50 mil uzunluğundaki kanalı Panama Kıstağı üzerine inşa etmek 34 yıl sürmüştür.  Gereken kazı miktarı ve kanal havuzlarının boyutu, kanalı Amerikan tarihinin o zamanki en pahalı projesi haline getirmiştir – ve aynı zamanda en ölümcül: inşaat süresince yaklaşık 80,000 kişi ölmüştür (çoğu hastalıktan).

 

Manş Tüneli

Chunnel diye bilinen Manş Tüneli, Fransa ve İngiltere’yi bağlar. 31 mil uzunluğundadır ve bunun 23 mili İngiliz Kanalı’nın yatağının 150 ft. altındadır. Yan yana tüplerinin içinden yüksek hızlı trenler geçmektedir.
 

Hollanda Kuzey Denizi Koruma Çalışmaları

Hollanda Kuzey Denizi Koruma Çalışmaları
Hollanda deniz seviyesinin altında olduğundan, fırtınalar sırasında ülkenin deniz suları altında kalmasını önlemek için barajlar, setler, yüksek fırtına bariyerleri inşa edilmektedir. Projenin en büyük kısmı, bir haliç üzerine inşa edilen ve 1986 da biten iki mil uzunluğunda hareket edebilir yüksek fırtına bariyerleriydi. Her biri 18.000 ton ağırlığında 65 beton ayak üzerine inşa edildi. Projenin yaklaşık olarak Çin Seddi ölçeğinde olduğu söylenmektedir.

 

Golden Gate Köprüsü

1937de San Francisco ve Marin County’yi birbirine bağlayan köprü, pek çok yıl boyunca dünyadaki en uzun asma köprü olmuştur. Uzmanlar rüzgârların, okyanus akıntılarının ve sisin yapımını imkansız kılacağını düşünmüşlerdi.  1.2 mil uzunluğundaki güzel köprüyü tamamlamak dört yıl kadar sürdü. 80,000 mil uzunluğunda çelik halatlarla tutulmaktadır ve iki kuleyi bağlayan kabloların çapı 36.5 inçtir.
 

https://www.infoplease.com/world/structures-buildings/seven-wonders-modern-world

 

Diğer en çok aranan İngilizce Türkçe çeviri konularımız

Titanik filmi İngilizce konusu, hikayesi, özeti

Romeo ve Juliet özeti, konusu

William Shakespeare Özet

Dünyanın 7 (yedi) harikası

Dünyanın yeni 7 (yedi) harikası

Doğal Dünyanın 7 (yedi) Harikası

Eiffel Kulesi

Pisa kulesi

Çin İngilizce öğreniyor

 

Tüm çeviri konularımızı  İngilizce Türkçe çeviri  sayfamızın en altındaki listemizde görebilirsiniz.

 

Faydalı olabilecek diğer bazı konu başlıklarımız

İngilizce Alfabe

İngilizce Sayılar

Past Perfect Tense

 

 

Tüm diğer konularımızı  İngilizce Konu Listesi  sayfamızda bulabilirsiniz

Yorum Yazabilirsiniz

Lütfen değerlendirmenizi yapınız!

Alışveriş Sepetiniz

Sepetiniz henüz boş

Taksit seçeneklerini ödeme sayfamızda görebilirsiniz.

ALIŞVERİŞE DEVAM ET

HESABINIZA GİRİŞ YAPIN

Parolanızı mı unuttunuz?
ÜYE DEĞİLSENÜYE OL