NE ARAMIŞTINIZ?

Limasollu Naci İngilizce Eğitim Setleri ve Online İngilizce Kursu Bir Arada

İngilizce Türkçe çeviri bölümümüzde, Reklam nedir? - What is advertising?  isimli bir İngilizce çeviri çalışmasını görebilirsiniz. 

What is advertising? 

How can advertising described as the process sectorally?

Advertising is an art of persuasion. As a result of workings done between an advertiser and advertsing agency, it is called advertising that the creative working which is put forward to  in order to reach target audience and solve a problem with commercial purposes. Advertisement is made in order to solve a definite problem. There should be a product, service or an idea exactly. It is basically an obligatory situation to determine the target audience in order to reach an adequate people.  

 

There is a need to gather an important information about the product or service mentioned before advertising. The detailed and correct market research must be done regarding the product and service and there is a need to transfer the informations gathered to the advertising agency. It is called as  brief process.  

 

The Market Research is done by an advertiser comprehensively. The advertiser should put a serious budget fort his working. The Market Research is made on the basis of attitudes of consuming, groups of ages, gender and demographic factors and elements in order to determine the most adequate target audience. It must be known well the audience for which  the product, service or the idea is targeted. The results of all workings of all marketing researches and analysis made are shared with an advertising agency . If an advertising agency prefers  itself, researching seperately and combining the informations , can also present to a creative equipe. 

 

The process of advertising is mainly an activity that is making commercial purposes. Because, an advertising is aimed to sell a product, service or an idea and targets to increase existing consumers to higher levels. There is a creative equipe in advertising agencies. This creative equipe executes the creative activity of the process of advertising. The artistic side of an advertising is an element which affects commercial activity and provides a contribution. For this reason, the importance of commercial and artistic sides of advertising is huge. Advertising, primarily, relates to attitudes and behaviors. The creative equipe shoul take into consideration the attitudes and behaviors while realizing these workings . 

 

As well as the workings of advertising, even the selection of adequate media channels works through  the correct media planning for usage of correct campaign of advertising. It is basically very important that the correct advertising is to be published in correct time and place. The content and type of advertising determines the media channel on which there is going to be published . 

 

The selection of language is so important in advertising. If  the slogans of advertising which are perceived differently in different cultures and the messages given are thought , the cultural researches which are done prior to the working of advertising,  have to be taken into consideration on the process of creating the correct advertising and usage of the correct language. 

 

The success of advertising depends on the correct strategy of advertising , the correct  advertising campaign, the correct media channel with sufficient informations and an ability of working with excitement, motivation, creative power and team spirit. 

 

Reklam nedir? 

Reklam süreç olarak sektörel bazda nasıl tanımlanır? 

Reklam, insanları ikna etme sanatıdır. Reklamveren ve reklam ajansı arasında yapılan çalışmalar sonucunda bir ürünün, hizmetin ya da fikrin tanıtımının hedef kitleye ulaştırılması ve sorunun çözümü için ortaya konulan ve ticari amaç güden yaratıcı çalışmaya reklam denir. Reklam belirli bir sorunun çözümü için yapılmaktadır.  Kesinlikle, bir ürün, hizmet ya da fikir olması gerekir. Temel olarak hedef kitlenin belirlenmesi, reklamın doğru kişilere ulaşması için zorunlu bir durumdur.  

 

Reklamdan önce söz konusu hizmet ve ürün ile ilgili önemli bilgi toplamak gerekmektedir. Ürün ve hizmete ilişkin ayrıntılı ve doğru pazar araştıması yapılmalı ve elde edilen bilgilerin reklamveren tarafından reklam ajansına aktarılması gerekmektedir.  Bu sürece brief süreci denilir.   

 

Pazar Araştırması, reklamveren tarafından kapsamlı bir şekilde yapılır. Reklamveren bu çalışmaya ciddi bir bütçe ayırmalıdır. Pazar araştırması, en doğru hedef kitleyi belirlemek için çeşitli tüketim alışkanlıkları, yaş grupları, cinsiyet faktörleri, demografik etkenler gibi özellikler baz alınarak yapılır. Doğru reklamı yaratmak için, ürünün, hizmetin ya da fikrin hangi kitleye hitap edeceğinin iyi bilinmesi gerekmektedir. Yapılan tüm pazar araştırma ve  analiz çalışmalarının sonuçları reklam ajansı ile paylaşılır. Reklam Ajansı, bu çalışmalarının dışında kendi de isterse bir araştırma yapıp bilgilerini birleştirebilir ve yaratıcı ekibine sunabilir.  

 

Reklam süreci,  aslında ticari amaç güden bir faaliyettir. Çünkü, reklam bir ürünü, hizmeti ya da fikri satmayı amaçlar ve var olan tüketiciyi daha üst seviyelere çıkartmayı hedefler. Reklam ajanslarında bir de Yaratıcı Ekip vardır. Reklam sürecinin yaratıcılık faaliyetini bu yaratıcı ekip yürütür. Reklamın sanatsal yönü,  ticari faaliyete etki eden ve katkı sağlayan bir unsurdur. Bu nedenle, reklamın ticari ve sanatsal yönünün önemi büyüktür. Reklam, öncelikle, tutum ve davranışlar ile çok yakından ilgilidir. Yaratıcı ekip,  çalışmalarını gerçekleştirirken bu tutum ve davranışları göz önünde bulundurması gerekmektedir. 

 

Reklam çalışmaları kadar doğru reklam kampanyasının kullanılması için en uygun mecraların seçimi de doğru bir medya planından geçer. Doğru reklamın, doğru zamanda, doğru yerde yayınlanması çok önemlidir. Hangi medya kanalında reklamın yayınlanacağını reklamın içeriği ve türü belirler. 

 

Reklamcılıkta dil seçimi çok önemlidir. Farklı kültürlerde, farklı şekilde algılanan reklam sloganları ve verilen mesajlar düşünülürse reklam çalışmaları öncesinde yapılan kültürel araştırmaların, doğru reklamı yaratma ve doğru reklam dilini kullanma aşamasında dikkate alınması gerekmektedir.  

 

Reklamın başarısı doğru reklam stratejisi, doğru reklam kampanyası  ve doğru medya kanalı, yeterli bilgi ve iş becerisi heyecana, motivasyona, yaratıcı güce ve takım ruhuna bağlıdır.  

Tüm çeviri konularımızı  İngilizce Türkçe çeviri   sayfamızın en altındaki listemizde görebilirsiniz.

 

 

Faydalı olabilecek diğer bazı konu başlıklarımız

Future Tense

İngilizce Sayılar

İngilizce Zamanlar

 

 

Tüm diğer konularımızı  İngilizce Konu Listesi  sayfamızda bulabilirsiniz

Yorum Yazabilirsiniz

Lütfen değerlendirmenizi yapınız!

Alışveriş Sepetiniz

Sepetiniz henüz boş

Taksit seçeneklerini ödeme sayfamızda görebilirsiniz.

ALIŞVERİŞE DEVAM ET

HESABINIZA GİRİŞ YAPIN

Parolanızı mı unuttunuz?
ÜYE DEĞİLSENÜYE OL