NE ARAMIŞTINIZ?

Limasollu Naci İngilizce Eğitim Setleri ve Online İngilizce Kursu Bir Arada

Mobil teknolojisi okuryazarlığı artırıyor

İngilizce Türkçe çeviri bölümümüzde, Mobil Teknolojisi Okuryazarlığı Artırıyor - Mobile Technology Boosts Literacy isimli bir İngilizce çeviri çalışmasını görebilirsiniz.


Çeviri Tarihi: 12.08.2016

Mobile technology boosts literacy

Mobile technology boosts literacy

A year-long study by world heritage organisation UNESCO found that adults and children in the developing world are increasingly reading multiple books and stories on their phones. In the past, access to reading materials meant buying books, which were often expensive and in scarce supply. However, a rise in low-cost mobile phones means that people all over the world can now access text.

“Mobile technology delivers education to those who have previously had little or no access to such resources. In areas where books cannot be distributed or where there has been political instability, mobile-learning is a way of overcoming these obstacles,” said Jordan Kay, of the World Literacy Foundation.

According to UNESCO, in Zimbabwe the cost of reading a book on a mobile is about 35p while a paperback bestseller would cost around $12.

The study, which was the largest ever conducted on mobile reading in the developing world, was conducted in partnership with Worldreader, a non-profit organisation that seeks to eradicate illiteracy in low-income countries. Data was collected from devices that use its Worldreader Mobile app, which allows people to access reading material on their mobiles.

Nearly 5,000 mobile users were surveyed in seven countries (Ethiopia, Ghana, India, Kenya, Nigeria, Pakistan and Zimbabwe). The average illiteracy rate among these nations is 20% for children and 34% for adults. Average adult illiteracy in the UK is less than 1%.

Results showed that 62% of respondents read more now that they can access materials on mobiles. One in three said they read to their children from their mobiles and 90% said they would be spending more time reading on their phones over the coming year.

UN data says more than six billion people now have access to a working mobile phone.

“As we see further technological development and an increased reduction in the price of data and smartphones, there will be greater access to this type of technology in the developing world,” said Jordan Kay.

 

Mobil teknolojisi okuryazarlığı artırıyor

Dünya mirası organizasyonu UNESCO tarafından yapılan bir yıllık bir çalışma, gelişmekte olan dünyada yetişkinlerin ve çocukların telefonlarından çok sayıda kitap ve hikâyeler okuduğunu ortaya koymuştur. Geçmişte, okuma materyallerine erişim demek, genellikle pahalı ve sayıca az olan kitapları satın almak demekti. Ancak düşük fiyatlı cep telefonlarındaki artış, dünyanın her yerindeki insanlar, artık metinlere ulaşabiliyor oldukları anlamına gelir.

“Mobil teknolojisi, daha önce böyle kaynaklara çok az ulaşabilen ya da hiç ulaşamayan insanlara eğitimi getirdi. Kitapların dağıtılamadığı yerlerde ya da politik tutarsızlık olan yerlerde, mobil-öğrenme bu engelleri aşmanın bir yolu” diyor Dünya Okuryazarlık Vakfın’ndan Jordan Kay.
Mobil teknolojisi okuryazarlığı artırıyor
UNESCO’ya göre, Zimbabwe’de cep telefonu üzerinden bir kitap okumanın maliyeti 35 pence iken kâğıda basılmış çok satan bir kitabı okumanın maliyeti 12 dolar civarında.

Gelişmekte olan dünyada mobil okuma ile ilgili yapılmış en büyük çaplı araştırma düşük gelirli ülkelerde cehaleti yok etmeye çabalayan, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Worldreader ortaklığında yapıldı. Veriler, insanların cep telefonlarından okuma materyallerine ulaşabilmelerini sağlayan Worldreader Mobil aplikasyonunu kullanan cihazlarla toplandı.

Ethiyopya, Gana, Hindistan, Kenya, Nijerya, Pakistan ve Zimbabwe olmak üzere yedi ülkede yaklaşık 5,000 cep telefonu kullanıcısı üzerinde çalışma yapıldı. Bu uluslar arasındaki ortalama okuma yazma bilmeme oranı çocuklar için % 20, yetişkinler içinse % 34 idi. İngiltere’de ortalama yetişkin okuma yazma bilmeme oranı ise %1dir.

Sonuçlar, çalışmaya katılanların % 62 sinin cep telefonlarıyla materyallere ulaştıkları için daha fazla okuduklarını göstermektedir. Bu insanların üçte biri cep telefonlarından çocuklarına okuma yaptıklarını ve % 90 ı da gelecek yıl telefonlarından okuma yaparak daha fazla zaman geçireceklerini ifade etti.

BM verileri, altı milyardan fazla insanın çalışan bir cep telefonu olduğunu söylemektedir.

Jordan Kay “Teknolojik gelişmenin arttığını ve veri ve akıllı telefonların fiyatlarında azalma olduğunu gördükçe gelişmekte olan dünyada bu tür teknolojiye daha fazla erişim olacaktır,” diyor.

https://www.positive.news/2014/science/technology/15293/mobile-technology-boosts-literacy/

 

Tüm çeviri konularımızı  İngilizce Türkçe çeviri   sayfamızın en altındaki listemizde görebilirsiniz.

 

 

 

Faydalı olabilecek diğer bazı konu başlıklarımız

Present Continuous Tense

Future Tense

İngilizce Renkler

 

 

Tüm diğer konularımızı  İngilizce Konu Listesi  sayfamızda bulabilirsiniz

Yorum Yazabilirsiniz

Lütfen değerlendirmenizi yapınız!

Alışveriş Sepetiniz

Sepetiniz henüz boş

Taksit seçeneklerini ödeme sayfamızda görebilirsiniz.

ALIŞVERİŞE DEVAM ET

HESABINIZA GİRİŞ YAPIN

Parolanızı mı unuttunuz?
ÜYE DEĞİLSENÜYE OL