NE ARAMIŞTINIZ?

Limasollu Naci İngilizce Eğitim Setleri ve Online İngilizce Kursu Bir Arada

Star Trek 40 Yıllık Bilim Kurgu Kültürü

 

İngilizce Türkçe çeviri bölümümüzde, Star Trek 40 yıllık bilim kurgu kültürü - Star Trek 40 years of science fiction culture isimli bir İngilizce çeviri çalışmasını görebilirsiniz.

 

 

Star Trek 40 Years of Science Fiction Culture 

No other science fiction name has created so much media interest as Star Trek. It first appeared as a television series, written by Gene Roddenberry in the 1960s. Star Trek was not very popular at first. The original series was on the air for only three years. But it was the start for further series and 11 full-length films. Books, computer and video games have emerged in the past four decades. Since the beginnings, Star Trek has created a huge community of followers with thousands of fan clubs. Meetings and conventions take place all over the world with Trekkies in their Star Trek clothes and with phaser pistols.

 

Star Trek is set in the 23rd century. People can travel through space at “warp” speed - faster than light. Many Earth-friendly planets have been discovered. Together they form the United Federation of Planets. In the original TV series the Enterprise U.S.S. and its crew travel to far away sections of the universe. In each episode the Enterprise goes on new missions, explores new worlds and civilizations and "boldly goes where no man has gone before". On their mission they meet many enemies, for example the Klingons. With Star Trek Gene Roddenberry tried to create a perfect universe, in which the peoples of planets live together in peace.

 

 

The Original Crew of the Enterprise  

The crew of the Enterprise is made up of members from different countries and planets: Captain James T. Kirk, First Officer Mr. Spock from the planet Vulcan, Medical Officer Leonard "Bones" McCoy, the female Black Communications Officer Uhuru and others. 

 

The original Star Trek series shows characters that are very different from each other but who work together in harmony on the same ship.  James Kirk is a real commander who likes to make decisions Sometimes he is aggressive, at other times humorous and ironic. Mr.Spock, with his pointed ears, always makes logical decisions and never understands when someone shows emotions, like crying or laughing. His arguments with the ship’s doctor McCoy are legendary. Even though McCoy does not always understand the Vulcan, the two officers respect each other.

 

Star Trek also brought about new technology: a computer that talks to you and gives you scientific answers for questions, or a transporter that beams people to other places over great distances. The communicator that Kirk and his crew flips open was later on used for mobile phones of the 90s. And NASA even named its first space shuttle “Enterprise”.   

 

Over two decades after the original series ended Star Trek - The Next Generation featured a new crew and a new Enterprise. Other sequels followed: Deep Space Nine, Voyager and Enterprise.  11 full-length films have been made since 1979.  The most recent one appeared in May 2009 and shows young Kirk on his first mission as captain of the Enterprise. 

 

Since 1966 Star Trek has developed into a multi-billion dollar industry. The franchise is currently owned by CBS.

 

Star Trek 40 Yıllık Bilim Kurgu Kültürü

Başka hiçbir bilim kurgu ismi Star Trek kadar medya ilgisi yaratmadı. İlk olarak 1960larda Gene Roddenbery tarafından bir televizyon dizisi olarak ortaya çıktı. Başlangıçta Star Trek çok popüler değildi. İlk dizi sadece 3 sene yayınlandı. Ama daha sonraki diziler için ve 11 film için bir başlangıçtı. Son 40 yılda kitaplar, bilgisayar ve video oyunları çıktı. Başlangıçtan beri, Star Trek binlerce fan kulüplerle büyük bir izleyici kitlesi yarattı. Dünyanın her yerinde Trekkiler Star Trek kostümleri ve lazer silahlarıyla toplantılar ve kongreler yapmaktalar. 

 

Star Trek, 23. yüzyılda geçmektedir. İnsanlar uzayda “zaman eğrilmesi” hızıyla- ışıktan daha hızlı seyahat edebilmektedir. Pek çok dünya dostu gezegen keşfedilmiştir. Hep birlikte Birleşik Gezegenler Birliği’ni oluşturmaktadırlar. İlk TV dizisinde, Enterprise U.S.S. ve mürettebatı kainatın uzak bölümlerine seyahat ederler.  Her bölümde, Enterprise yeni görevlere gider, yeni dünyaları ve uygarlıkları araştırır ve “cesurca daha önce hiç kimsenin gitmediği yere gider”. Görevleri esnasında pek çok düşmanlarla, örneğin Klingtanlarla karşılaşırlar. Star Trek’le Gene Roddenberry gezegenlerin halklarının bir arada dostluk içinde yaşadığı mükemmel bir evren yaratmaya çalışmıştır. 

 

 

Enterprise’ın ilk mürettebatı

Enterprise’ın mürettebatı değişik ülkelerden ve gezegenlerden gelen üyelerden oluşuyordu: Kaptan James T. Kirk, Vulcan gezegeninden 1. Subay Mr. Spock, Tıp Subayı Leonard “Bones” McCoy, dişi zenci İletişim Subayı Uhuru ve diğerleri. 

 

 

İlk Star Trek dizisi birbirinden çok farklı ama aynı gemide beraber uyum içinde beraber çalışan karakterler gösterir. James Kirk karar vermeyi seven gerçek bir komutandır. Bazen saldırgan, diğer zamanlarda ise esprili ve ironiktir. Sivri kulaklı Mr. Spock hep mantıklı kararlar verir ve birileri ağlamak ve gülmek gibi duygular gösterdiğinde asla anlamaz. Geminin doktoru McCoy’la kavgaları efsanevidir. McCoy Vulcanlıyı her zaman anlamamasına rağmen, iki subay birbirine saygı duyar. 

 

Star Trek beraberinde yeni teknoloji de getirdi: sizinle konuşup sorulara bilimsel cevaplar veren bir bilgisayar, ve insanları büyük mesafeler üzerinden başka yerlere ışınlayan bir taşıyıcı. Kirk’ün ve mürettebatının açıp kapadığı sinyal aygıtı daha sonra 90ların cep telefonlarında kullanıldı. Ve hatta NASA ilk uzay gemisine “Enterprise” adını verdi. 

 

İlk dizi bittikten yirmi yıl sonra Star Trek – Yeni Nesil yeni bir mürettebat ve yeni Enterprise oynattı. Dizinin devamı takip etti: Derin Uzay Dokuz, Voyager ve Enterprise. 1979dan beri 11 uzun metrajlı film yapıldı. En sonuncusu 2009 Mayısında çıktı ve genç Kirk’ü Enterprise’ın kaptanı olarak ilk görevinde gösterir.

 

1966’dan beri Star Trek multimilyarlık bir endüstriye dönüştü. İmtiyaz, şu anda CBS’ye ait. 

https://www.english-online.at/entertainment/star-trek/star-trek-and-the-enterprise.htm

 

 

Tüm çeviri konularımızı  İngilizce Türkçe çeviri   sayfamızın en altındaki listemizde görebilirsiniz.

 

 

Faydalı olabilecek diğer bazı konu başlıklarımız

Future Tense

İngilizce Sayılar

İngilizce Zamanlar

 

 

Tüm diğer konularımızı  İngilizce Konu Listesi  sayfamızda bulabilirsiniz

Yorum Yazabilirsiniz

Lütfen değerlendirmenizi yapınız!

Alışveriş Sepetiniz

Sepetiniz henüz boş

Taksit seçeneklerini ödeme sayfamızda görebilirsiniz.

ALIŞVERİŞE DEVAM ET

HESABINIZA GİRİŞ YAPIN

Parolanızı mı unuttunuz?
ÜYE DEĞİLSENÜYE OL