NE ARAMIŞTINIZ?

Limasollu Naci İngilizce Eğitim Setleri ve Online İngilizce Kursu Bir Arada

 

İngilizce Türkçe çeviri bölümümüzde, Senaryo nedir? - What is screenplay?   isimli bir İngilizce çeviri çalışmasını görebilirsiniz.

 

 

What is screenplay?

Where does inspiration and writing ideas come from ? 

Screenplay is a detailed content of a movie numbered into scenes  which contains descriptions for the camera and all the dialogues which the actors will say.

 

Movie Industry is based on the creative writings such as stories, narratives since there should be a format which scenario is told . Generating creative ideas in order to write different stories is main structure of movie producing industry. Of course film equipe  draw a important role to present these creative ideas to viewers. The equipe is managed by the director and his talented workings.

 

How to be inspired in order to write creative stories and narratives ?  There are some interactive trainings to explore this skill and develop it. Everyone of us has tried to write some kind of original ideas as an experience. In fact , in movie industry , exploring and realizing this skill reflects to camera. So we should learn how to write these original ideas for  the camera.

Make your writing plan and develop your skills. The idea is resource of screenplay which you should pay attention for.  Of course , you have to watch many kinds of film to create your enthusiasm and also read books exactly in order to narrate your topics and generate them in format for camera.  

 

What is the story structure?

The story structure is the term that the people of film industry use to describe the way of  a story unfolds. The most common structures of story is three-act story . I t means basically that there should be beginning part , plot part and end part in the story.  Set-up act , confrontation act and resolution act determines characters’analysis. After sketching out a structure of the story ,  you must build framework in order to follow key scenes . Every script stands for one minute ‘s scene. Let’s mention something about characters’ flow and analysis.  After creating the main characters, you are supposed to develop them. You can utilize many storytelling tools and techniques to manage this.

 

To write for camera, means creating movie scenes with your own words . A page of a screenplay is a minute of screen-time. While creating movie scenes you are supposed not to use the camera directions since this interrupts the flow of the dialogues.  The dialogues should be understandable and not complicated. While experiencing writing screenplay , think yourself in the cinema watching and visualizing the scenes on your mind. On the process of writing down , you have to follow a format of screenplay, otherwise it won’t be a professional working.

 

After you write down your screenplay in a format,  it is time to make a storyboard now,  it means the illustration simplified of the scenes which tell the story .  The professional illustrators and storyboard artists can make and develop this . You can test yourself if you have a talent of illustration. You can read some reference books about structures and preparation of storyboards. You can find some free storyboard templates. Storyboard tells film scene by scene . Next step is also, selling your screenplay before the production and directing.

 

On the process of producing a screenplay, the producer takes an important role and make it realize with a budget  . The producer tries to search a budget and a director who will direct the film .Additionally,  the producer handles all of the process from script to screen and of the commercial workings  and marketing of a movie. The relationship between  director and producer is so important While the producer is struggling with the commercial and financial problems, the director has to protect his artistic vision and everyone of film equipe should respect to this vision. 

 

 

Senaryo nedir?

İlham ve Yazma fikirleri nerden gelir?

Senaryo, bir filmin ; oyuncuların  söylediği bütün diyalogların ve kamera için tanımlarını içeren, sahneler içinde numaralandırılmış ayrıntılı içeriktir.

Sinema Endüstrisi, senaryonun anlatıldığı bir format olması gerektiği için tıpkı hikayeler, anlatılar gibi yaratıcı yazılar üzerine temellenmiştir. Farklı hikayeler yazmak için yaratıcı fikirler üretmek film yapım endüstrisinin ana yapısıdır. Tabii ki film ekibi, bu yaratıcı fikirleri izleyicilere sunmak için önemli bir rol çizer. Equipe , yönetmen ve yetenekli çalışmaları tarafından yönetilir.

Yaratıcı hikayeler ve anlatılar yazmak için nasıl ilham alınır? Bu yeteneği keşfetmek ve geliştirmek için bazı interaktif eğitimler mevcuttur. Bizden her birimiz bir tecrübe olarak bazı türde orjinal fikirler yazmaya çalışmışızdır. Aslında, film endüstrisi’nde bu yeteneği keşfetmek ve gerçeğe dönüştürmek  kameraya yansımaktadır. Bu nedenle,  kamera için orjinal düşüncelerin nasıl yazılacağını öğrenmemiz gerekmektedir.

Yazı planınızı oluşturun ve yeteneklerinizi geliştirin. Düşünce, dikkat etmeniz gereken senaryonun kaynağıdır. Tabii ki, çoşkunuzu yaratmak  konuları anlatıya dönüştürmek ve onları kamera için ürtmek için birçok tür film izlemek ve kitap okumak zorundasınız.

 

Hikaye yapısı ne demektir?

Hikaye yapısı, film endüstrisi’ndeki insanların hikayenin açılış biçimini tanımlamak için kullandığı bir terimdir. En yaygın hikaye yapısı üç-perdelik hikayedir. Temelde şu anlama gelir, hikayede başlangıç bölümü, gelişme bölümü ve sonuç bölümü olmalıdır.  Kuruluş perdesi, yüzleşme perdesi ve sonuçlanma perdesi karakter analizini belirler. Hikaye yapısını kabataslak çizdikten sonra anahtar sahneleri takip etmek için bir çerçeve yapılandırmalısınız. Her senaryo, bir dakikalık sahneye karşılık gelir. Karakterlerin akış ve analizi hakkında bir şeyler hatırlayalım. Asıl karakterleri yarattıktan sonra, onları geliştirmeniz beklenir. Bunu yönetmek için birçok hikaye anlatım araçları ve tekniklerinden faydalanabilirsiniz.

Kamera için yazmak kendi kelimeleriniz ile sinema sahneleri yaratmak anlamına gelmektedir. Bir sayfalık senaryo bir dakikalık sahne süresidir. Film sahnelerini yaratırken, sizden,  dialogların akışını kestiği için, kamera yönlendirmelerini kullanmamanız beklenmektedir. Dialoglar anlaşılır olmalıdır ve karışık  olmamalıdır. Senaryo yazmayı tecrübe ederken, kendinizi film izlediğinizi ve sahneleri aklınızda canlandırdığınızı düşünün. Yazıya dökme aşamasında, senaryo formatını takip etmek zorundasınız,  aksi takdirde profesyonel bir çalışma olmayacaktır.

Senaryonuzu bir format içinde yazdıktan sonra,  şimdi storyboard yapma zamanı. Bu, hikayeyi anlatan sahnelerin basitleştirilmiş resimli anlatımıdır. Profesyonel  illustratörler (resmediciler ) ve storyboard sanatçıları bunu yapar ve geliştirirler. Resimli anlatım yeteneğinizin olup olmadığı konusunda kendinizi test edebilirsiniz.  Story-board hazırlanışı ve yapıları hakkında bazı referans kitapları okuyabilirsiniz. Bazı ücretsiz storyboard şablonlarını bulabilirsiniz. Storyboard, sahne sahne bütün filmi anlatır. Diğer basamak da senaryonuzu yapım ve yönetimden önce satmaktır.

Senaryonun yapımı aşamasında, yapımcı önemli bir rol üstlenir ve bir bütçe ile senaryoyu gerçekleştirir. Yapımcı, bütçe ve filmi yönetecek yönetmeni aramaya çalışır.  Ek olarak, yapımcı senaryodan ekrana kadar bütün süreci ve filmin pazarlama ve ticari çalışmalarını işler duruma getirir. Yönetmen ve yapımcı arasındaki ilişki çok önemlidir. Yapımcı ticari ve finansal problemler ile mücadele ederken, yönetmen artistik vizyonunu korumak zorundadır ve film ekibinden herkes bu vizyona saygı duymalıdır.

 

Tüm çeviri konularımızı  İngilizce Türkçe çeviri   sayfamızın en altındaki listemizde görebilirsiniz.

 

 

Faydalı olabilecek diğer bazı konu başlıklarımız

İngilizce Türkçe Sözlük

Simple Present Tense

İngilizce Yönler

 

 

Tüm diğer konularımızı  İngilizce Konu Listesi  sayfamızda bulabilirsiniz

Yorum Yazabilirsiniz

Lütfen değerlendirmenizi yapınız!

Alışveriş Sepetiniz

Sepetiniz henüz boş

Taksit seçeneklerini ödeme sayfamızda görebilirsiniz.

ALIŞVERİŞE DEVAM ET

HESABINIZA GİRİŞ YAPIN

Parolanızı mı unuttunuz?
ÜYE DEĞİLSENÜYE OL