NE ARAMIŞTINIZ?

Limasollu Naci İngilizce Eğitim Setleri ve Online İngilizce Kursu Bir Arada

Floransa,  müzikal tiyatro ve opera

İngilizce Türkçe çeviri bölümümüzde, Floransa, müzikal tiyatro ve opera - Florence, musical theater, opera isimli bir İngilizce çeviri çalışmasını görebilirsiniz.

Florence,  musical theater,  opera

The opera is a kind of musical that combines music and theater. The musical theater,  firstly , rises with a family ‘’Medici’’ in Florence.  The opera ‘’Euridice’’ of the famous musician and composer  ‘’Jacopo Peri’’  is represented in Pitti Palace of Florence.  Enrico IV who is a member of a big family ‘’Medici’’   with the  famous remark of   ‘’Parigi val bene una messa’’  changes the traditional rules of theater and  makes references. The period is marked  by the extraordinary performances of palace.

 

The first theater of opera is established by a private enterprise as a ‘’ business’’ in Venice in 1637.  Mostly, the public shows are performed in order to decrease the costs. The opera enters into the industry of entertainment with carnival. There is a half century of time between the Memories of Theater in Venice which  is published in 1681  and  the opening of the first opera theater. The opera is actively involved in Venice between 1637 till 1681.  The best examples of them are  San Cassiano ,   S.Giovanni  e  Paolo, S.Moise.

 

The musical theater is structured in three phases. The first one is, big famous aristocratic families such as  i Grimaldi, i Tron, i Capello who are the owners of theatre renovate old theatres and give them for rental purposes of entrepreneurs. The second phase is a proces to finance whole enterprise and collect  total income obtained . The third phase is a process of merging and unifying artists, composers, singers, writers,  ballet dancers, musicians, costume designers.

 

In the theater of opera, the income obtained  is not always enough in order to afford the total costs , especially of singers and staging the performance. The exhibitions which prduce extraordinary effects  cover the important part of expenditures . Later,   composers, costume designers, ballet dancers come. For musicians, a little quantity is enough but generally, the orchestra does not exceed ten members.

 

Ther e are inspirations from classical mythology  in the content of topics. Even the knight’s poems of Ariosto and Tasso give an idea about classical mythology. There are important art works such as ‘’ The Return  to Home of  Ulisse  of ‘’ Monteverdi’’  and ‘’Didone’ of Francesco Cavalli. In other words, the classicism hosts opera . This style of thinking and idea shapes the element which writers and composers give importance.

Floransa ,  müzikal tiyatro ve opera

Opera müzik ile tiyatroyu birleştiren müzikal bir türdür. Müzikal tiyatro ilk olarak 1600 yıllarında Medici sülalesi ile Floransa’da doğar. Ünlü müzisyen  ve besteci Jacopo Peri ‘nin ‘’Euridice’’ operası  Floransa  Palazzo Pitti ‘de temsil edilir. Medici sülalesinden Enrico IV,  ünlü sözü ‘’Parigi val bene una messa‘’ ile geleneksel oyun kurallarını değiştirir ve göndermeler yapar. Döneme olağanüstü saray gösterileri  damgasını vurur.

 

1637 yılında ‘’ business’’ olarak opera tiyatrosu özel teşebbüs sayesinde Venedik’te kurulur. Maliyetleri aşağı çekmek için daha çok halk gösterileri yapılır. Opera ise karnaval ile eğlence endüstrisine girer.  1681 yılında basılan Venedik Tiyatro Anıları ile ilk tiyatro operası’nın açılışı arasında yarım yüzyıl zaman vardır,  opera  1637’den 1681’e kadar Venedik’te aktif olarak yer alıyordu. En iyi örnekleri,   San Cassiano ,  S.Giovanni  e  Paolo, S.Moise’. dir.

 

Müzikal tiyatro işi üç aşamada yapılanır. İlki¸ büyük aristokrat aileler olan tiyatro sahipleri ,  i Grimaldi, i Tron, i Capello  eski tiyatroları yeniden yapılandırır ve tiyatro girişimcilerine kiraya verilir. İkinci aşama bütün girişimi finansa etme ve elde edilen gelirleri toplama işidir. Üçüncü aşama da artistlerin, bestecilerin, şarkıcıların, senaristlerin, balerinlerin, müzisyenlerin, kostüm tasarımcılarını birleştime ve toplamadır.

 

Opera  tiyatrosunda her zaman elde edilen gelir, özellikle,  şarkıcıların ve sahnelemenin maliyetini karşılıyamaz.  Sıradışı etkiler üreten inanılmaz sergiler,  harcamaların önemli bir kısmını karşılar. Sonra şarkılar, besteci, kostüm tasarımcıları, balerinler gelir. Müzisyenler için  az miktar yeterli idi. Orkestra, genelde, on kişiyi geçmez.

 

Konuların içeriğinde klasik mitolojiden esinlenmeler vardı.  Ariosto ve Tasso’nun şövalye şiirleri bile klasik mitoloji ile ilgili fikirler verir.  Monteverdi ‘nin Ulisse’nin Eve  Dönüşü ,  Frnacesco Cavalli ‘’Didone’’ en önemli eserlerdendir. Bir başka ifade ile,  klasisizm operaya ev sahipliği yapar.  Bu akım libretto yazarları ve bestecilerinin çok önem verdiği bir unsur halini alır.

Tüm çeviri konularımızı  İngilizce Türkçe çeviri   sayfamızın en altındaki listemizde görebilirsiniz.

 

 

Faydalı olabilecek diğer bazı konu başlıklarımız

Simple Future Tense

Simple Past Tense

İngilizce Sıfatlar

 

 

Tüm diğer konularımızı  İngilizce Konu Listesi  sayfamızda bulabilirsiniz

Yorum Yazabilirsiniz

Lütfen değerlendirmenizi yapınız!

Alışveriş Sepetiniz

Sepetiniz henüz boş

Taksit seçeneklerini ödeme sayfamızda görebilirsiniz.

ALIŞVERİŞE DEVAM ET

HESABINIZA GİRİŞ YAPIN

Parolanızı mı unuttunuz?
ÜYE DEĞİLSENÜYE OL