NE ARAMIŞTINIZ?

Spor Faaliyetlerinde Yabancı Dil Bilmenin Önemi

Tokyo 2020 Olimpiyatları birçok ilklerin yaşandığı bir spor organizasyonu oldu. Dünyayı sarsan Covid-19 salgını sebebiyle çok farklı bir olimpiyat izledik.
 

Olimpiyatların en güzel özelliklerinden biri, yüzlerce farklı ülke sporcusunun aynı şehirde ortalama 3 hafta boyunca bir arada olması. Farklı dil, din ve kültürden binlerce sporcu ile tanışmak, kaynaşmak ve iletişim kurmak bir sporcu için çok değerli bir aktivitedir. Bu sayede hem kendi branşından hem de farklı branşlardan yüzlerce insanı tanıma ve arkadaşlık etme fırsatı bulur.

 

Mutaz Essa Barshim (Katar ) ve Gianmarco Tamberi (İtalya)

Mutaz Essa Barshim (Katar ) ve Gianmarco Tamberi (İtalya)Yüksek atlama sporcuları, birincilik madalyalarını paylaştılar. Her ikisi de altın madalya aldılar. (Fotoğraf:https://i.guim.co.uk/)

 

Olimpiyatlar gibi dünyanın en büyük bir organizasyonun içinde olmak, sporcu için çok önemli bir deneyimdir. Sporcu, uluslararası müsabakalardaki etkinliklerin nasıl yapıldığı, kendi ülkesindeki organizasyonlarla farklarının ne olduğu gibi birçok bilgi ve deneyim sahibi olur.

Her olimpiyat sporcusunun hedefi altın madalyaya sahip olmaktır. Bunun için her 4 yılda bir yapılan bu organizasyona ülkesinde çok ciddi antrenman programı ile hazırlanır. Yarışmalara katılır, kotayı geçerek olimpiyatlara girmeye hak kazanmak için en iyi performanslarını sergiler. Olimpiyat sporcusu olmak hem çok meşakkatli ve zor, hem de çok kıymetli bir kariyer zirvesidir.

Türk sporcularının başarıları

Türkiye Tokyo 2020 Olimpiyatları’nda birçok ilki yaşadı. Örneğin okçulukta Mete Gazoz’un altın madalya kazanması tüm Türkiye’de sevinçle karşılandı. Boks branşında Busenaz Sürmeneli’nin altın, Buse Naz Çakıroğlu’nun gümüş madalya kazanmaları da Türk sporu adına çok önemli gelişmelerdi. Alınan her başarı, gelecek nesillere örnek olması açısından da çok değerlidir.

Yabancı dil konuşabilmek

Özellikle yurtdışı müsabakalarında sporcu olmak, maç öncesinde, maç sırasında ve maç sonrasında rakip ile ve organizasyonlardaki yetkililerle iletişimde olmayı zorunlu kılar. Sporcu, diğer sporcularla tanışmak, onlarla fikir alış-verişi yapmak, arkadaş olmak, dostluk kurmak için de yabancı dil bilmesi gerekir. Bu nedenle her sporcunun özellikle dünyadaki en yaygın dil olan İngilizce’yi kendini ifade edebilecek kadar bilmesinde çok yararlı olur.

Bazı organizasyonlarda sporculardan madalya törenlerinde duygularını ifade etmeleri istenir. Böyle bir durumda tercüman kullanmak yerine sporcunun kendisinin en azından İngilizce konuşma yapması daha sempatik karşılanır.

İngilizce öğretimi alanında 1954 yılından beri Türkiye’nin öncü kurumu Limasollu Naci Öğretim Yayınları programları ile İngilizce’yi kolay ve hızlı bir şekilde öğrenmek mümkündür. İngilizce eğitim setleri için linke tıklayabilirsiniz.

 

Tüm Diğer Blog Konularımızın Listesi

İngilizce Teşekkür Ederim Demenin En Şık 16 Yolu 

İngilizce Seni Seviyorum Demenin En Güzel 8 Yolu 

İngilizce Güzel Sözler 

İngilizce Atasözleri 

İngilizce Sayıların Yazılışı Bir Kurala Bağlı mıdır? 

İngilizce Alfabe Zor mudur? 

Tokyo’daki En Popüler Turistik Yerler 

 

Yorum Yazabilirsiniz

Lütfen değerlendirmenizi yapınız!

Alışveriş Sepetiniz

Sepetiniz henüz boş

Taksit seçeneklerini ödeme sayfamızda görebilirsiniz.

ALIŞVERİŞE DEVAM ET

HESABINIZA GİRİŞ YAPIN

Parolanızı mı unuttunuz?
ÜYE DEĞİLSENÜYE OL