NE ARAMIŞTINIZ?

Limasollu Naci İngilizce Eğitim Setleri ve Online İngilizce Kursu Bir Arada

İngilizce Seviyeleri A1-A2, B1-B2, C1-C2

İngilizce SeviyeleriYeni bir dil öğrenmek isteyenler için önemli bir konu olan Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı, Avrupa’da konuşulan dillerden birini öğrenmek isteyenler için bilinmesi gereken bir beceri-yeterlilik programıdır.

 

Yüzlerce eğitim kurumu ve binlerce kurumsal firma Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı seviyelerine göre hazırlanmış sınavlarda başarılı olmuş kişilerin dil yeterlilik belgelerini kabul etmektedir. Program aynı zamanda harf ve rakamdan oluşan kısa tanımlama ile de kişinin seviyesinin hızlıca tanımlanmasını sağlamaktadır. Yabancı dil öğrenenlerin hangi seviyede olduklarını bilmeleri ve çalışmalarını bu bilgiye göre düzenlemeleri büyük avantajdır.

 

Aşağıda Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı’nın oluşum sürecini ve her seviyenin yeterlilik-beceri detaylarını ayrı başlıklar halinde belirtiyoruz.

Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı (CEFR) nedir?

Common European Framework of Reference for Languages (CEFR), açılımı Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı anlamına gelmektedir.

Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı, bir yabancı dili ne kadar iyi bildiğinizi, konuştuğunuzu ve anladığınızı kanıtlamanızın bir yöntemidir. CERF programı herhangi bir Avrupa dili eğitim planı için, örneğin İngilizce, Almanca, Fransızca vs. hazırlanmış ve tasarlanmıştır. Program dil seviyesini başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar toplam 6 seviyede tanımlamaktadır. Bunlar A1, A2, B1, B2, C1, C2’dir. Her seviyede sahip olunması gereken beceriler açıklanmıştır.

 

İngilizce Öğrenirken Bilmeniz Gereken 5 Önemli Nokta

Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı nasıl oluşturuldu?

CEFR, 1990’larda Avrupa Konseyi tarafından Avrupa ülkelerinde yetkilendirilen dil eğitmenlerinin yaptığı kapsamlı bir ortak çalışma sonucunda oluşturulmuştur. Bu çalışmada Avrupa Konseyi, eğitim kurumlarının ve şirketlerin, bireylerin dil yeterliliklerinin ölçülmesiyle ilgili konudaki ihtiyacını karşılamayı amaçlamıştır. Bu program hem eğitim kurumlarında hem de dil seviyesi bilgisine ihtiyaç olunan her türlü sektörde kullanılmak üzere oluşturulmuştur.

Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı, her seviye için belirlenen yeterlilikleri tespit etmiştir. Dil yeterlilik sınavlarını hazırlayan eğitmenler bu yeterlilik listelerini kullanarak sorular oluşturmakta ve değerlendirme yapabilmektedirler.

Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı kimler için önemli?

Program, Türkiye’de veya Avrupa’nın herhangi bir ülkesinde akademik bir kariyer hedefleyenler, okul/üniversite eğitimi almak isteyenler veya uluslararası firmalarda çalışma hedefi olanlar için kullanılan önemli bir değerlendirme yöntemidir. Belirlenen her seviyeye göre kişinin becerileri harf + rakam olarak ifade edilerek sistem standart bir çerçeveye oturtulmuştur. 
 

En Çok Kullanılan İngilizce 1000 Kelime ve Cümle

 

CERF Seviye Sembolleri İngilizce Açıklaması Türkçe Açıklaması Kelime Bilgisi (Yaklaşık)
A1 Beginner Başlangıç seviyesi 500
A2  Elementry Temel seviye 1.000
B1 Intermediate Orta seviye 2.000
B2 Upper Orta üstü seviye 4.000
C1 Advanced Yetkinlik seviyesi-İleri seviye 8.000
C2 Mastery  (Native/Fluent) Master (Anadil) seviyesi 16.000

 

İngilizce Alfabe

A1 (Başlangıç) dil seviyesi nedir?

A1 seviyesi başlangıç seviyesi olarak tanımlanır. A1 seviyesindeki bir kişi, günlük konuşmalardaki basit ifadeleri anlayabilir ve basit cümle yapısı ile cevap verebilir. Örneğin adres tarifi, alış-veriş, restoran, yolculuk gibi konularda gereksinimlerini ifade edebilir. Temel kelimeleri (sayılar, renkler gibi) bilir. Kendisi veya başkası hakkında bilgi verebilir. Nerede yaşadığı, eğitim durumu, çalıştığı yer gibi konulardaki sorulara cevap verebilir. Söyleneni anlayamadığı zaman tekrar edilmesini isteyebilir.

A2 (Temel) dil seviyesi nedir?

A2 seviyesi A1 seviyesinin bir üst seviyesidir. Temel seviye olarak tanımlanır. A2 seviyesindeki bir kişi, ortalama bir hızda ve sade İngilizce konuşmalarını rahat anlayabilir. Günlük konularda konuşabilir. Kişisel bilgilerle ilgili konuşmalar yapabilir. Kendisi ve çevresiyle ilgili konularda fikirlerini ifade edebilir. Seyahat sırasında ihtiyaçlarını karşılayabilecek İngilizce kalıplarını kullanabilir.

B1 (Orta) dil seviyesi nedir?

B1 dil seviyesi, orta seviye olarak tanımlanmaktadır. B1 seviyesinde bir kişi, okul ve iş hayatında sürekli karşınıza çıkan konulardaki konuşmaları temel hatları ile anlayabilir. Genel konularda düşüncelerini, planlarını, olayların akışını, isteklerini, fikirlerini, sebep-sonuç göstererek rahatça açıklayabilir.

B 2 (Orta üstü) dil seviyesi nedir?

B2 dil seviyesi üst orta seviye olarak tanımlanmaktadır. Orta seviye ile üst seviye arasındaki basamak olarak kabul edilmektedir. B2 seviyesinde bir kişi, Günlük hayatta düzenli olarak karşılaştığı konuları rahatlıkla anlayabilir. Birbiriyle bağlantılı sohbetler yapabilir. Deneyimlerini, beklentilerini, isteklerini ve fikirlerini zorlanmadan paylaşabilir.

C1 (ileri) dil seviyesi nedir?

C1 seviyesi yetkinlik seviyesinde ileri düzey seviye olarak tanımlanır. C1 seviyesinde bir kişi, kendini zengin kelime dağarcığını kullanarak ifade edebilir. Duygu ve düşüncelerini duraksamadan anlatabilir. Uzun metinleri yazabilir ve anlayabilir. Uzmanlık gerektiren işlerde, akademik hayatta ve sosyal hayatta konuşmalar yapabilir. Rapor yazabilir, sunum yapabilir.

C2 (master-anadil) dil seviyesi nedir?

C2 dil seviyesi, ana dil seviyesinde İngilizce yeterlilik olarak tanımlanan, en üst düzey uzmanlık seviyesidir. Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı’nın son seviyesidir. C2 seviyesinde bir kişi, İngilizce’yi ana dili gibi konuşabilir. Yazılı metinlerin tümünü mükemmel anlayabilir. Sözlü ifadeleri tereddütsüz anlayarak, zengin kelime bilgisi ile hiç zorlanmadan akıcı şekilde cevap verebilir. Raporların analizini yapabilir, özetleyebilir ve yorumlayabilir. Literatür okuyabilir. Tez yazabilir. Araştırmaların sonuçlarını çıkartarak sunabilir. Doktorluk, eğitmenlik gibi birçok sektörde çalışmak isteyenlerin ve akademik kariyer yapmak isteyenlerin, C2 seviyesinde İngilizce’ye sahip olmaları çok büyük bir avantajdır.

 

Tüm diğer konuları İngilizce Konu Listesi  sayfasında bulabilirsiniz.

 

Faydalı olabilecek diğer bazı konu başlıkları

İngilizce Sayılar

İngilizce Zamanlar 

İngilizce Metinler ve Kısa Hikayeler

 

 

LN Komple İngilizce Eğitim Setleri + Online İngilizce Kursu Bir Arada Tanıtım Videosu (Süresi: 2:46)
 

 

Yorum Yazabilirsiniz

Lütfen değerlendirmenizi yapınız!

Alışveriş Sepetiniz

Sepetiniz henüz boş

Taksit seçeneklerini ödeme sayfamızda görebilirsiniz.

ALIŞVERİŞE DEVAM ET

HESABINIZA GİRİŞ YAPIN

Parolanızı mı unuttunuz?
ÜYE DEĞİLSENÜYE OL