NE ARAMIŞTINIZ?

Online eğitimin Türkiye’deki geleceği nedir?

blog-online-egitimin-turkiye-deki-gelecegi-nedir
 

Seneler önce çalıştığım EF adli bir firmada Türkiye’den yurt dışına dil eğitimi için binlerce öğrenci gönderiyorduk. 2000’li yıların başında yurt dışına az sayıda öğrenci gönderirken 3-4 sene içinde dil eğitimine olan talepler inanılmaz derecede artınca İsviçre’de bulunan üst yönetim, Türkiye ofisinden online İngilizce eğitim paketlerini de satmamızı istemişti. Türkiye nüfusunun yüzde 50’sinden fazlasının genç olması, çoğu kişinin İngilizce bilmemesi, insanların yabancı dil öğrenmeye istekli olması, aylık 30 dolar civarında ücreti olan online eğitim paketini alabilecek bütçeye sahip yüz binlerce kişinin olması sanırım onlar için belirleyici olmuştu.

Aylar ayları kovaladı, aylık ücreti 4000 dolar olan yurt dışı dil eğitim paketleri peynir ekmek gibi satılırken aylığı 30 dolar olan online eğitim paketine kimse ilgi göstermedi. Yaratıcı pazarlama taktikleri, mevcut veri tabanındaki on binlerce kişiye  gönderilen mesajlar, yurt dışından dönen öğrencilere "eğitiminize online olarak devam edin’ diyerek bu paketi sunma çalışmalarımızın hiçbiri istediğimiz sonucu vermedi.

İçeriği inanılmaz zengin ve ihtiyacı çok iyi karşılayan bir online eğitim paketi neden başarılı olamamıştı derseniz, bunun çeşitli sebepleri vardı. İlki, insanımız öğretmen tarafından dürtülmeye alışkın olduğundan kendi iradesiyle böyle bir paketi kullanabileceğini düşünmemişti. İkincisi, fiziki bir ortam ve insanlar olmadığından sorularını anında öğretmene veya arkadaşlarına soramayacağından bu paketin faydalı olmayacağını düşünmüştü. Üçüncüsü ise o dönemdeki paketlerin şimdiki gibi herkesin anlayacağı şekilde tasarlanmaması, eğitimlerin profesyonel video çekimleri ve görseller ile zenginleştirilmemesiydi. Bazı firmalarında bu şekilde online paketler satmaya çalıştıklarını ama istenen seviyeye gelmeyince sınıf eğitimi ile bunu birleştirdiğini, yani karma öğrenme (blended learning) sistemini uyguladıklarını ve böylece daha iyi sonuçlar aldığını gözlemledik. Sonuçta biz ana işimize odaklandık ve Türkiye pazarı için online eğitimin olduğunu düşündük ve bu işten çıktık.

Peki günümüzde durum ne diye bakarsak, dünya buraya doğru gidiyor desem herhalde yanlış olmaz. Size bunu 3 çarpıcı örnek ile açıklayayım:

"ABD’nin en büyük online eğitim firmalarından birisi olan Udemy’in sahibi bir Türk"

Belki şaşıracaksınız ama ABD’nin en büyük online eğitim firmalarından birisi olan Udemy’in sahibi bir Türk. Bu topraklardan çıkan Eren Bali’nin online eğitim sitesine baktığınızda farklı konularda binlerce eğitim
ve alanında en iyi eğitmenler ile karşılaşacaksınız. Türkiye’den de birçok kişinin online eğitim aldığı bu sitenin yakın zamanda 1 milyar dolar gibi yüksek bir değerlemeye doğru gittiği haberini geçenlerde internette
okuduk.

İş dünyasındaki insanları buluşturma ve işverenlerin iş ilanı verdiği platform olan Linkedln’in Learning adı altında açtığı eğitim platformuna ne demeli? Zaten milyonlarca üyesi olan Linkedln bu sayede online eğitim paketlerine rahatlıkla talep toplayamaz mı sizce? Çok akıllıca bir hamle ile buraya yatırım yapan Linkedln, eğer iyi bir stratejiyle ilerlerse bence çok başarılı sonuçlar elde edecektir.

Eğitici kitap denince akla ilk gelen markalardan birisi olan Pearson’ın online eğitime uzun yıllar önce başladığını ve bazı eğitim paketlerini dünyanın en saygın üniversiteleriyle beraber oluşturduğunu söylesem size ilginç gelir mi?

"Artık karşımızda her şeyi online olarak takip eden bir Y kuşağı gerçeği var"

Murat Erdör Online educationBu firmalar farklı ülkelerde başarılı olabilirler, ama Türkiye’de yine istediklerini alamazlar diye düşünebilirsiniz ama bence bu sefer
durumlar farklı çünkü karşımızda her şeyi online olarak takip eden bir Y kuşağı gerçeği var.

Zaten ihtiyaçları ortaya çıkartan ve markaları şekillendiren de onlar. Belki bazı firmalar karma eğitim yapacak, bazısı sadece online paket sunacak ama günün sonunda bu sisteme herkes çok daha hızlı adapte olacak ve
benimseyecek.

Merak edenler için cevaplayayım; 2000’li yılların başında Türkiye’de online İngilizce eğitim paketi satmaktan vazgeçen EF’den bana son zamanlarda sıkça bu ürün ile alakalı e-postalar geliyor.

Anlaşılan o ki, EF de bu konuya fazlasıyla eğilmeye başladı ve eminim onlarda bu pastadan bir pay alacaklar. Özetlersek devir değişiyor, olmaz denen şey oluyor; mevcut kuşağın beklentilerini ve ihtiyaçlarını erken
fark edip yol alan firmalar kazanıyor. Bekleyip göreceğiz, bakalım bu dönemin şampiyonu kim olacak.

 

Faydalı olabilecek diğer bazı konu başlıklarımız

Online İngilizce Kursu 

İngilizce Eğitim Seti 

 

blog-how-is-the-future-of-online-education-in-turkey


How is the future of online education in Turkey?

Years ago, when I was working for a company called EF, we were sending thousands of students abroad for language learning. While sending few students at the beginning of 2000s, when the demands for language education increased incredibly in 3-4 years, top management, which is in Switzerland, asked the office in Turkey to sell online English education packages as well. That more than 50 per cent of the Turkish population is young, most of the people do not know English, people are eager to learn English and there are hundred thousands of people who can afford to buy online education package which cost about $30 a month were determinants for them.

 

Months followed each other and while the international language education packages which cost $4000 a month were selling like hotcakes, nobody showed any interest in the online education package which cost only $30. Creative marketing tactics, messages sent to ten thousands of people in the current database, our efforts to present this package to the students who had returned from abroad telling them to “continue their education online” all failed.

 

If you ask why an online education package with an incredibly rich content which meets the needs very well couldn’t succeed, it had several reasons. The first reason was that our people did not think that they could use such a package because they were used to be goaded by teachers. The second was they thought it would not be beneficial because they would not be able to ask their questions to the teacher or their friends instantly due to the lack of the physical environment and people. The third was that the packages of that time were not designed in the way that can be understood by everyone as they are now and the education was not enriched by videos and visuals. We observed that some other companies also tried to sell online packages, but when could not reach to the expected level, they combined it with classroom education, in other words, they applied blended learning system and so, got better results. As a result, we focused on our main job thinking that it was early for online education in Turkey and left this business area.

 

Now, if we glance what the situation is today, it will not be wrong to tell that the world is going towards that. Let me explain it to you with three striking examples:

The owner of Udemy, one of the biggest online education companies in the USA is a Turk .

You may be surprised but the owner of Udemy, one of the biggest online education companies in the USA is a Turk. You will come across with thousands of courses on various topics and best instructors in their areas when you have a look at online education site of Eren Bali, who is the child of this land. We have recently read the news from the internet that this site, from which many Turkish people also receive education, has lately been going towards a high valuation of one billion dollars.
What about the education platform called “Learning” by LinkedIn, the platform which meets people in business life and which employers give advertisements? Don’t you think LinkedIn, which already has millions of members, can easily get the demands for online education packages with the help of this? I think LinkedIn, which invest in this business with a perspicacious move, will get very successful results if it moves with a good strategy.
Do you think it is interesting if I say Pearson, which comes to the mind as one of the first brands when mentioning about educational books, started online education long years ago and forms some of its education packages in coordination with the most prestigious universities of the world?

We are faced with a reality of Generation Y which follows everything online

Murat Erdör Online educationYou may think that these companies can be successful in different counties but, again, they cannot get what they want in Turkey. However, I think it is different this time because we are faced with a reality of Generation Y which follows everything online.

They are also the ones who create the needs and shape the brands. Some brands may apply blended learning while some others may only present online packages, however, at the end of the day, everyone will be adapted to this system a lot more quickly and embrace it.

Let me say it for the ones who wonder: EP, who gave up selling online English education packages in Turkey at the beginning of 2000s, is sending often emails to me related to this product.

It looks like EF has exceedingly started to give some thought to this subject and they will get a share from this cake as well. To summarize, time is changing, dreams are coming true and the companies which realize the needs of the current generation and proceed earlier are winning. We will wait and see who will be the champion of this period.

Kaynak: Murat Erdör: www.muraterdor.com 

Yorum Yazabilirsiniz

Lütfen değerlendirmenizi yapınız!

Alışveriş Sepetiniz

Sepetiniz henüz boş
ALIŞVERİŞE DEVAM ET

HESABINIZA GİRİŞ YAPIN

Parolanızı mı unuttunuz?
ÜYE DEĞİLSENÜYE OL