• sepet
 • WhatsApp ve Danışma Hattı
  Hafta içi: 09:00-17:00
  (0212) 230 89 09

  Online eğitimin Türkiye’deki geleceği nedir?  Online eğitimin Türkiye’deki geleceği nedir?


  Seneler önce çalıştığım EF adli bir firmada Türkiye’den yurt dışına dil eğitimi için binlerce öğrenci gönderiyorduk. 2000’li yıların başında yurt dışına az sayıda öğrenci gönderirken 3-4 sene içinde dil eğitimine olan talepler inanılmaz derecede artınca İsviçre’de bulunan üst yönetim, Türkiye ofisinden online İngilizce eğitim paketlerini de satmamızı istemişti. Türkiye nüfusunun yüzde 50’sinden fazlasının genç olması, çoğu kişinin İngilizce bilmemesi, insanların yabancı dil öğrenmeye istekli olması, aylık 30 dolar civarında ücreti olan online eğitim paketini alabilecek bütçeye sahip yüz binlerce kişinin olması sanırım onlar için belirleyici olmuştu.

  Aylar ayları kovaladı, aylık ücreti 4000 dolar olan yurt dışı dil eğitim paketleri peynir ekmek gibi satılırken aylığı 30 dolar olan online eğitim paketine kimse ilgi göstermedi. Yaratıcı pazarlama taktikleri, mevcut veri tabanındaki on binlerce kişiye  gönderilen mesajlar, yurt dışından dönen öğrencilere "eğitiminize online olarak devam edin’ diyerek bu paketi sunma çalışmalarımızın hiçbiri istediğimiz sonucu vermedi.

  İçeriği inanılmaz zengin ve ihtiyacı çok iyi karşılayan bir online eğitim paketi neden başarılı olamamıştı derseniz, bunun çeşitli sebepleri vardı. İlki, insanımız öğretmen tarafından dürtülmeye alışkın olduğundan kendi iradesiyle böyle bir paketi kullanabileceğini düşünmemişti. İkincisi, fiziki bir ortam ve insanlar olmadığından sorularını anında öğretmene veya arkadaşlarına soramayacağından bu paketin faydalı olmayacağını düşünmüştü. Üçüncüsü ise o dönemdeki paketlerin şimdiki gibi herkesin anlayacağı şekilde tasarlanmaması, eğitimlerin profesyonel video çekimleri ve görseller ile zenginleştirilmemesiydi. Bazı firmalarında bu şekilde online paketler satmaya çalıştıklarını ama istenen seviyeye gelmeyince sınıf eğitimi ile bunu birleştirdiğini, yani karma öğrenme (blended learning) sistemini uyguladıklarını ve böylece daha iyi sonuçlar aldığını gözlemledik. Sonuçta biz ana işimize odaklandık ve Türkiye pazarı için online eğitimin olduğunu düşündük ve bu işten çıktık.

  Peki günümüzde durum ne diye bakarsak, dünya buraya doğru gidiyor desem herhalde yanlış olmaz. Size bunu 3 çarpıcı örnek ile açıklayayım:

  "ABD’nin en büyük online eğitim firmalarından birisi olan Udemy’in sahibi bir Türk"

  Belki şaşıracaksınız ama ABD’nin en büyük online eğitim firmalarından birisi olan Udemy’in sahibi bir Türk. Bu topraklardan çıkan Eren Bali’nin online eğitim sitesine baktığınızda farklı konularda binlerce eğitim
  ve alanında en iyi eğitmenler ile karşılaşacaksınız. Türkiye’den de birçok kişinin online eğitim aldığı bu sitenin yakın zamanda 1 milyar dolar gibi yüksek bir değerlemeye doğru gittiği haberini geçenlerde internette
  okuduk.

  İş dünyasındaki insanları buluşturma ve işverenlerin iş ilanı verdiği platform olan Linkedln’in Learning adı altında açtığı eğitim platformuna ne demeli? Zaten milyonlarca üyesi olan Linkedln bu sayede online eğitim paketlerine rahatlıkla talep toplayamaz mı sizce? Çok akıllıca bir hamle ile buraya yatırım yapan Linkedln, eğer iyi bir stratejiyle ilerlerse bence çok başarılı sonuçlar elde edecektir.

  Eğitici kitap denince akla ilk gelen markalardan birisi olan Pearson’ın online eğitime uzun yıllar önce başladığını ve bazı eğitim paketlerini dünyanın en saygın üniversiteleriyle beraber oluşturduğunu söylesem size ilginç gelir mi?

  "Artık karşımızda her şeyi online olarak takip eden bir Y kuşağı gerçeği var"

  Murat Erdör Online educationBu firmalar farklı ülkelerde başarılı olabilirler, ama Türkiye’de yine istediklerini alamazlar diye düşünebilirsiniz ama bence bu sefer
  durumlar farklı çünkü karşımızda her şeyi online olarak takip eden bir Y kuşağı gerçeği var.

  Zaten ihtiyaçları ortaya çıkartan ve markaları şekillendiren de onlar. Belki bazı firmalar karma eğitim yapacak, bazısı sadece online paket sunacak ama günün sonunda bu sisteme herkes çok daha hızlı adapte olacak ve
  benimseyecek.

  Merak edenler için cevaplayayım; 2000’li yılların başında Türkiye’de online İngilizce eğitim paketi satmaktan vazgeçen EF’den bana son zamanlarda sıkça bu ürün ile alakalı e-postalar geliyor.

  Anlaşılan o ki, EF de bu konuya fazlasıyla eğilmeye başladı ve eminim onlarda bu pastadan bir pay alacaklar. Özetlersek devir değişiyor, olmaz denen şey oluyor; mevcut kuşağın beklentilerini ve ihtiyaçlarını erken
  fark edip yol alan firmalar kazanıyor. Bekleyip göreceğiz, bakalım bu dönemin şampiyonu kim olacak.

  Bu makalenin İngilizcesini okumak için tıklayabilirsiniz.

  Kaynak: Murat Erdör: www.muraterdor.com


  Faydalı olabilecek diğer bazı konu başlıklarımız


  Yorum yazabilirsiniz.

  Ad / Soyad:
  Şehir:
  E mail :

  Yorumunuz:

  Değerlendirme
  (0212) 230 89 09


  Telefonumuz C.tesi ve Pazar da açıktır.
  Kampanyalarımızdan
  haberdar olun!

  Limasollu Naci Öğretim Yayınları®

  Sitemizde, İngilizce, Almanca, Rusça ve İspanyolca dilleri alanında çeşitli ücretsiz hizmetler vermek ve eğitim setlerimizin, neden Türkiye'de en çok tercih edilen eğitim setleri olduğunu açıklamak için titizlikle hazırlanmıştır.
  İngilizce eğitim seti, Almanca eğitim seti, Rusça eğitim seti ve İspanyolca eğitim seti linklerimizi tıklayarak setlerimizi inceleyebilir ve sipariş yapabilirsiniz.  

  Faydalı Linkler
  İngilizce Sözlük
  İngilizce - Türkçe Çeviri
  Seviye Testleri
  İngilizce Bilgiler
  Almanca Bilgiler
  Rusça Bilgiler
  İspanyolca Bilgiler
  Blog


  çözüm ortaklarıÇözüm Ortakları-1 Çözüm Ortakları-1 Çözüm Ortakları-1
   

  Pangaltı, Ergenekon Cad. No:18 Şişli 34380 İstanbul
  Tel: (0212) 230 89 09           Faks: (0212) 230 18 49
  E-posta : info@limasollunaci.com
  İrtibat büromuzun çalışma saatleri: Pazartesi - Cuma: 09:00 - 17:00
  (Cumartesi ve Pazar kapalıdır.)

  Creation by Medialine Works