• sepet
 • WhatsApp ve Danışma Hattı
  Hafta içi: 09:00-17:00
  (0212) 230 89 09

  Neden Hollandalılar İngilizce’de bu kadar iyiler?


  İngilizce Türkçe çeviri bölümümüzde, Neden Hollandalılar İngilizce’de bu kadar iyiler? - Why The Dutch Are So Good At English? isimli bir İngilizce Türkçe çeviri çalışmasını inceleyebilirsiniz.


  Çeviri Tarihi:20.06.2017

  Why The Dutch Are So Good At English?


  Why the Dutch are so good at English?

  The Netherlands ranks 1 this year in English

  They’re overwhelmingly tall. They ride their bikes everywhere (without helmets). They’ve conquered sea level. And now, they’re ranked #1 in English. In the most recent EF English Proficiency Index (EF EPI) ranking, the Netherlands came in 1st out of 72 countries in English skills. 90 percent of respondents in the Netherlands claim to know English. These results beg the question: Why are the Dutch so damn good at English?

  Small country, big voice
  This tiny country of 17 million people punches well above its weight with the 17th largest GDP in the world, and the 5th largest in the EU, according to the IMF. While South America or the Middle East can rely on a sizable Spanish-speaking or Arabic-speaking market to drive growth, there are 27 million Dutch speakers—and 2 billion English speakers. And so the Dutch have needed to learn English to enter the global market.

  Brad Pitt and Fred Flintstone speak English

  Brad Pitt and Fred Flintstone speak English
  The Netherlands doesn’t dub foreign language TV and movies. As a result, Dutch children grow up hearing English in popular culture from a very early age. Countries with a large enough audience for dubbed TV programs and movies, like France or Germany, dub everything, and as a result, have much less success in integrating English into their cultural life. Dubbing seems to render people linguistically numb to foreign languages, a condition the Dutch have successfully avoided.

  Where there’s business, there’s English
  The Dutch have always been enterprising—the Dutch East India Company was established as the world’s first multinational company in 1602. That same year, the first modern stock exchange was set up in Amsterdam to facilitate international trade. The country’s business-friendly legacy lives on as many iconic multinational companies (Royal Dutch Shell, Unilever, Heineken, and IKEA) are headquartered in the Netherlands. The Netherlands is in a self-perpetuating cycle where strong English leads to strong business, which in turn encourages the best English proficiency in the world.

  The Flying Dutch

  The Flying Dutch
  While the Flying Dutchman is the stuff of legends, make no mistake: the Dutch love to travel. The education giant, EF Education First, has witnessed steady growth in the Netherlands of students who travel abroad and take gap years since EF’s Amsterdam office opened in 1970. English opens doors not just economically, but also for the average Dutch tourist, and so it’s no wonder why there’s interest in this global language.

  The Dutch advantage
  Before any English test, the Dutch can thank their linguistic ancestors. Dutch is a Germanic language, just like English, and so they share many roots and characteristics. De? The. Bier? Beer. Wafel? Waffel. While many language families don’t talk at the dinner table, cross-language similarities give the Dutch something to say when it comes to learning English.
  The Dutch have an embarrassment of riches when it comes to English skills —and benefit from it enormously. Anyone who remembers that New York was once New Amsterdam will know that the adventurous Dutch have always been a country with global ambitions.Countries a little further down the EF EPI’s English rankings ladder should pay attention. The Netherlands is a great example of how a country’s English proficiency can make it globally competitive and future-friendly.
  [PS: The writer is married to a Dutch man who speaks excellent English.]


  http://www.huffingtonpost.com/ming-chen/cant-dutch-thiswhy-the-du_b_13597134.html
   
  cant-dutch-this

   

  Neden Hollandalılar İngilizce’de bu kadar iyiler?

  Hollandalılar İngilizce’de bu sene 1 numaradalar
  Ezici bir üstünlükle uzunlar. Her yere bisikletle gidiyorlar (kask takmıyorlar). Deniz seviyesini fethettiler. Ve şimdi de, İngilizcede #1. Sırada yer alıyorlar. En son  EF English Proficiency Index (EF EPI) (EF İngilizce Yeterliği İndeksi) sıralamasına göre, Hollanda İngilizce becerilerinde 72 ülke arasından 1. geldi. Hollanda’da kendisine sorulan kişilerden %90’nı İngilizce bildiğini iddia etmektedir. Bu sonuçlar şu soruyu gerektiriyor: Neden Hollandalılar İngilizcede bu kadar iyiler?

  Küçük ülke, büyük ses

  Küçük ülke, büyük ses
  17 milyon kişilik bu küçücük ülke, IMF’ye (Uluslararası Para Fonu) göre dünyadaki 17., Avrupa’daki 5. En büyük Gayri safi Milli Hasıla ile kendi sıkletinin çok daha üstündekilerle dövüşmektedir. Güney Amerika ya da Orta Doğu büyümeyi yönlendirmek için oldukça büyük bir İspanyolca konuşan ya da Arapça konuşan pazara sahipken, 27 milyon Felemenkçe konuşan kişi ve 7 milyar İngilizce konuşan kişi var. ve bu nedenle de Hollandalılar global pazara girmek için İngilizce öğrenmek zorunda kaldılar.

  Brad Pitt ve Fred Flintstone da İngilizce konuşuyor
  Hollanda televizyon ve sinemalarda yabancı dil dublajı yapmıyor. Sonuç olarak, Hollandalı çocuklar çok erken bir yaştan itibaren İngilizceyi popular kültürde duyarak büyüyorlar. Fransa ve Almanya gibi yeterince büyük bir izleyici kitlesi olan ülkeler her şeyin dublajını yapıyorlar ve sonuç olarak, İngilizceyi kültürel yaşamlarına entegre etmekte çok daha az başarı sağlıyorlar. Dublaj yapmak insanları yabancı dile karşı tepkisiz hale getirmekte gibi görünüyor ki, bu Hollandalıların başarıyla kaçındığı bir durum.

  Nerede iş varsa, orada İngilizce vardır

  Nerede iş varsa, orada İngilizce vardır
  Hollandalılar her zaman girişimcidir—Hollanda Doğu Hindistan Şirketi, 1602de dünyanın ilk çok uluslu şirketi olarak kuruldu. Aynı yıl, Amsterdam’da, uluslararası ticarete olanak sağlamak amacıyla ilk modern menkul kıymetler borsası kuruldu.
  Pek çok simgesel çokuluslu şirketlerin merkezi (Royal Dutch Shell, Unilever, Heineken, and IKEA) Hollanda’da yer aldığı için ülkenin iş dostu mirası varlığını devam ettiriyor. Hollanda güçlü İngilizcenin güçlü iş dünyasına yön verdiği ve bunun karşılığında da dünyada en iyi İngilizce yeterliğini teşvik ettiği, kendi kendine yetebilen bir döngüdür.


  Uçan Hollandalı
  Uçan Hollandalı bir efsaneler yığını olmasına rağmen, yanılmayın: Hollandalılar seyahat etmeyi severler. Eğitim devi  EF Education First, Hollanda’da 1970’de EF’nin Amsterdam ofisi açıldığından beri artık yılını kullanan ve yurt dışına seyahat eden öğrencilerde sabit bir artış gözlemledi. İngilizce yalnızca ekonomik olarak değil, ama aynı zamanda ortalama Hollandalı turist için de kapıları açıyor ve böylece bu global dile neden ilgi olduğu şaşırtıcı değil.

  Felemenkçe avantajı

  Felemenkçe avantajı

  Herhangi bir İngilizce sınavından önce, Hollandalılar dilbilimsel atalarına teşekkür edebilirler. Felemenkçe, aynen İngilizce gibi bir Germen dilidir ve bu nedenle pek çok kökleri ve özellikleri paylaşırlar. De? The. Bier? Beer. Wafel? Waffel. Pek çok dil ailesi yemek masasında konuşmazken, diller arası benzerlikler İngilizce söz konusu olduğunda, Felemenkçeye söyleyecek bir şeyler verir.
  Hollandalılar konu İngilizce becerilerine gelince birçok seçeneğe sahiptirler ve bundan büyük ölçüde faydalanırlar. New York’un bir zamanlar New Amsterdam olduğunu hatırlayanlar, maceracı Hollandalıların global hırsları olan bir ülke olduğunu bileceklerdir. EF EPI’nin İngilizce sıralamalarında daha alt sıralarda yer alan ülkeler dikkat etmelidirler. Hollanda bir ülkenin İngilizce yeterliğinin onu nasıl global olarak rekabetçi ve gelecek dostu hale getireceğinin harika bir örneğidir.
   [Not: Yazar harika İngilizce konuşan Hollandalı bir adamla evlidir.]

  Yorum yazabilirsiniz.

  Ad / Soyad:
  Şehir:
  E mail :

  Yorumunuz:

  Değerlendirme
  (0212) 230 89 09


  Telefonumuz C.tesi ve Pazar da açıktır.
  Kampanyalarımızdan
  haberdar olun!

  Limasollu Naci Öğretim Yayınları®

  Sitemizde, İngilizce, Almanca, Rusça ve İspanyolca dilleri alanında çeşitli ücretsiz hizmetler vermek ve eğitim setlerimizin, neden Türkiye'de en çok tercih edilen eğitim setleri olduğunu açıklamak için titizlikle hazırlanmıştır.
  İngilizce eğitim seti, Almanca eğitim seti, Rusça eğitim seti ve İspanyolca eğitim seti linklerimizi tıklayarak setlerimizi inceleyebilir ve sipariş yapabilirsiniz.  

  Faydalı Linkler
  İngilizce Sözlük
  İngilizce - Türkçe Çeviri
  Seviye Testleri
  İngilizce Bilgiler
  Almanca Bilgiler
  Rusça Bilgiler
  İspanyolca Bilgiler
  Blog


  çözüm ortaklarıÇözüm Ortakları-1 Çözüm Ortakları-1 Çözüm Ortakları-1
   

  Pangaltı, Ergenekon Cad. No:18 Şişli 34380 İstanbul
  Tel: (0212) 230 89 09           Faks: (0212) 230 18 49
  E-posta : info@limasollunaci.com
  İrtibat büromuzun çalışma saatleri: Pazartesi - Cuma: 09:00 - 17:00
  (Cumartesi ve Pazar kapalıdır.)

  Creation by Medialine Works