NE ARAMIŞTINIZ?

İngilizce Türkçe Metin Çeviri

İngilizce Türkçe Metin Çeviri İngilizcemize Katkı Sağlar mı?

İngilizce - Türkçe metin çeviri, kişinin İngilizce’ye daha fazla hakim olmasına çok fayda sağlar. Metin çeviri denemesi yaparken, aranılan kelimeler ve anlatım dili, kişinin hem genel kültürünü geliştirir hem de yeni kelimeler öğrenmesine yardımcı olur.
 
Sitemizin bu bölümünde belli bir seviyeye ulaşmış kişilerin, konuşma becerilerine akıcılık getirme konusunda çok yararlı olan çeşitli çalışmalar yer almaktadır. Sitemizde yer alan konular çeşitli bilimsel çeviri veya aktüel konulardan seçilmiştir. Metin okuma ve çeviri yapma, hem konuşmanıza akıcılık kazandırır, hem de konuşma kalıplarının belleğinize yerleşmesini sağlar.
 
Hatırlatma: Sayfamızda incelemekte olduğunuz özet bilgiler  Limasollu Naci Öğretim Yayınları’nın   İngilizce eğitim setleri  içeriklerinden alınmıştır.

Aşağıda çeşitli metin çeviri çalışmaları yapalım.

What part does our food play? - Besinlerimiz ne rol oynar?

Food acts in our bodies as petrol does in a car. But petrol only makes a car go, does not mend a car or replace worn out parts. Food, on the other hand, not only gives us the energy to live and grow, it also provides substances to prevent illness, cure disease and keep our body temperature constant. Although different people all over the world eat different things, the same basic food substances are necessary to all if they are to stay healthy. These are: proteins, carbohydrates, fats and minerals. In addition, there are the vitamins. An Eskimos eats a differnt diet from an Arab, and an American’s meal is not at all like that of a Chinese. But all of them depend on they same basic food substances so that the differences are not so very great.

 

Besinler vücudumuzda, petrolün arabada oynadığı rolü oynar. Fakat petrol bir arabayı sadece yürütür, tamir edemez, ya da eskiyen parçalarını yenileyemez. Besinler bize sadece yaşamak ve büyümek için enerji vermekle kalmaz, diğer taraftan vücudumuzu hastalıklardan koruyucu, hastalıkları iyi edici ve vücut ısımızı sabit tutucu maddeleri de temin eder. Dünyanın her yerindeki değişik insanlar, değişik besinler yemelerine rağmen, sağlıklı kalmaları için gerekli olan temel öz besinler aynıdır. Bunlar proteinler, karbonhidratlar, yağlar ve madenlerdir. İlave olarak vitaminler vardır. Bir Eskimo bir Arap’dan farklı yiyecekler yer ve bir Amerika’lı ile Çinli’nin yemeği birbirine hiç benzemez. Fakat onların hepsi aynı temel besinlere dayandığı için, aradaki fark öyle pek büyük değildir.

 

Where do they go in winter? - Kışın nereye giderler? 

You know that some birds fly away to the warm lands in autumn because our climate is too cold for them. But there are lots of small wild creatures who cannot escape from the frost and snow of winter. What happens to them?Many of them are still about, of course, even in the coldest weather. You sometimes see their footprints in the snow. Others hibernate, making themselves as warm as possible until spring comes.When the water in the ponds becomes too cold, it is time for frogs to hibernate. They burrow their way down into the mud at the bottom where it will always be a few degrees warmer, and stay till spring.
 

Bizim iklimimiz onlara çok soğuk geldiği için, bazı kuşların sonbaharda sıcak ülkelere gittiklerini bilirsiniz. Fakat kışın karından ve buzundan kaçamayan, birçok küçük yaratık vardır. Onlara ne olur?
Bunların birçokları, tabii ki en soğuk havalarda bile hâlâ etrafta dolaşırlar. Bazen karların üstünde, onların ayak izlerini görürsünüz. Bazıları ilkbahar gelinceye kadar kendilerini, mümkün olduğunca sıcak tutmak için kış uykusuna yatarlar.
Göllerdeki suların çok soğuk olduğu zaman, kurbağaların kış uykusuna yatma zamanıdır. Birkaç derece daha sıcak olan, dipteki çamuru oyarak, ilkbahara kadar onun içinde kalırlar.

How Can Ice Burn You? - Buz Sizi Nasıl Yakar? 

The burning sensation you get when you touch something hot, say a hot poker, is caused by the effect of the heat on the nerve-endings in your fingers. These nerve endings flash a message to the brain, in the form of a stab of pain, that says something dangerous is happening to the fingers. The brain flashes a message back to tell the fingers to drop the poker.
In the same way you can get a burning sensation by holding your hand against a block of ice. It is not so severe as the pain caused by something hot, but is very similar in feeling, and is caused by the body’s heat being suddenly taken away from the nerve-endings. The burning feeling lingers on in both cases because the sensitive nerve-endings have been damaged by the sudden change in temperature.

 

Sıcak bir şeye, örneğin bir maşaya, dokunduğunuz zaman duyduğunuz yanma duygusunun nedeni, ısının parmaklarınızdaki sinir uçlarına yapmış olduğu etkidir. Bu sinir uçları beyne, bir süngü dürtmesi biçiminde bir mesaj göndererek, parmaklara tehlikeli birşey olduğunu bildirir. Beyin parmaklara, maşayı bırakmasını söyleyen bir mesajı gönderir.
Aynı şekilde bir buz kalıbını tutarak, bir yanma hissi duyabilirsiniz. Sıcak bir şeyin verdiği kadar şiddetli değil, fakat çok benzer bir duygudur ve vücut ısısının ansızın sinir uçlarından çekilmesinden kaynaklanmaktadır. Yanma hissi kolay kolay gitmez, çünkü duyarlı sinir uçları ani ısı değişikliğinden zarar görmüşlerdir. 

 

 

Tüm diğer konularımızı  İngilizce Konu Listesi  sayfamızda bulabilirsiniz.

 


Faydalı olabilecek diğer bazı konu başlıklarımız

İngilizce Aylar

İngilizce Sayılar

İngilizce Gramer

 

Yorum Yazabilirsiniz

Lütfen değerlendirmenizi yapınız!

Alışveriş Sepetiniz

Sepetiniz henüz boş
ALIŞVERİŞE DEVAM ET

HESABINIZA GİRİŞ YAPIN

Parolanızı mı unuttunuz?
ÜYE DEĞİLSENÜYE OL