NE ARAMIŞTINIZ?

İçerikler

İngilizce Türkçe çeviri bölümümüzde, Lunaparklar - Amusement parks  isimli bir İngilizce çeviri çalışmasını inceleyebilirsiniz.

Amusement Parks


An amusement park is an outdoor area with games, rides and shows. They are spread over a large area, often many square kilometers. Young and old visitors can enjoy many types of attractions. They can ride on roller coasters, go high up in the air in a Ferris wheel or ride on carousels. Amusement parks also offer restaurants and bars to eat and drink, as well as green areas with grass to sit down or relax.

 

Most amusement parks have a fixed location. Some of them are open all year round, others only during the warmer season.   Today amusement parks have been replaced by theme parks. These places focus on a certain topic of history or natural life. The first theme park, Disneyland, opened in California in 1955.

 

History of the amusement parks

In the Middle Ages minstrels wandered around and sang in open areas. Entertainers gathered in a town field or a market square. After a few days they went to another town. They often performed in tents and offered food and entertainment. In addition, visitors could see circus artists perform or have their portrait painted by street painters. The first real amusement parks emerged out of fairs and public gardens in Europe in the 16th century. Later on amusement parks in fixed locations developed in larger cities. The Prater in Vienna was the basis for many amusement parks in other locations. The first amusement park in the United States was located on Coney Island, in New York City.

 

For a long time it was the world’s biggest attraction, with bars, souvenir shops, rides along a long beach. After its peak in the 1920s , the amusement area’s popularity declined.

 

After World War II larger-scale amusement parks started developing in Europe and other continents. Up to the end of the twentieth century European parks were small compared to their American counterparts. The first large amusement park outside the USA was Euro Disneyland, which opened in Paris in 1990. In Japan an Asian version of Disneyland opened in 1993. In Denmark, Legoland features miniature buildings and attractions  built out of the world-famous Lego plastic bricks.

 

Rides and Attractions

Rides are the greatest attractions of amusement parks. By the 19th century many entertainment parks had carousels. Later on roller coasters were added to the attractions of amusement parks. They featured steep drops from high altitudes. Roller coasters originated from Russian ice slides that were built for the people as early as the 17th century.

 

Today almost every amusement park has a Ferris wheel. The first original Ferris wheel in the United States was built for the Chicago Exhibition in 1893. It allowed visitors to rise to about 80 meters. Today Ferris wheels are not only located in amusement parks but in other places as well. London Eye, for example, is situated on the Thames River and gives visitors a breathtaking view of London.

 

Other attractions of amusement parks include twisters and spin-based machines that give visitors a thrilling experience. More and more amusement parks are designing new machines that give their visitors a new feeling. What would an amusement park be without various water rides, especially in the summer when it’s hot? Haunted houses show visitors a variety of mirrors which make them thinner or fatter and cause optical illusions.

 

Many amusements parks offer their visitors special trains that take them from one attraction to another.

 

Special safety features are built into all of these attractions so that they cannot cause any damage, although accidents sometimes do happen.

 

With the advent of electricity amusement parks opened at night and allowed people working during the daytime to go there too.

Lunaparklar 


Lunapark,  oyunlar, makinelerde atılan turlar ve gösteriler olan açık bir alandır. Büyük bir alana, sıklıkla pek çok kilometre kareye yayılmışlardır. Genç ve yaşlı ziyaretçiler pek çok etkinliğin tadını çıkarabilirler. Eğlence trenine binebilirler, Dönme dolapla yükseklere çıkıp, atlıkarıncaya binebilirler. Lunaparklar aynı zamanda, oturup rahatlamak için çimli yeşil alanların yanı sıra  yemek ve içmek için lokanta ve barlar da sunarlar.

Lunaparkların çoğu sabit bir yerdedir. Bazıları tüm yıl açıktır, bazıları ise sadece sıcak mevsimlerde. Bugün lunaparkların yerini tema parkları (konulu parklar) almaktadır. Bu yerler tarihin ya da doğanın belli bir konusu üzerine odaklanırlar. İlk konulu park olan Disneyland California’da 1955’te açıldı. 

 

Lunaparkların tarihçesi

Orta Çağlarda ozanlar seyahat eder ve açık alanlarda şarkı söylerlerdi. Gösteri yapanlar bir kasabanın arsasında ya da pazar alanında bir araya gelirlerdi. Birkaç gün sonra başka bir kasabaya geçerlerdi. Gösterilerini çadırlarda yaparlardı ve yiyecek ve eğlence sunarlardı. Buna ek olarak, ziyaretçiler sirk sanatçıları nın gösterilerini izleyebilir ya da  sokak ressamlarına kendi portrelerini çizdirebilirlerdi. İlk gerçek fuarlar Avrupa’da 16. yüzyılda fuarların ve parkların dışında ortaya çıktı. Sonra daha büyük şehirlerde sabit mevkilerdeki lunaparklar gelişti. Viyana’daki The Prater başka yerlerdeki pek çok lunapark için temel oluşturdu. Amerika’daki ilk lunapark Coney Island, New york City’de idi. Barları, hediyelik eşya satan dükkanları, sahil boyunca yapılan turları, ile dünyanın en büyük etkinliği idi. 1920lerde zirveyi yaşadıktan sonra, lunaparkın popülaritesi azaldı.

 

2. Dünya Savaşı’ndan sonra, Avrupa’da ve diğer kıtalarda dada büyük ölçekli lunaparklar gelişmeye başladı. 20. yüzyılın sonuna kadar Avrupa parkları Amerika’daki benzerlerine kıyasla küçüklerdi. Amerika dışındaki ilk büyük lunapark, 1990’da Paris’te açılan Euro Disneyland idi. Disneyland’ın bir Asya versiyonu 1993’te Japonya’da açıldı. Danimarka’da, Legoland dünyaca ünlü plastik Lego tuğlalarından yapılmış minyatür binalar ve etkinlikler sunmaktadır. 

 

Turlar ve Etkinlikler

Makinelerde atılan turlar lunaparkların en büyük etkinlikleridir. 19. yüzyıla kadar pek çok eğlence parkında sadece atlıkarıncalar vardı.Sonra eğlence trenleri lunaparkların etkinliklerine eklendi. Yüksek irtifadan dik inişler sunuyorlardı. Eğlence trenlerinin kökeni 17. yüzyılda Ruslar için yapılan buz kızaklarıydı.  

 

Bugün neredeyse her lunaparkta dönme dolap var. İlk dönme dolap  Amerika’da 1893’teki Chicago sergisi için inşa edildi. Ziyaretçilerini 80 metreye kadar çıkarıyordu. Bugün dönme dolaplar sadece lunaparklarda değil başka yerlerde de bulunuyorlar. London Eye, örneğin, Thames Nehri üzerindedir ve ziyaretçilerine Londra’nın nefes kesen bir görüntüsünü sunar.

 

Lunaparkların diğer etkinlikleri arasında twisterlar ve ziyaretçilere tüyler ürpertici bir deneyim sağlayan diğer dönme temelli makineler vardır. Gittikçe daha fazla lunapark ziyaretçilerine yeni bir duygu veren yeni makineler tasarlamaktadır. Özellikle yazın hava sıcakken çeşitli su kaydırakları olmayan bir lunapark neye benzer ki? Perili evler ziyaretçilerine onları daha zayıf ya da daha şişman gösteren ve optik ilüzyonlara yol açan çeşitli aynalar gösterir.

 

Pek çok lunapark ziyaretçilerine onları bir etkinlikten diğerine taşıyan özel trenler sunar.

 

Bazen kazalar olmasına rağmen, tüm bu etkinliklerin içine zarara sebep olmamaları için özel güvenlik özellikleri yerleştirilmiştir.

 

Elektriğin icadıyla lunaparklar gece de açılmış ve gündüz çalışan insanların da oraya gidebilmesine imkan sağlamıştır.

 

https://www.english-online.at/entertainment/amusement-park/amusement-parks.htm

 

Bu konunun diğer linklerini listede görebilirsiniz. 

İngilizce Türkçe çeviri konusunun ilk sayfasına dönmek için tıklayabilirsiniz

İngilizce Türkçe çeviri

 

 

Faydalı olabilecek diğer bazı konu başlıklarımız

İngilizce Türkçe Sözlük

Simple Present Tense

Past Continuous Tense

İngilizce Öğrenirken Bilmeniz Gereken 5 Önemli Nokta

Yorum Yazabilirsiniz

Lütfen değerlendirmenizi yapınız!

Alışveriş Sepetiniz

Sepetiniz henüz boş
ALIŞVERİŞE DEVAM ET

HESABINIZA GİRİŞ YAPIN

Parolanızı mı unuttunuz?
ÜYE DEĞİLSENÜYE OL