• sepet
 • WhatsApp ve Danışma Hattı
  Hafta içi: 09:00-17:00
  (0212) 230 89 09

  Florence, Musical Theater, Opera


  İngilizce Türkçe çeviri bölümümüzde, Floransa, müzikal tiyatro ve opera - Florence, musical theater, opera isimli bir İngilizce Türkçe çeviri çalışmasını inceleyebilirsiniz.

  Florence,  musical theater,  opera

  The opera is a kind of musical that combines music and theater. The musical theater,  firstly , rises with a family ‘’Medici’’ in Florence.  The opera ‘’Euridice’’ of the famous musician and composer  ‘’Jacopo Peri’’  is represented in Pitti Palace of Florence.  Enrico IV who is a member of a big family ‘’Medici’’   with the  famous remark of   ‘’Parigi val bene una messa’’  changes the traditional rules of theater and  makes references. The period is marked  by the extraordinary performances of palace.
   
  The first theater of opera is established by a private enterprise as a ‘’ business’’ in Venice in 1637.  Mostly, the public shows are performed in order to decrease the costs. The opera enters into the industry of entertainment with carnival. There is a half century of time between the Memories of Theater in Venice which  is published in 1681  and  the opening of the first opera theater. The opera is actively involved in Venice between 1637 till 1681.  The best examples of them are  San Cassiano ,   S.Giovanni  e  Paolo, S.Moise.
   
  The musical theater is structured in three phases. The first one is, big famous aristocratic families such as  i Grimaldi, i Tron, i Capello who are the owners of theatre renovate old theatres and give them for rental purposes of entrepreneurs. The second phase is a proces to finance whole enterprise and collect  total income obtained . The third phase is a process of merging and unifying artists, composers, singers, writers,  ballet dancers, musicians, costume designers.
   
  In the theater of opera, the income obtained  is not always enough in order to afford the total costs , especially of singers and staging the performance. The exhibitions which prduce extraordinary effects  cover the important part of expenditures . Later,   composers, costume designers, ballet dancers come. For musicians, a little quantity is enough but generally, the orchestra does not exceed ten members.
   
  Ther e are inspirations from classical mythology  in the content of topics. Even the knight’s poems of Ariosto and Tasso give an idea about classical mythology. There are important art works such as ‘’ The Return  to Home of  Ulisse  of ‘’ Monteverdi’’  and ‘’Didone’ of Francesco Cavalli. In other words, the classicism hosts opera . This style of thinking and idea shapes the element which writers and composers give importance.

  Floransa ,  müzikal tiyatro ve opera

  Opera müzik ile tiyatroyu birleştiren müzikal bir türdür. Müzikal tiyatro ilk olarak 1600 yıllarında Medici sülalesi ile Floransa’da doğar. Ünlü müzisyen  ve besteci Jacopo Peri ‘nin ‘’Euridice’’ operası  Floransa  Palazzo Pitti ‘de temsil edilir. Medici sülalesinden Enrico IV,  ünlü sözü ‘’Parigi val bene una messa‘’ ile geleneksel oyun kurallarını değiştirir ve göndermeler yapar. Döneme olağanüstü saray gösterileri  damgasını vurur.
   
  1637 yılında ‘’ business’’ olarak opera tiyatrosu özel teşebbüs sayesinde Venedik’te kurulur. Maliyetleri aşağı çekmek için daha çok halk gösterileri yapılır. Opera ise karnaval ile eğlence endüstrisine girer.  1681 yılında basılan Venedik Tiyatro Anıları ile ilk tiyatro operası’nın açılışı arasında yarım yüzyıl zaman vardır,  opera  1637’den 1681’e kadar Venedik’te aktif olarak yer alıyordu. En iyi örnekleri,   San Cassiano ,  S.Giovanni  e  Paolo, S.Moise’. dir.
   
  Müzikal tiyatro işi üç aşamada yapılanır. İlki¸ büyük aristokrat aileler olan tiyatro sahipleri ,  i Grimaldi, i Tron, i Capello  eski tiyatroları yeniden yapılandırır ve tiyatro girişimcilerine kiraya verilir. İkinci aşama bütün girişimi finansa etme ve elde edilen gelirleri toplama işidir. Üçüncü aşama da artistlerin, bestecilerin, şarkıcıların, senaristlerin, balerinlerin, müzisyenlerin, kostüm tasarımcılarını birleştime ve toplamadır.
   
  Opera  tiyatrosunda her zaman elde edilen gelir, özellikle,  şarkıcıların ve sahnelemenin maliyetini karşılıyamaz.  Sıradışı etkiler üreten inanılmaz sergiler,  harcamaların önemli bir kısmını karşılar. Sonra şarkılar, besteci, kostüm tasarımcıları, balerinler gelir. Müzisyenler için  az miktar yeterli idi. Orkestra, genelde, on kişiyi geçmez.
   
  Konuların içeriğinde klasik mitolojiden esinlenmeler vardı.  Ariosto ve Tasso’nun şövalye şiirleri bile klasik mitoloji ile ilgili fikirler verir.  Monteverdi ‘nin Ulisse’nin Eve  Dönüşü ,  Frnacesco Cavalli ‘’Didone’’ en önemli eserlerdendir. Bir başka ifade ile,  klasisizm operaya ev sahipliği yapar.  Bu akım libretto yazarları ve bestecilerinin çok önem verdiği bir unsur halini alır.


  Faydalı olabilecek diğer bazı konu başlıklarımız  Yorum yazabilirsiniz.

  Ad / Soyad:
  Şehir:
  E mail :

  Yorumunuz:

  Değerlendirme
  (0212) 230 89 09


  Telefonumuz C.tesi ve Pazar da açıktır.
  Kampanyalarımızdan
  haberdar olun!

  Limasollu Naci Öğretim Yayınları®

  Sitemizde, İngilizce, Almanca, Rusça ve İspanyolca dilleri alanında çeşitli ücretsiz hizmetler vermek ve eğitim setlerimizin, neden Türkiye'de en çok tercih edilen eğitim setleri olduğunu açıklamak için titizlikle hazırlanmıştır.
  İngilizce eğitim seti, Almanca eğitim seti, Rusça eğitim seti ve İspanyolca eğitim seti linklerimizi tıklayarak setlerimizi inceleyebilir ve sipariş yapabilirsiniz.  

  Faydalı Linkler
  İngilizce Sözlük
  İngilizce - Türkçe Çeviri
  Seviye Testleri
  İngilizce Bilgiler
  Almanca Bilgiler
  Rusça Bilgiler
  İspanyolca Bilgiler
  Blog


  çözüm ortaklarıÇözüm Ortakları-1 Çözüm Ortakları-1 Çözüm Ortakları-1
   

  Pangaltı, Ergenekon Cad. No:18 Şişli 34380 İstanbul
  Tel: (0212) 230 89 09           Faks: (0212) 230 18 49
  E-posta : info@limasollunaci.com
  İrtibat büromuzun çalışma saatleri: Pazartesi - Cuma: 09:00 - 17:00
  (Cumartesi ve Pazar kapalıdır.)

  Creation by Medialine Works