NE ARAMIŞTINIZ?

İngilizce Alfabe - Harflerin Okunuşları

Alphabet of English

Bu sayfamızda İngilizce alfabe (alphabet of English) içinde bulunan tüm harfleri görebilirsiniz.  
 
İngilizce alfabesi 26 harften oluşmaktadır. 5 tanesi sesli 21 tane de sessiz harftir. Türkçe alfabesinden farklı olarak q,w,x harfleri bulunmaktadır.   

 
Aşağıdaki alfabe tablosu içinde her harfin yazılışı ve Türkçe okunuşu verilmektedir.
İngilizce alfabe
Harf Okunuşu
A ey
B bi
C si
D di
E i
F ef
G ci
H eyç
I ay
J cey
K key
L el
M em
N en
O o:
P pi
Q ku
R ar
S es
T ti
U yu
V vi
W dabılyu
X eks
Y vay
Z zet

İngilizce Alfabesinin Özellikleri Nelerdir?

İngilizcede kelimelerin yazım biçimi ile kelimelerin okunuş biçiminin incelenmesinde mantıksal bir kalıbın bulunmadığı görülmektedir.

İngilizce kelimeler  yazılışlarının belli bir kurala bağlı olmamasının nedeni, birçok başka dillerin karışımından meydana gelmiş olmasıdır

Sitemizde incelemekte olduğunuz İngilizce alfabe ile ilgili bilgiler Limasollu Naci Öğretim Yayınları’nın   İngilizce eğitim seti  içeriklerinden alınmış bulunmaktadır.

Faydalı olabilecek diğer bazı konu başlıklarımız

İngilizce Alfabesi Nasıl Oluşmuştur?

Tarihte Britanya adalarında çok çeşitli toplumlar yaşadılar. Bu toplumların her biri İngilizce’ye kendi sözcüklerini kattılar.
Daha sonra, Britanya adalarının, İskandinavya ile olan ilişkileri nedeniyle İngilizceye İskandinav sözcüklerinin girmesi ve Normanlarla olan bağlantılarla da Fransızca sözcüklerin kullanılması başladı.
Eski Bretonlar, Celtic denen bir dil konuşuyorlardı. Ardından Britanya, Romalılar tarafından istila edildi ve bunlar, bugün kullanılan Roma alfabesini de beraberlerlerinde getirdiler.
Roma’lıların gücü çöktüğünde, Britanya, Jütlerin, Saksonlar’ın ve İngilizlerin egemenliğine geçti. Sonuçta tüm bu dilleri karışarak İngilizcenin gerçek temeli olan Anglo Sakson dilini oluşturdu.

Ayrıca İngilizler ikiyüzyıl Hindistan ile çok yakın ilişkiler içinde oldular, böylece birçok Hintçe sözcük de İngilizce’nin içine girdi. Bütün bu karışımların sonucu olarak, 20.Yüzyılda dünyada en çok kullanılan dil olan, bugünkü İngilizce oluştu.
Gördüğümüz gibi İngilizce’nin belli bir imla kuralının olmamasının nedeni, böyle birçok farklı kurala bağlı dilin bir araya gelerek bugünkü İngilizceyi ve İngilizce alfabesini oluşturmasındandır.

İngilizce Alfabe ile ilgili diğer konu başlıklarımız


 

Yorum Yazabilirsiniz

Lütfen değerlendirmenizi yapınız!

Alışveriş Sepetiniz

Sepetiniz henüz boş
ALIŞVERİŞE DEVAM ET

HESABINIZA GİRİŞ YAPIN

Parolanızı mı unuttunuz?
ÜYE DEĞİLSENÜYE OL