İngilizce türkçe çeviri

 

Sitemizin ingilizce türkçe çeviri bölümünde, çeşitli ingilizce türkçe çeviri uygulamaları yer almaktadır.

 

Sitemizdeki ingilizce türkçe çeviri denemeleri hem genel kültür arttırıcı hem de ingilizce öğretici, güncel, sanatsal ve bilimsel gibi çok çeşitli konulardan seçilmektedir. 

 

Sayfamızın amacı, ingilizce öğrenimini eğlenceli hale getirirken, bir yandan ingilizce türkçe çeviri çalışması yaptırmak, bir yandan da genel kültür sağlamaktır.

 

  

İngilizce türkçe çeviri çalışması, ingilizce öğrenmenize ne kadar faydalı olur? 

İngilizce öğrenmeye çalışırken, ingilizce ile ilgili yapılan her türlü çalışma yararlıdır. İngilizce türkçe çeviri çalışması yapmak, hem kelime bilginizi arttırır hem de ingilizce deki sık kullanılan kalıp cümlelere karşı siz de alışkanlık yaratır. Böylece bu çalışmalar çok fayda sağlar.

İngilizce türkçe çeviri yaparken dikkat edilecek noktalar

 

Sitemizin ingilizce türkçe çeviri bölümünde kullanılan haber ve metinlerin, türkçeleri verilirken çeviriler, aynen yapılmamış olup, türkçe düzgün cümleler haline getirilmiştir. Bu durum İngilizce türkçe çeviri çalışması yaparken sizi yanıltmasın. Çünkü bir dilden diğerine çeviri yapılırken, cümleler aynen çevrilemez. Her dilde değişik durumların kendine göre söyleniş alışkanlıkları ve cümle kalıpları vardır. Örneğin İngilizce türkçe çeviri yaparken, bu cümleleri türkçedeki söyleniş biçimine çevirerek söylemek gerekir. Yoksa cümleler kulağa hoş gelmeyen biçimlerde oluşur.


İyi İngilizce konuşabilmek için de, türkçe düşünüp, onu ingilizceye çeviri yapmak yerine, söylemeyi düşündüğümüz cümlenin, ingilizce olarak kullanılış biçimini kalıp olarak bilmek gereklidir. O zaman konuşma daha güzel hale gelir.

Aşağıda bir adet ingilizce çeviri çalışması uygulaması görmektesiniz. Diğer ingilizce türkçe çeviri çalışmaları için en aşağıdaki linkleri tıklayabilirsiniz. 

 

Haber Tarihi : 03.04.2014

 

Anger Makes People Want Things More

 

Anger is an interesting emotion for psychologists. On the one hand, it's negative, but then it also has some of the features of positive emotions. For a study published in Psychological Science, researchers find that associating an object with anger actually makes people want the object -- a kind of motivation that's normally associated with positive emotions.

People usually think of anger as a negative emotion. You're not supposed to get angry. But anger also has some positive features. For example, it activates an area on the left side of the brain that is associated with many positive emotions. And, like positive emotions, it can motivate people to go after something. "People are motivated to do something or obtain a certain object in the world because it's rewarding for them. Usually this means that the object is positive and makes you happy," says Henk Aarts of Utrecht University in the Netherlands, first author of the new study. He and his colleagues wanted to examine whether this also applies to the link between anger as a negative emotion and the desire to get your hands on something.

For the study, each participant watched a computer screen while images of common objects, like a mug or a pen, appeared on the screen. What they didn't realize was that immediately before each object appeared, the screen flashed either a neutral face, an angry face, or a fearful face. This subliminal image tied an emotion to each object. At the end of the experiment, the participants were asked how much they wanted each object. In a second version of the experiment, they had the person squeeze a handgrip to get the desired object -- those who squeezed harder were more likely to win it.

"The aggression is important to survive too, if not, we may starve and lose the battle," Aarts says.

Interestingly, the participants in this study had no idea that their desire for the objects had to do with anger. It  is a proof for our unconscious emotions and motivations, that when you ask people why they work harder to get it, they say they just I like it.

 

İnsanın bir nesneye duyduğu öfke, onu istemesine neden oluyor

  

Öfke psikologlar için ilginç bir duygudur. Bir yönüyle olumsuzdur, fakat ilginç bir şekilde öfke, olumlu duygular üzerinde de rol oynuyor. Psikolojik Bilim Dergisi’nde yayımlanan bir makalede araştırmacılar, bir nesneye öfkeyle bağlanmanın, insanlarda o nesneye karşı bir isteğe neden olduğunu belirtiyorlar. Böylece öfke, bir çeşit motivasyon aracı olarak pozitif duyguları da barındırıyor. 

Öfkeyi negatif bir duygu olarak düşünürüz, haliyle bizden öfkelenmememiz beklenir. Fakat öfkenin bazı olumlu yönleri de var. Öfke beynin sol tarafında birçok pozitif duyguyla beraber yönetiliyor ve tüm bu diğer pozitif duygular gibi belki de bizi, istediğimiz şeye ulaşmak için çaba göstermemizi yönünde motive ediyor. Hollandalı bilimadamı Henk Aarts’a göre “Tüm insanlar, bazı şeyleri yapmak veya elde etmek için harekete geçerler, çünkü elde edecekleri şeyi isterler. Genellikle elde edilen şey olumludur ve insanları mutlu eder.” Aarts ve arkadaşları, yaptıkları çalışmalarda bu durumun negatif duygularla bağlantısını incelemişler. Çalışmalarında  katılımcılara bilgisayar ekranından bardak, kalem gibi bilindik nesneler gösterilmiş. Her nesneye de, sadece bilinçaltı tarafından algılanabilecek ifadesiz, mutlu veya öfkeli yüz ifadeleri eşlik etmiş. Katılımcılara nesneleri ne kadar istedikleri sorulduğunda ise, öfkeli yüz ifadeleriyle sunulan nesneler başı çekmiş. Başka bir çalışmada ise katılımcılara, elde tutulan kahve fincanları gösterilmiş. Yine en çok istenen nesne, diğerlerine nazaran fincanın daha sıkı tutulduğu resimdeymiş. 

Aarts şunu da ekliyor: “Öfke hayatta kalabilmek için de önemli. Aksi taktirde aç kalır ve yaşam savaşını kaybederdik”

Çalışmaların ilginç bir yönü de, katılımcıların istedikleri nesnelerle öfke arasında bilinçli bir bağ kuramıyor olmaları. Seçimlerinin sebebi olarak öfke ve hayatta kalma dürtüsü yerine, sadece beğenilerinden bahsetmeleri ise, bizi motive eden ve farkında olmadığımız duygularımızın da bir kanıtı.

 

 

 

Diğer ingilizce türkçe çeviri konuları için aşağıdaki konu başlıklarını tıklayabilirsiniz. 


İngilizce türkçe çeviri listesi

Spain's flamenco declared a cultural treasure

The 10 commandments of communication

Face memory peaks late

Theatre – Tiyatro 

Motion Pictures  

Ferris Wheels - Up Into the Sky  

Learning To Improve Your Memory Information  

William Shakespeare  

Second Life

Are Distance Learning Courses Better Than Regular Courses?

London art galleries- Tate modern

The Simpsons American Life in Cartoons

Stress - Signs, Symptoms and How to Manage Stress

Caricature History of Turkey

Star Trek 40 Years of Science Fiction Culture

Programs For Students Looking For First Job

Amusement Parks

Traditional Animation

The Titanic

When the computers started to change our life style ?

What is consultancy?

What is advertising?

What is screenplay ?

The importance of market research and trends following

Spain, a mysterious country in Europe

Awareness with activities of creative drama

Jewelry making is an art

Florence, musical theater, opera

Seven wonders of the world

3d three dimension technology and cinema

The photograph with the harmony of light

Pizza symbol of italian cuisine

Language of advertising

Dance and advantages

Turkish handcrafts in anatolia  

In an effort to promote internationalism, china is learning english.

 

 
Limasollu Naci Öğretim Yayınları
Pangaltı, Ergenekon Cad. No:18 Şişli 34380 İstanbul    www.limasollunaci.com
Tel:  (0212) 230 89 09         Faks: (0212) 230 18 49   info@limasollunaci.com

tr.facebook.com/LimasolluNaciYayinlari   https://twitter.com/limasollunaci   https://plus.google.com/+limasollunaci Tavsiye ediniz

Tavsiye ediniz ingilizce-öğrenim-setleri almanca-öğrenim-seti rusça-öğrenim-seti ispanyolca-pratik-konuşma-seti