Limasollunaci facebook sayfası Limasollunaci twitter sayfası Limasollunaci facebook sayfası Arkadaşına Tavsiye Et

İngilizce türkçe çeviri

 

Sitemizin ingilizce türkçe çeviri bölümünde, çeşitli ingilizce türkçe çeviri uygulamaları yer almaktadır.

 

Sitemizdeki ingilizce türkçe çeviri denemeleri hem genel kültür arttırıcı hem de ingilizce öğretici, güncel, sanatsal ve bilimsel gibi çok çeşitli konulardan seçilmektedir. 

 

Sayfamızın amacı, ingilizce öğrenimini eğlenceli hale getirirken, bir yandan ingilizce türkçe çeviri çalışması yaptırmak, bir yandan da genel kültür sağlamaktır.

 

  

İngilizce türkçe çeviri çalışması, ingilizce öğrenmenize ne kadar faydalı olur? 

İngilizce öğrenmeye çalışırken, ingilizce ile ilgili yapılan her türlü çalışma yararlıdır. İngilizceden türkçeye çeviri çalışması yapmak, hem kelime bilginizi arttırır hem de ingilizce deki sık kullanılan kalıp cümlelere karşı siz de alışkanlık yaratır. Böylece bu çalışmalar çok fayda sağlar.

İngilizceden türkçeye çeviri yaparken dikkat edilecek noktalar

 

Sitemizin ingilizce türkçe çeviri bölümünde kullanılan haber ve metinlerin, türkçeleri verilirken çeviriler, aynen yapılmamış olup, türkçe düzgün cümleler haline getirilmiştir. Bu durum İngilizce türkçe çeviri çalışması yaparken sizi yanıltmasın. Çünkü bir dilden diğerine çeviri yapılırken, cümleler aynen çevrilemez. Her dilde değişik durumların kendine göre söyleniş alışkanlıkları ve cümle kalıpları vardır. Örneğin İngilizce türkçe çeviri yaparken, bu cümleleri türkçedeki söyleniş biçimine çevirerek söylemek gerekir. Yoksa cümleler kulağa hoş gelmeyen biçimlerde oluşur.


İyi İngilizce konuşabilmek için de, türkçe düşünüp, onu ingilizceye çeviri yapmak yerine, söylemeyi düşündüğümüz cümlenin, ingilizce olarak kullanılış biçimini kalıp olarak bilmek gereklidir. O zaman konuşma daha güzel hale gelir.

Aşağıda bir adet ingilizce çeviri çalışması uygulaması görmektesiniz. Diğer ingilizce türkçe çeviri çalışmaları için en aşağıdaki linkleri tıklayabilirsiniz. 

 

Haber Tarihi : 22.04.2014

 

Here's a new reason for quitting smoking 

Quitting Reduces Depression, Scientists Find

Cigarette smokers frequently argue that the reason they don't stop smoking is that quitting would make life more depressing. But new research indicates the opposite is true. Persons who quit in a clinical trial actually showed lower signs of depression for weeks and months after giving up the weed.

Smokers who quit were happiest during periods of abstention, and if they began smoking again their moods turned darker, according to psychologist Christopher Kahler of Brown University, lead author of a study in the journal Nicotine & Tobacco Research. Participants in the study who never quit smoking were the most depressed of all. Those who quit entirely were the least depressed at the beginning of the months-long study and they remained the happiest throughout the project.

"We're still puzzling about why that's the case," Kahler said in a telephone interview. "A sense of personal triumph makes a lot of sense. The people in this study were really motivated to succeed. And when you succeed at something that's important to you, you naturally feel better."

But he concedes that many ex-smokers complain that "they felt miserable for weeks" after quitting, and many say they resumed smoking because they felt depressed or anxious or irritated about something in their lives. Yet in this study, the less people smoked, the less they suffered from depression.

 

Sigarayı bırakmak için yeni bir neden  

Bilim Adamları Sigarayı Bırakmanın Depresyonu Azalttığını Tespit Etti.

Sigara içenler sürekli sigarayı bırakamamalarının nedeni olarak sigarayı bırakmalarının hayatı daha depresif bir hale getirdiği düşüncesini savunurlar. Fakat yeni yapılan araştırmalar bunun tam tersinin doğru olduğunu gösteriyor.Klinik denemelerde sigarayı bırakanların bu Zaralı alışkanlığı bıraktıktan haftalar ya da aylar sonra  daha az depresyon belirtisi göstermiştir.

Brown Üniversitesi Nikotin ve Tütün gazetesindeki bir çalışmanın baş yetkili psikoloğu Christopher Kahler’a göre, sigarayı bırakanlar sigaradan kaçındıkları dönemde daha mutlu olmuşlar ve tekrar sigaraya başlamaları durumunda ruh halleri daha kötüye gitmiştir. Çalışmaya katılanlardan sigarayı hiç bırakamayanlar hepsinden depresif davranmışlardır. Sigarayı tamamen bırakan kişiler aylarca süren çalışmanın başında en az depresif davranış gösterenler olmuşlardır ve projenin geri kalan kısmı boyunca da en mutlu kişiler olarak kalmışlardır.

Kahler telefonla yaptığı bir röportajda “Bunun neden bu şekilde olması hala hayret verici bir durumdur” şeklinde belirtmiştir. “ Kişisel galip gelme duygusu çok fazla başarma duygusu yaratır. Bu çalışmadaki kişiler başarmaya gerçekten motive olmuşlardı. Ve sizin için önemli olan bir konuda başarılı olunca, doğal olarak kendinizi daha iyi hissedersiniz.”

Fakat Kahler,  eskiden sigara içenlerin sigarayı bıraktıktan sonra “haftalarca kendilerini kötü hissettiklerinden” şikayetçi ettiklerini, ve bir çoğunun kendilerini depresif ya da gergin hissettikleri ya da hayatlarındaki herhangi bir şeyden rahatsız oldukları için sigara içmeye devam ettiklerini kabul etmektedir. Yine de bu çalışmada, insanlar daha az sigara içtikçe, depresyondan o kadar daha az şikayetçi olmuşlardır.

 

 

 

Diğer ingilizce türkçe çeviri konuları için aşağıdaki konu başlıklarını tıklayabilirsiniz. 


İngilizce türkçe çeviri listesi

Anger Makes People Want Things More

Spain's flamenco declared a cultural treasure

The 10 commandments of communication

Face memory peaks late

Theatre – Tiyatro 

Motion Pictures  

Ferris Wheels - Up Into the Sky  

Learning To Improve Your Memory Information  

William Shakespeare  

Second Life

Are Distance Learning Courses Better Than Regular Courses?

London art galleries- Tate modern

The Simpsons American Life in Cartoons

Stress - Signs, Symptoms and How to Manage Stress

Caricature History of Turkey

Star Trek 40 Years of Science Fiction Culture

Programs For Students Looking For First Job

Amusement Parks

Traditional Animation

The Titanic

When the computers started to change our life style ?

What is consultancy?

What is advertising?

What is screenplay ?

The importance of market research and trends following

Spain, a mysterious country in Europe

Awareness with activities of creative drama

Jewelry making is an art

Florence, musical theater, opera

Seven wonders of the world

3d three dimension technology and cinema

The photograph with the harmony of light

Pizza symbol of italian cuisine

Language of advertising

Dance and advantages

Turkish handcrafts in anatolia  

In an effort to promote internationalism, china is learning english.
Limasollu Naci Öğretim Yayınları
Pangaltı, Ergenekon Cad. No:18 Şişli 34380 İstanbul    www.limasollunaci.com
Tel:  (0212) 230 89 09         Faks: (0212) 230 18 49   info@limasollunaci.com

tr.facebook.com/LimasolluNaciYayinlari   https://twitter.com/limasollunaci   https://plus.google.com/+limasollunaci Tavsiye ediniz

Tavsiye ediniz ingilizce-öğrenim-setleri almanca-öğrenim-seti rusça-öğrenim-seti ispanyolca-pratik-konuşma-seti