Limasollunaci facebook sayfası Limasollunaci twitter sayfası Limasollunaci facebook sayfası Arkadaşına Tavsiye Et

İngilizce türkçe çeviri

 

Sitemizin ingilizce türkçe çeviri bölümünde, çeşitli ingilizce türkçe çeviri uygulamaları yer almaktadır.

 

Sitemizdeki ingilizce türkçe çeviri denemeleri hem genel kültür arttırıcı hem de ingilizce öğretici, güncel, sanatsal ve bilimsel gibi çok çeşitli konulardan seçilmektedir. 

 

Sayfamızın amacı, ingilizce öğrenimini eğlenceli hale getirirken, bir yandan ingilizce türkçe çeviri çalışması yaptırmak, bir yandan da genel kültür sağlamaktır.

 

  

İngilizce türkçe çeviri çalışması, ingilizce öğrenmenize ne kadar faydalı olur? 

İngilizce öğrenmeye çalışırken, ingilizce ile ilgili yapılan her türlü çalışma yararlıdır. İngilizceden türkçeye çeviri çalışması yapmak, hem kelime bilginizi arttırır hem de ingilizce deki sık kullanılan kalıp cümlelere karşı siz de alışkanlık yaratır. Böylece bu çalışmalar çok fayda sağlar.

İngilizceden türkçeye çeviri yaparken dikkat edilecek noktalar

 

Sitemizin ingilizce türkçe çeviri bölümünde kullanılan haber ve metinlerin, türkçeleri verilirken çeviriler, aynen yapılmamış olup, türkçe düzgün cümleler haline getirilmiştir. Bu durum İngilizce türkçe çeviri çalışması yaparken sizi yanıltmasın. Çünkü bir dilden diğerine çeviri yapılırken, cümleler aynen çevrilemez. Her dilde değişik durumların kendine göre söyleniş alışkanlıkları ve cümle kalıpları vardır. Örneğin İngilizce türkçe çeviri yaparken, bu cümleleri türkçedeki söyleniş biçimine çevirerek söylemek gerekir. Yoksa cümleler kulağa hoş gelmeyen biçimlerde oluşur.


İyi İngilizce konuşabilmek için de, türkçe düşünüp, onu ingilizceye çeviri yapmak yerine, söylemeyi düşündüğümüz cümlenin, ingilizce olarak kullanılış biçimini kalıp olarak bilmek gereklidir. O zaman konuşma daha güzel hale gelir.

Aşağıda bir adet ingilizce çeviri çalışması uygulaması görmektesiniz. Diğer ingilizce türkçe çeviri çalışmaları için en aşağıdaki linkleri tıklayabilirsiniz. 

 

Çeviri Tarihi : 27.10.2014


The slightly less leaning tower of pisa


The Leaning Tower of Pisa has been returned to its former glory after an eight-year restoration project in which it was cleaned and partially straightened.

Restorers used chisels and hi-tech laser technology to scrub grime from the more than 24,000 blocks of stone that make up the 183ft tall tower.The world famous monument has also had its famous list partially corrected after engineers managed to straighten it by 18 inches from the vertical, returning it to its 1838 position.

"The stones were in an appalling state, mainly due to air pollution, though tourists and pigeons played a part," explained Anton Sutter, the Swiss-born leader of the £20 million restoration effort.The tower had also been badly damaged by sea salt – Pisa was once on the coast and became a powerful maritime republic until its harbour silted up.

Salt-laden water gusting in from the coast, which today lies seven miles away, could not drain away because of the tower's peculiar tilt."The columns (of the tower) are decorated with capitals: flowers, ghoulish faces, fantastical animals," said Mr Sutter.

"But sea salt carried on the wind and rain water that collects in certain areas because of the tower's tilt have damaged many."We've taken out the concrete used in past restorations and cleaned up the pigeon dirt, graffiti and handprints left by tourists."

Now that the restoration is completed, the scaffolding that has surrounded the campanile is due to be pulled down early next year by a team of mountaineers with specialist knowledge of ropes and climbing.The building of the emblematic bell tower began in 1173 but by the time the third level was finished, it was already tilting badly, because of the soft sand and clay beneath its foundations.

Despite the pronounced lean, work resumed and it was completed in the second half of the 14th century.The structure, declared a World Heritage Site by Unesco in 1987, was closed to the public in 1990 when it was found to be nearly 15ft off the vertical.

"The tower was on the verge of collapse, but we managed to stop the tilt and secure it. It's now out of risk for at least the next 200 years," said by the organisation that preserves the tower.

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/italy/8199365/The-slightly-less-Leaning-Tower-of-Pisa.html

 

Az eğimli pisa kulesi


Eğimli Pisa Kulesi, temizlenmesi ve eğiminin kısmen düzeltilmesini içeren sekiz yıllık restorasyon projesinin ardından geçmişteki görkemine kavuştu.
 

Restoratörler oyma kalemi ve gelişmiş lazer teknolojisini kullanarak 183 fit uzunluğundaki 24,000’den fazla kaya bloğunu temizlediler. Mühendislerin dikey açısını 18 inç düzelttiği dünyanın bu en ünlü binası, 1838’deki konumuna geri geldi.
 

20 milyon € tutarondaki restorasyonun İsviçre doğumlu lideri Anton Sutter, taşların özellikle hava kirliliği nedeniyle berbat halde olduğunu ve bunda turistler ve güvercinlerin de rolü olduğunu belirtti. Kule aynı zamanda deniz tuzu nedeniyle ağır şekilde tahrip olmuş, bunun sebebi ise Pisa’nın bulunduğu bölgenin vaktiyle deniz kıyısında bulunması ve liman doldurulana kadar önemli bir denizcilik şehri olması.
 

Anton Sutter, kulenin sütunlarının çiçekler, korkunç yüzler ve fantastik hayvan süslemeleriyle bezendiğini belirtiyor ve ekliyor: “Kulenin eğikliği sonucu yıpranan bu süslemelerin çoğu rüzgarla taşınan deniz tuzu ve yağmur suyu nedeniyle aşınmış. Geçmiş restorasyonlarda eklenen beton parçalar çıkarıldı ve güvercin pisliğinden ve turistlerin el izlerinden arındırıldı.”
 

Şu an restorasyon tamamlanmış durumda, çan kulesini çevreleyen iskele ise uzman tırmanıcılar tarafından önümüzdeki yılın başında sökü plecek.
 

Sembolik çan kulesinin inşasına 1173 yılında başlanmış fakat üçüncü bölümü tamamlandığında, inşaatında kullanılan ince kum ve temelindeki killi toprak nedeniyle kule yana eğilmiş.
 

Belirgin eğimine rağmen, çalışmalar devam etmiş ve kule 14. yüzyılın ikinci yarısında tamamlanmış.

1987 yılında Unesco tarafından dünya mirası olarak açıklanan yapı 1990 yılında 15 inçlik eğimi nedeniyle ziyarete kapatılmıştı.
 

Kule koruma topluluğunun açıklamasına göre, kule yıkılmak üzereyken eğimi durduruldu ve artık güvenli bir halde. Önümüzdeki 200 yıl boyunca da yıkılma riski taşımıyor

 

 

 

 

Diğer ingilizce türkçe çeviri konuları için aşağıdaki konu başlıklarını tıklayabilirsiniz. 

 

İngilizce türkçe çeviri listesi
 

Here's a new reason for quitting smoking

Anger Makes People Want Things More

Spain's flamenco declared a cultural treasure

The 10 commandments of communication

Face memory peaks late

Theatre – Tiyatro 

Motion Pictures  

Ferris Wheels - Up Into the Sky  

Learning To Improve Your Memory Information  

William Shakespeare  

Second Life

Are Distance Learning Courses Better Than Regular Courses?

London art galleries- Tate modern

The Simpsons American Life in Cartoons

Stress - Signs, Symptoms and How to Manage Stress

Caricature History of Turkey

Star Trek 40 Years of Science Fiction Culture

Programs For Students Looking For First Job

Amusement Parks

Traditional Animation

The Titanic

When the computers started to change our life style ?

What is consultancy?

What is advertising?

What is screenplay ?

The importance of market research and trends following

Spain, a mysterious country in Europe

Awareness with activities of creative drama

Jewelry making is an art

Florence, musical theater, opera

Seven wonders of the world

3d three dimension technology and cinema

The photograph with the harmony of light

Pizza symbol of italian cuisine

Language of advertising

Dance and advantages

Turkish handcrafts in anatolia  

In an effort to promote internationalism, china is learning english.
Limasollu Naci Öğretim Yayınları
Pangaltı, Ergenekon Cad. No:18 Şişli 34380 İstanbul    www.limasollunaci.com
Tel:  (0212) 230 89 09         Faks: (0212) 230 18 49   info@limasollunaci.com

tr.facebook.com/LimasolluNaciYayinlari   https://twitter.com/limasollunaci   https://plus.google.com/+limasollunaci Tavsiye ediniz

Tavsiye ediniz ingilizce-öğrenim-setleri almanca-öğrenim-seti rusça-öğrenim-seti ispanyolca-pratik-konuşma-seti